şükela:  tümü | bugün
  • askerliğe psikolojik hazırlık aşamasında kullanılan bir yöntemdir

- oğlum okul da bitmişken diyorum ki
    - evet baba
    - askerliği aradan çıkartsan güzel olur
    - eeee öööö
    - bak yarın öbürgün kızarkadaşın olur, nişanlın olur, daha zor gelir askerlik
    - yaa gitmesem ben, bir miktar akademik kariyer yapsam
    - oğlum yaşın ilerledikçe koyar emir almak
    - baba?
    - efendim oğlum
    - seninki aradan çıktı mı?
    - (gözleri yaşlı) çıkmadı oğlum, çıkar mı 18 ay aradan. geçti ama deldi de geçti.
    - ooof ooof
    - ne oldu senin yüksek lisans, bu aralar bi kımıldanmalar var belki bedelli çıkar.
    - büyüksün baba...
  • bu nasıl bir tanımlamadır...?

kime sorsan, kimle görüşsen "abi iyisi mi gideyim de askerliği bir aradan çıkarıyım" diyor..

sanırsın bakkala gidip ekmek alıp gelecek hemen...

o öyle aradan çıkarılan bir şey değil yavrucuğum.. gittiğinin 15. günü "lan ben ömrüm boyunca burda mı yaşadım, asker mi doğdum acaba" diyorsun..

o yanındaki hasan'lar, hüseyin'ler evindeki karından ya da 500 yıllık dostundan bile daha samimi arkadaş oluyorlar seninle..

öyle hadi yapayım da bitiversin, uğraştırmasın beni diye tanımlanabilecek bir olgu değil askerlik.. hele ki türkiye'de yapılanı..

bir de neyin arasındadır ki bu askerlik, o kadar elzemdir aradan çıkması?

niye x kişisiyle nişanlanıp da asker dönüşünü bekliyorsun evlenmek için.. neler oluyor hayatta.. ne garip bir dünya bu..
  • bu gayeyle tecil bozduran nice koçyiğitler bilgisayar ekranında eğirdir dağ komando okulu / komando yedek subay yazdığını görünce askerliğin aradan çıkartılamayacak birşey olduğunu anlarlar.
  • askerliği aradan çıkartmayı düşünenlerin, askerliği aradan çıkartmadan önce muhtelif yerlerden muhtelif şeyleri çıkartması lazım. böylece askerliğin aradan çıkartılması esnasında muhtelif yerlere girecek muhtelif şeylere yer açılacaktır.

muhtelif yerlerden çıkartılması gereken muhtelif şeylere en güzel örnek, gözden çıkartılması gereken sosyal hayattır. askerlik boyunca bir sosyal hayat olmayacağı gibi askerden dönüşte de birkaç hafta -duruma göre belki birkaç ay- sosyal hayat düzene girmez.

bir de muhtelif yerlerden çıkartılmaması gereken muhtelif şeyler vardır ki en güzel örnek, askerlik boyunca zıvanadan çıkartılmaması gereken komutanlardır.
  • bunu diyen insanlar malesef bilmezler ki askerlik araya kaçan bişeydir ve öle ha deyince çıkmaz namussuz.

(bkz: araya kaçan)
  • askerliğin zorunlu olduğu bir ülkede yapılacak bir tanımlamadır. kişi, sadece yasal bir sorumluluğu yerine getirip kurtulmak istemektedir, anlaşılmayacak bir şey yok. zorluğunu inkar eden yok da saçma sapan bir gururla bu işi yapmak için militarist olmak lazım gelir.
  • "askerlik tanga gibidir, aradan çıkartayım derken bir de bakmışsın araya kaçıvermiş."

-behlül öküz, lisans derecesi mezuniyet töreni esnasında-
  • kolay kolay mümkün olmayan bir hadise.

askerliğini aradan çıkartsan da hayatından tam olarak çıkaramayabilirsin.
    askerden dönünce askere gidecek adam arayabilir gözlerin. sırf kendini iyi hissetmek için. olmayacak yerlerde sırf mecbur kaldığın için askerlik günlerinden bahsedebilirsin. ara ara askerlik rüyaları görebilirsin.

daha kötüyü görüp haline şükretme eyleminden kolay kolay kurtulamayabilirsin.