şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yedek subay olarak sınırda keskin nişancılar hakkında ne düşünüyorsun ?
  uzun dönem erler de beş kuruş almıyor değil bir miktar alıyor az da olsa.
  ayrıca garsonluk tarzı işler eskide kaldı . ordu evleri garnizonlarda eli yüzü düzgün okumuş ve konuşması da düzgünleri tercih eder komutanlar. böylece sen de hep onları seçiyorlar onlar rahat onlar şöyle böyle. sen komutanın yerinde olsan düzgün türkçe konuşanları mı seçerdin yoksa yerel adana,urfa, yüksekova, manisa ya da iç ege, angara bebesisiyik şivelerini mi konuşmalarını isterdin ? sen önce bir kendi yazdıklarını sorgula daha sonra iyice araştır bakalım nasılmış.

  askerlik sadece silah elinde koşmak değildir , sadece operasyon yapanlar asker olmuyor.
  er düşün saçı uzar asker keser , ihtiyacı olur kantine gider yine asker verir, hastalanır yine asker bakar lakin bunların hepsinde komutan işi yapabilecekleri seçer. sen berbere mi saç kestiyorsun normal hayatında gidip fırında mı traş oluyorsun? askerde işi kim yapabilirse ona verilir. napsınlar yani köyünde bakkal olmayan köyde yaşamış birine kantini emanet etsinler de z raporu mu bıraksın her akşam ? saçma saçan başlıklar açmayın . yok ılıkmış da şeymiş de sen nesin bunu yazan sen ? var mı bi yakıştırman ? bu çıkarımları bence herkes yapabilir inanıyorum size yapabilirsiniz.
 • senin gibi bir boka yaramayanlar varken biz niye gidelim.
 • evet yazar bu konuda çok haklı, mesela dedem 4 sene askerlik yapmış. o yüzden ılık olmayan herkesin o 4 seneyi tamamlaması gerekiyor. rahmetli hep şimdiki gençlerin hepsi ılık diye gezerdi.
 • bu ılık arkadaşlar hayatları boyunca 12 ay askerlik yapanlara göre daha fazla çalışıp ödedikleri gelir vergileriyle vatana daha çok hizmet vermiş olurlar.
 • askerde, askerler arasındaki ayırımı anlatan çok güzel tanımlar vardır.

  mehmetçik = uzun dönem er
  mehmet ağa = uzun dönem çavuş onbaşı
  mehmet bey= kısa dönem er

  bedelli için de askerliğin somut koşulları bir tespit yapacaktır muhakkak.

  ılık götlü, pembe götlü vs değil, daha yaratıcı bir şey çıkacaktır.
 • bir sonraki başlık için fikir veriyorum: (bkz: askerliği zorunlu yapan ılıklar) (bkz: meslek olarak askerlik seçmemiş ılıklar)
  nedense zamanını daha çok erkekler içinde geçiren bu arkadaşlar değil de, tamamen erkeklerle dolu koğuşlardan kaçmaya çalışanlar ılık damgası yiyor. not that anything is wrong with that.
 • aga dün erkek değildik; (bkz: #79662892)
  bugün ılık olduğumu öğrendim.

  üzüyorsun sözlük...
 • kendisine ılık imasında bulunan uzun dönemleri tuvalete sokup palaskayla döven, ekseriyetle çavuş ya da onbaşı olarak görev yapan askerler. askerde sopa yiyip klavye başında trollük yapmaya çalışmak da güzel tabi. 2gr aklı olsa en kötü açık öğretim falan bitirirdi, onu da becerememiş belli ki..