şükela:  tümü | bugün
 • askerlikleri süresince vatandaş sayılmadıklarından mıdır (!) nedir bilinmez.

  edit: başlık kullanamaması olacaktı, özür dilerim, modlardan düzeltmelerini rica ediyorum. ayrıca babamdan aldığım bir fikre göre, komutanlarının etkisinde kalabilecek olmaları gibi etkenlerden dolayı olabilirmiş. doğrudur. olabilir bilemiyorum.

  askerlerin oy kullanamaması adlı bir başlık daha açtım bunu oraya taşımak istedim, iyice sıçtım sıvadım. of ya.
 • askerlerin oy kullanamaması olarak değiştirilmesi gereken başlık, çünkü fiil 1. tekil şahsın iradesi dışındadır ve yasalar tarafından getirilen bir zorunluluktan ötürüdür durum.

  asker derken biraz açmak lazım astsubay ve subayların oy kullanma hakkı vardır:
  "seçmen olarak o sandıkta oy kullanması gereken subay, astsubay, zabıta amir ve memurları ancak sivil elbise ile sandık alanına girip oylarını verebilecek."
  http://www.gozlemgazetesi.com/…di.html#.uzfh-0j_t4g

  sadece er, onbaşı ve çavuşlar kullanamaz. yani emir komuta zincirinde süreli olarak bulunan askeri personel kullanamaz. burada emir komuta zincirine sakıncalar doğurabileceği düşünüldüğünden askeri üst makamlar tarafından da hoş karşılanan bir durum değildir.
  http://siyaset.milliyet.com.tr/…1609840/default.htm

  kimler oy kullanamaz:

  "aşağıda yazılı olanlar oy kullanamazlar (298/7 md.):
  1. silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
  2. askeri öğrenciler,
  3. ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar (ek: 10.6.1983 – 2839/44 md. değişik: 27.10.1995–4125/2 md.)."
  http://www.ysk.gov.tr/…s/anasayfa/ic_sayfa_sss.html

  ek edit:
  http://aceproject.org/…d-register-and-vote.pdf/view
  http://aceproject.org/…/questions/replies/204229904
 • psikolojik olarak normal durumda olmadıklarını devlet bile kabul ettiği için yürürlükte olan uygulama. komutan/üst baskısı, sandıkların denetlenmesinde yaşanacak güçlük vs de düşünüldüğünde çok da saçma değildir.

  ha demokrasiye uygun mudur diye sorarsan tabii ki değildir ama askerlik zaten demokrasiye ne kadar uygun ki?
 • oy kullananların rasyonel düşünebildikleri, kendi kararlarını kendileri verebildikleri varsayıldığından kendi iradeleri ile hareket edemeyen, emir altında olan askerler oy kullanamaz.
  eskiden kadınlar, fakirler, işçiler ve deliler de kullanmıyordu, çünkü kendi iradeleriyle hareket etme şansları kısıtlanmış sayılırdı. eski yunan'da köleler ve kadınlar da aynı şekilde.
 • imdü, etki altında kalması olayını geçtim, komutan geçti kabinin başına siyasal görüşü doğrultusunda a partisine basacaksın dedi, yoksa oyarım. ne bok yiyecek bu er? göt ister b partisine basmak.

  onu da geçtim, arkadaş her ne kadar genel seçim havasında geçse bile içinde bulunduğumuz seçim yerel seçimdir. asker kışlaya muhtar mı seçecek? manyak mısınız?
 • emir altında olmalarından kaynaklanan durum.
 • normal olan durumdur; zira emir altındadırlar ve baskı altında istedikleri partilere oy atamayacakları muhtemeldir. seçimden bir gün önce içtimada, komutanın, yarın a partisi tulum çıkarmazsa ananızı sikerim temalı bir konuşma yapacağı kesindir.
 • askere gitmeyen insanların akp ye oy atacağını düşündüğü durum. mhp olmasın o?
 • 5 gün önce terhis olmuş, farklı şehirlerden gelen 30 küsur er ile 6 aylık minik bir türkiye simülasyonu yaşamış biri olarak, çok yerinde bulduğum bir uygulamadır.