şükela:  tümü | bugün
  • edit: bana gelen bir mesajı aynen paylaşıyorum. bu kadar antimilitarist ahmağa bu meseleyi teker teker anlatamam

"(#64327889) size bu açıklamayı yaptıracak kadar algıları kapalı, zeka geriliğinden muzdarip ve antimilitarist özellikle de türk düşmanı ekşisözlük yazarları adına utandım.

tarihteki büyük liderlerin ekseriyetinin asker kökenli olduğunu da bilmezler bunlar. iskender'den başlayıp, sezar'a, cengiz'e, timur'a, fatih'e, napolyon'a, george washington'a, atatürk'e, stalin'e, de gaulle'e kadar bu böyle gelmiştir. subay kesimi her zaman ülkelerinde iyi eğitim alır. çünkü askerlik bir milletin,devletin var olabilmesi için en gerekli meslektir bugün bile bu böyledir güçlü bir ordunuz olmazsa varlık mücadelenizi sürdüremezsiniz.

kurmay subayların harp akademisinde aldıkları eğitimi bunlara anlatsanız beyninden vurulmuşa dönerler. günümüzün en büyük jeologlarından sayın celal şengör çok militarist olduğu için mi hayran bu subaylara, paşalara yoksa entelektüel, zeki, bilgili ve iyi eğitimli oldukları için mi? ideolojik etmenlerle gerçekleri irdeliyorlar sonra böyle dangalakça çıkarımlarda bulunuyorlar."

mallara özel edit: lan senin burnunu karıştıran koğuş arkadaşın mehmete zeki demiyom zaten aptal herif. sen kendini atatürk'le, fatih'le, alparslan'la bir mi tutuyosun? yazık gerçekten yazık.

gerçekten böyle bir durum var. sadece türkiye'de değil bütün dünyada bu böyle sanki. dünya tarihinde de askerler yeri gelmiş imparatorlara posta koymuşlardır yeri gelmiş darbeyle tahtı ele geçirmişlerdir. salt güç değil olay, kesinlikle zeka da çok önemli bir faktör. askeri okullar daha iyi bir eğitim mi sağlıyor acaba yoksa en boktan ülkelerde bile bu durum geçerli.
  • hayatinda hic askerlerle calismamis kisi beyanatidir. calisirsaniz o kadar zeki olmadiklarini goreceksiniz. hatta...
  • askerlik mesleğinin temelinde yatmaktadır sanırım bunun cevabı.

askerlik; beklenen ya da beklenmeyen her duruma karşı en doğru kararı, en hızlı biçimde verebilmektir.

e bir de bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak demezler. çünkü işlerine yarar.

pomçikimin paşa babasıyla yapmış olduğum sohbetlerden anladığım kadarıyla böyle.
  • generallerin % 57 lik kısmı darbeye teşebbüs etmiş, darbeye o kadar asker katılmadı neredeyse... evet çok zeki ve ön görülüler...
  • zorunlu askerlik olan bir ülkede gelip bunu yazarsan sana insanlar götüyle güler. daha da ötesi, hiçbir halt olamayan insanların torpillerle son çare uzman olayım diye bütün bağlantılarını kullanıp asker olduğu yerde daha da bir komik kaçar. üstüne bir de gerçekten geleneksel ve işlerliği kanıtlanmış yöntemlerle asker yetiştiren bu konuda uzmanlaşmış kurumların kapandığını dikkate alırsan tamamen saçma sapan bir görüntü ortaya çıkar.

azıcık düşünün yazmadan önce yahu. bir de tüm dünyada böyle yazmış. bir kere türk askeriyle muhatap olan insan bunu söyleyemez, hadi türklerde hep iyilere denk geldin, yabancı ülkelerde kaç tane askerle muhatap oldun da bunu söylüyorsun. ha eğer bunu sayısı çoksa o zaman muhtemelen askeriyle bağlantılı bir işin var ki o durumda söylediğin şey de tarafsızlığını kaybediyor. nereden tutsan elinde kalıyor.
  • %100 ; disiplin ve emir komuta zincirinden kaynaklı bir durumdur.
  • zeka ile cesaretin karıştırıldığını düşünüyorum, hatta akıllı düşünene kadar deli vurur geçer diye bir laf vardır. tabi ki hepsini bir düşünemeyiz ancak normal insanlardan daha cesaretli olduklarını düşünürsek, imparatorlara posta koymak veya darbeye kalkışmak zeka değil cesaret örneğidir.