şükela:  tümü | bugün
  • askeri birliklerin koğuşlarında, genellikle ranzanın üst yatağının tabanındaki tahtaya kazınmış, gelecek nesillere mesaj olan yazılardır.

şu anda üzerimde duran yazılardan ironik bir örnek vermek istiyorum:

"her türk insan doğar"
  • "bir gün gelecek 1 gün kalacak."
  • 'biz de geldik sizin gibi
    siz de sikileceksiniz bizim gibi.'

yazıyordu ilk ranzamda. insan ister istemez tırsıyor tabii.
  • "bursa ovası uğuşturucu yuvası" dövmeci samet/kamberler
  • 5.112 eur verdim...keşke 10.000 daha verip hiç gelmeseydim

burdur 58. piyade 123. dahte.
  • genel olarak yıl/tertip, doğum yeri ve kalan gün sayısı "şafak" belirtilen yazılardır.
    belli bir düzeni olmayan, belli bir aletle (kalem, sivri uçlu nesne, ayakkabı boyası) yazılmayan ve bu tarzı ile askerlik disiplininden uzak yazılardır.
    örnek olarak "86/3 kastamonulu şafak 45 zoruna gitmesin torun" verilebilir.
    kısa dönem askerlik yapanlara "poşet" denir. 315 kısa dönem olarak erzurum susuzharmanlar'da acemiliği yaparken 2.topçu alayında kantinin olduğu alt katta bir yazı dikkatimi çekmişti. kaan tangöze 313 kısa dönem olarak askerliğini bizden bir dönem önce yapmaya başlamış, daha sonra yemin edip moral ekibine katılmıştı. orada bir resmi ve altında "burada çok güzel günler geçirdim" gibisinden bir yazı vardı. inanmadım tabi. malum bizim geçirdiğimiz günler ortadaydı. hayatımızın en kötü günleri olmasa da ilk beşe kesin girerlerdi. derken bir ay doldu, yemin ettik ve birkaç arkadaşla birlikte ben de moral ekibine seçildim. şanslıydım, ya müzikle uğraşanlar söylememişlerdi ya da hiç müzik aleti ile uğraşan denk gelmemişti. bass gitar çaldığımı söyledim, çal dediler. çok da iyi anlayan yoktu. stand by me yi çalıp söyledim. hoşlarına gitti. biz sizi çağırırız deyip yeniden birliğimize postalayacaklardı ki kaan tangöze'yi gördüm. " abi topçu alayındaki yazıyı gördüm" dedim. gülümsedi, topçu alayının alayına gidecek bir şeyler söyledi. daha sonra moral ekibine seçildim, kardeşten öte insanlar kazandım. askerde aldığım defter dışında hiçbir yere hiçbir şey yazmadım.
  • şafak #265

adam bokla yazmış tuvalet duvarına. yer manisa aq.
  • "nizamiye önü dikenli teller.
    gelme torun gelme seni de sikerler."
  • ısparta, iç güvenlik eğitim ve tatbikat merkez komutanlığı, komando eğitim alayındaki ilk gecemde yatağa yattığımda gözümün önündeki yazılardan birisidir. o psikolojideki her insanın içini acıtabilen, "hınısını skiim nerdeyiz lan" dedirtebilen yazılardan biridir.

"ıspartanın etrafı teller,
    gelme torun seni de sikerler"
  • "şu çanakkale taştan bir gemi, gelirsem bir daha siksinler beni"