1. asker adaylarının gidecekleri yer belli olduktan sonra tsk tarafından kendilerine verilen yol parasıdır. tren ücretine tekabül gelecek şekilde verildiklerini duymuştum. lakin kimi yerlere tren olmayınca ciddi anlamda komikleşiyor. izmirden hakkariye gidecek olan birisine verilen para sanırım 10 ile 20 türk lirası arasında bir meblağ. izmirden o parayla çıkabilene helal olsun.
  2. birliğine ulaşmasi için yol+yemek parasidir.
    ayrica komiktir.
  3. gidilen yolu at üstünde gitmeniz durumunda atın ihtiyaç duyduğu arpa bedeli üzerinden hesaplanan para.
  4. benim zamanımda* dört şişe biraya tekabül eden para. yol parasına yetmeyeceği için daha hayırlı bir işte kullanayım demiştim.
  5. ne kadar kuyruk olursa olsun mutlaka almanız gereken para. "ya benim yol parasına ihtiyacım yok almasam olur mu?" demeyin. "sen devletten büyük müsün?" derler adama.
  6. askerlere verilen yemek parasıyla sık sık karıştırılarak bi yanlışlık yapılmaktadır. çünkü askerlik şubelerinde adaylar genelde tren sevk muhtırası istemiyorum der yada demiş kadar olur ve bunuda imzayla beyan ederler. bu nedenden dolayı kendilerine yol parası değil sadece sevk edildikleri merkezden katılacakları birliğe kadar olan mesafeye bakılarak hesaplanan günlük iaşe bedelleri ödenir.

0-600 km : 1 günlük iaşe bedeli
    600-1200 km : 2 günlük iaşe bedeli
    1200-1800 km : 3 günlük iaşe bedeli

ayrıca meblağ olarak pek fazla bişey olmadığı ne kadar doğru olsa da şube bunu askere ödemek zorundadır ve bu nedenle birliklerde söz konusu iaşe bedellerinin ödenip ödenmediği askerlere sorularak genelde kontrol edilmektedir. eğer iaşe bedelini almadığını söyleyen asker olursa sevki yapan şube hakkında şikayetçi olabileceği söylenir, böyle bir şikayetse o küçümsenen meblağı ödemeyenin çok canını yakabilmektedir. oyüzden o parayı gerekirse döve döve verirler yine verirler
  7. birçoğumuzun askerlik şubesinden çıkışında işimize,evimize veya her nereye gidiyorsak taksi parası olarak harcadığımız yol parasıdır. almak istemediğinizde, almak zorundasın kanun böyle diye de azarlanırsınız.
  8. yedek subay olarak yapanlara daha ciddi miktarlarda verilen para. hatta, 3 ay sonra yapılan dağıtımda kars'a gidecek olan arkadaşımın aldığı miktarı duyunca "oha" demiştim, sonra bir an düşünüp "e gerçi gidilebilecek en uzak yere gidiyosun" diyerek süper bir pot kırmıştım.

askerlere verilen yol parası hakkında bilgi verin