şükela:  tümü | bugün
  • artık giderek milli güvenlik sorunu haline gelmeye başlayan sosyal medyayı engellemek adına yapılması gerekendir. özellikle harekattaki askerlerin elinden şu telefonları ne yapın edin alın artık. yoksa işler iyice sarpa saracak gibi görünüyor.

ekleme: askerler kafayı yer diyenlere söyleyeyim; zaten 2000'lerden önce askerimizin elinde akıllı telefon vardı. metehan'ın ordusunun elinde telefon vardı, fatih'in ordusunun elinde telefon vardı, atatürk'ün ordusunun elinde telefon vardı. değil mi? mobil telefonlardan bahsettiğimi belirtmek için akıllı telefon yazdım. adam hala gelip iletişim hakkını engellemek olur diyor.
    3310 benzeri yeni nesil telefonlar var. arama ve mesaj atabilen bu telefonlar gayet harekattaki askerlerde de kullanılabilir. fakat sosyal medya bağlantısı olan telefonlar önlenmelidir. derhal ve ivedilikle.
  • o yasak zaten var mevzuatta. ama uygulayan var mı? benim asker olduğum sene çıktı bu kanun. deli gibi noka 3310'lar satıldı. komutan sorduğunda 3310'lar çıkardı meydana, onun dışında herkesin akıllı telefonu vardı. yasak değil denetim önemli. yoksa akıllı telefon yasağı ilk çıktığı günden bu yana vardı.
  • dusen rus ucagindaki askerden geride kalanlar paylasildi gecen. adamin üstünden eski bir telefon cikti. kimse bu kadar teknolojik gelişme varken keyfinden o telefonlari kullanmiyor heralde.

bizim erlerimiz nobet beklerken sozlukte rahat rahat entry giriyor, afrindeki askerimiz twitterda paylasim yapiyor veya yaptiriyor. boyle bir acemilik olabilir mi arkadaş ya. ciddi bir uygulama gelsin artik.
  • ıvedi olarak uygulanması gereken durum.

adam gidiyor tutsak alinan teroriste vurmasinin videosunu paylasiyor. birkaç kendini bilmez yüzünden koca ülkeyi lahey'de yargılatacaklar.

ben sana gidip teröriste vurma demiyorum. organ gibi video çekip o videoyu sosyal medyada yayınlama diyorum.

adam swarm'da yer bildirimi yapıyor. bunu takip eden illa ki bir terörist olabilir. sen ne hakla teröriste ordu'nun o anki yerini gosterirsin?

terorist senin sifreni ele gecirse google maps'te o an hangi konumdasin diye es zamanli takip edebiliyor.

acilen yasaklayin. hala kullanan varsa da vatana ihanetten yargılansın.

sen beğeni kasmak icin akilli telefon kullanacaksin diye silah arkadaşlarının şehit olmasını göze alırsan bu vatan hainliginden başka bir şey olamaz.
  • 21 yaşındaki gencecik çocuklara askerlik yasağı getirsek nasıl olur?

türk milleti askerliği böyle öve öve bitiremez, ama askerleri yemekten zehirlenip ölür,
    eğitim diye toplasan 50 defa ateş etmez, karakol baskınında pisi pisine ölür,
    üstüne uygun kamuflaj verilmez bol kıyafetle gezer,
    ayağına uygun bot verilmez ayakları mahvolur,
    hasta olur revirde tabib yüzbaşıdan azarı yeyip eğitime devam eder,
    sabun verilmez tabldotlardaki yağı temizleyemez,
    saç traşı diye kafası paslı makineyle sıfıra vurulur eşek götü gibi gezer,
    .
    .
    .

en büyük asker bizim asker, ertesi gün istikamet geriniz **** yediniz imzalı tuvalet kapısına bakarken bulursun kendini....
  • akilli telefon ve sosyal medya tehlikeli asker icin. en basta dikkat dagitiyor. insanin isine odaklanmasini engelliyor. bunun disinda yazar arkadaslarin bahsettigi bilgi sizmasina yol acar. plaka veya baska gorunmesi istenmeyen seyler gorulebilir. terorisler sosyal medyada hasteglere baksa yer bildirimi alir. hadi onu gectim fake birk adin profiliyle iki meme fotografi atsa ne bildigi varsa otecek saflikta orda bir suru asker vardir.
    her ne kadar tv de vatan millet edebiyati olsa da arka planda hepsi bizim burda ne isimiz var diyordur. kim 20 yasinda gocup gitmek ister. sehit dahi olsa. paintball oynarken patlayan silah sesinden insan irkiliyor o da plastik boya yani. bir de catismayi dusunuyorum. tanri yardimcilari olsun. oyun degil bu restart yok, 3 cani yok.
  • dun cnnturk ana haberde, orgeneral hulusi akar'in afrin'deki son gelismeleri izledigi bilgisi ve goruntuleri yayinlandi. haber verilirken yuksek guvenlik adina, monitordeki goruntu blurlanmisti ve akar'in yorumu duyulmuyordu. sadece akar blurlanmis monitore bakiyor ve agzi hareket ediyordu, o kadar.

ben bunun guvenlik adina yapildigini dusunuyordum. boyle bir hassasiyet varsa askerin akilli telefonu nasil olabiliyor? sen halihazirda ordudaki fetoculeri tasfiye etmelere doyamamisken, ordu icinde pkk'li askerin bile cok olabilecegi suphesi bu kadar yayginken, neden?

arkadasimin oglu antalya'da garnizon komutanliginda. cocugun akilli telefonunu almis komutan, kadin yazik fellik fellik 3310 tarzi kamerasi net baglantisi olmayan telefon ariyorken afrindeki komandonun cebindeki ayfon pyd teroristinden daha etkili degil mi, daha zararli degil mi?

ben asker degilken motivasyonumun icine siciyor bu hede, harekattaki askerin halini dusunebiliyor musunuz?

belki de zayiatimiz bu yuzden fazladir diye dusununce mideme kramp giriyor.

komuru akmış pil yalamak istiyorum.
  • periscope'da canlı yayın kanallarının yarısı askerlerden oluşuyor. kesinlikle katıldığım önerme.
    ordumuzun güvenliği için, ciddiyeti için, kesinlikle faydalı olacaktır.
  • bu olayların önemini 'şaka' zannedenlere gelsin;

https://www.reuters.com/…plant-report-iduskbn14b0cu

'the malware was able to retrieve communications and some locational data from infected devices, intelligence that would have likely been used to strike against the artillery in support of pro-russian separatists fighting in eastern ukraine, the report from cyber security firm crowdstrike found'

nato boşuna kara-deniz ve hava domaininin yanına siber'i koymadı
  • mal mal gelip internet olmazsa asker kafayı yer diyen salaklar var ve biz askeri bu salaklar arasından seçmek zorundayız.

askerlik öyle bir yerki yaptığın hata senin ve senin gibi bir çok askerin hatasına sebep olur. askerde bir uzman bir anısını paylaşmıştı 90larda güneydoğuda karakoldalar, o zamanlarda walkmanler moda bazı askerlerde var ve nöbette müzik dinliyorlar. neyse yasak ama askerlik yapanlar bilir bazı malların öldürsen gene yapar yapıcağı mallığı.
    karakolları baskın yiyor ve ondan fazla şehit veriyorlar. baskının geldiği yöndeki nöbetçide şehit oluyor ve bakıyorlar şehit dedikleri adam kulağında walkman kulaklığı silahının emniyeti bile elleyemedn ölmüş. şimdi bu adam şehit mi?
    sıkıntıdan patlarmış internet olmazsa gavat sanki eğlenmeye diskoya gitti.
    bizde sınır karakolunda şu an operasyonların olduğu bölgede askerlik yaptık karakolda 45 kişiden sadece 1 er de vardı telefon o zaman, akıllı da değildi. evliydi adam telefonu olduğunu ben 4 ay sonra öğrendim herkesden gizliydi. uzman çavuşlara bile yasaktı ve binbaşı falan geldiğinde saklardı adamlar. bunun tek nedeni gerçekten yakalan adamların 1 ay hapis yatması idi. bölük merkezi sınırda değildi ama orada yasak olmasına rağmen bizdeki kadar sıkı değildi. versinler cezayı kimse kullanamaz.