şükela:  tümü | bugün
 • yurtdışında gelişmiş bir dal olmasına rağmen türkiye'de maalesef henüz gerekli ilgiyi görmemistir. askeri tarih bir anlamda tarih tekerrürden ibarettir sözünün ispatının yanında nasıl, neyle, niçin, nerede savaştılar, sebep-sonuç ilişkilerine kadar birçok detayın tarihte öğrenilmesini, eğer uçuk kaçıksanız, savaşı tekrar taklit ederek, neler olabileceğini gözlerinizle görmenizi sağlar. ayrıca geçmişle aranızda bir bağlantı, bir empati kurma şansınız olabilir. askeri tarih, unutulanların, unutulmaması için de verilen bir mücadeledir diyebiliriz..
  gönül ister ki şöyle bölümler olsun ülkemizde http://militaryhistory.norwich.edu/ şöyle yayınevleri olsun http://www.ospreypublishing.com/ şöyle organizasyonlar olsun http://www.historicon.org/ şöyle kaliteli bir müzemiz olsun http://www.national-army-museum.ac.uk/
 • sadece türk silahlı kuvvetlerinin sahip olduğu tarihi envanter, tarih biliminin bu dalının ülkemizde icra edilmesini tek başına karşılayacak genişliğe sahiptir.
  türk ordusu, tarihçilerin prusya ekolü olarak adlandırdığı taktisyen-teorisyen temeli çok yüksek bir ordudur. cumhuriyetin kuruluşundan bu yana görevini yerine getiremediği tek bir görev yoktur.
  ehe türk ordusu neredeyse hiç savaşa girmedi ki diyenlerin gözüne bir ortadoğu haritası koyup, şu son yıllar hariç böyle bir coğrafyada savaşa girmemiş olmanın başlı başına bir taktisyenlik, bir görev bilinci olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  askeri tarih, silahlı kuvvetler personeline daha doğrusu kurmay kesime bir ingiltere, abd ülkesinde öğretildiği kadar öğretiliyor. ve kullandıkları kaynaklar tüm dünyadan derleme olduğu kadar, kıymetli komutanlarımızın özgün makaleleri ile de desteklenip genişletiliyor. fark ise şu, onlarda bu bölüm sivillere de açık, bizde ise kısmi şekilde açık.

  hepsini toparlayıp şunu demek istiyorum, türk silahlı kuvvetleri bünyesinde askeri tarih eğitimi doktrin seviyesinde veriliyor. bu altyapıya sahibiz ve bu birikimi uluslararası seviyede nasıl paylaşabiliriz, bu konularda çalışabilmek için ne tür bir sivil çatı oluşturabiliriz, bunları konuşmak istiyoruz.
  ve evet, milli savunma üniversitesinden bu konuda çok da umutlu değilim. umarım şaşırırım ben, yeter ki ülkemiz önemli bir bilim dalına ait potansiyelini genç nesile işlemeye başlasın.
 • tarih, incelenerek geleceği güzelleştirmeyi sağlar. askeri tarih de geçmişten günümüze toplumları, bölgeleri, stratejileri, ittifakları ve düşmanlıkları etüt ettirir bizlere. bu etütler ile gelecek ödevlerimizi hazırlarız, hazırlamalıyız.