şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 15 temmuz masalından itibaren "bütün millet darbeye karşı tek yürek" saçmalığıyla şişirilmeye başlanan türk'ün gücünü düşmana gösterme temalı dizi ve filmlerin yapım ve yayımındaki aşırı artışla karşımıza çıkan bir realite.

az önce bir parkın yanından geçerken oyun oynayan çocuklar gördüm. çocuklardan biri yeni bir oyun başlatmak istiyor, diğerlerini yanına toplamak için şu sözü söyledi: "türk askerini seven yanıma gelsin."

bu dizi/filmler faşist-militarist bir yeni nesil yaratmaya yetecek mi, yoksa bu çocuklar büyüdüğünde savaşın ve ölümün yansıtıldığı kadar arzulanacak bir durum olmadığını idrak edebilecekler mi, merak konusu.
  • hee amk 15 temmuz masal ondan dolayı vladimir putin bile abd planlı darbe girşimi diye konuşuyor ortalıkta.
  • şu anda bu revaçta sanırım. sonuçta birileri izleyip ağlıyor, birileri kazandığı parayla vatanı satıyor. birileri diğerlerinden daha fazla bildiğini ve düşündüğünü zannediyor.
  • bu furya yanlış hatırlamıyorsam ronald reagan zamanında abd tarafından geliştirilen psikolojik harp unsuru olarak oluşturuldu. keşke kaynakçayı bulabilsem lakin okuduğum bir makalede yer alıyordu, dolayısı ile kaynak götüm diyeceğim.
    abd kıtalar arası operasyon yapmadan önce bol bol bu tarz militarist dizileri halka izletti, ardından hep büyük askeri operasyonlar geldi. daha çok ve hala cumhuriyetçi parti adaylarının elinde koz olarak kullanılır.

açıkçası aynı anda ana akım medyadan 5 prime time askerli dizi gelince merak ettim ne olacak diye, kobane ve afrin operasyonları aynı yılı müteakip yapıldı.

esasında bu diziler zaten milliyetçi militarist yapıda olan türk halkının x ve baby boom kuşağına yönelik değil, 2000'den itibaren doğan z kuşağını şekillendirmeye yöneliktir. sağcı iktidarlar için doğum kutsaldır, çünkü bedava iş gücü ve asker geliyordur. şöyle bir sağ iktidarlar döneminde emeklilerin ve yaşlıların maddi durumlarını ve sosyal güvencelerini incelerseniz anlarsınız durumu. 18'den itibaren 50 küsür yaşlara dek adamlar hepimizi ellerini ovuşturarak ' oh lan ne güzel ya asker yaparız ya da asgari ücretten işçi' diye bekliyor.

bu dizilerin tali görevi ise baby boom ve x kuşağının gazını almak, duygularını canlı tutmaktır. şehit babalarının 'bir oğlum daha var onun da canı feda olsun' demesinde bir nebze olsun bu dizilerin oluşturduğu algının payı da vardır.

dizileri yayıma sokan kanal sahiplerinin , bu projelere aracılık eden siyasilerin oğullarının askerlik yapmadığını düşünürsek buradaki samimiyetsizlik aşikardır.

bu diziler total'e hitaben çekilir, ab grubu içinse ilginç bir şekilde börü dizisi getirildi.malum elin silah tuttuktan sonra sağ sol farketmez, yeterli niteliğe sahipsin siyasilerin gözünde.sağ tandanslılar için yeteri kadar proje mevcut, bi de seküler milliyetçi atatürkçü kısmen de solcu kitleyi kapsayalım dendi. ilginç bir şekilde deme sebebim börü dizisi 10 yıl önce çekilseydi çaycısından yapımcısına kadar hepsi şu an silivri'deydi, dizide gösterilmeden kaldırılırdı rafa.

bu yazıyı klasik, '' savaşlarda kazananlar silah tüccarları,kapistalistler ve siyasi erklerdir '' şeklinde bir boş beleş mesajı vermek için yazmadım. lakin merak edenler vardır neden piyasada bu kadar asker dizisi var diye, çıkış noktası genel olarak budur.

milliyetçilik duygusunu pekiştirmek , bu olguyu diri tutmak devletin asli unsurlarındandır. ben memleketimin kanada gibi korkak liboşların elinde pasif kalmasını , mental anlamda, asla istemem. zira bulunduğumuz topraklar bir sürü düşman dinci çomara ve yunana komşu. orduya asker, teşkilata polis lazımdır, hep olacaktır. açık konuşalım türkiye şöyle komple tek başına çıkıp denizin ortasında bir yere taşınmadıkça olağan koşullarda huzurlu uyku bulmamız zor. amına kodumun ortadoğusunda her gün random terör örgütü name generator'dan çıkma terör örgütü pörtlüyor her allahın günü.

lakin bu şekilde boş şovenizm, dincilik ve aşırı milliyetçilik pompalanması yapılırsa geriye at üstünde diriliş ertuğrul izleyen, eline pala alıp fesiyle payitaht abdülhamid izleyen, tabancasıyla söz izleyen saçma sapan bir kitle yaratılır. böyle kitlelerin yaratılmasındaki amaç elbette toplum mühendisliğidir, kendi parti tabanlarını sağlamlaştırmak ve ideolojik olarak fanatik,radikal,tahammülsüz, eğitimsiz yeni kuşak partizanlar yaratmaktır.azı karar, çoğu zarar. her zaman böyle oldu bu. bu dizileri izlerken sadece şunu sormak lazımdır; 'bana bunu izletenlerin çocukları askere gidiyor mu? kendileri askere gitti mi?'