şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika'nın dünyaya hükmetme sistemini uygulamak için kırılgan ülkelere uyguladığı sıralı üçlüdür.

  bunlar önce diz çöktürmek istedikleri memlekette kendi adamlarıyla askeri darbe yaptırıp "bakın kendi kendilerine kendi hükûmetlerini devirdiler. demokratikleştiler. aferin." ayakları çekiyorlar (bkz: 15 temmuz 2016).

  olmadı, diz çöktürmek istedikleri memleketi ekonomik kıskaca alıp ekonomik güçleri ile sindirmeye çalışıyorlar (bkz: 10 ağustos 2018).

  bu da olmadı ya da bunu da tam yapamadılar mı devreye son eylem planı giriyor: askerî müdahale (bkz: ırak).

  burası türkiye. dünya savaşı vermiş. kuruş parası yokken, bir kahraman (bkz: mustafa kemal atatürk) çıkmış ve sıfırdan koskoca bir ülke inşa etmiş. çorabı olmayan askerlere nineler çorap örmüş. millet malını mülkünü hibe etmiş. yetmemiş, canını hibe etmiş (bkz: çanakkale geçilmez).

  azdan az, çoktan çok gider. bir canımız var. daha neyimiz var?
 • 80 milyon nüfus
  800 yıllık tarih
  yüzyıllardır varolan devlet geleneği
  onlarca darbe ve isyan tarihi
  yaşamış bir halka askeri müdahale yapacak g*t daha yoktur.
 • kismen dogru olabilir ama atlanan nokta saddam'i destekleyip basa getiren, iran'a karsi savasinda arkasinda duran bati ülkeleriydi. kendisini dokunulmaz hissettiginde kafa tuttu batiya onlar da aldilar assagi. o zaman kisaca diyebiliriz ki mevcut iktidar da amerikan beslemesi ve tasmasi biraz uzun geldigi icin su an aga babalari cekistiriyorlar. ne derler "filler sevisir, cimenler ezilir". ırak ortadayken iktidar icin, ideoloji icin siktigimin amerika'sinin kucagina otururken bana mi sordunuz ?
 • amerika bu güne kadar ne zaman askeri darbe denemiş ve başarılı olamamış? bu durumda diğer seçeneklere gerek kalmaz.