şükela:  tümü | bugün
  • askerliği salt olarak tuvalet temizlemek, komutanın özel işlerini yapmak vs. durumlardan ibaret gören yazar arkadaşlarımdır. bu saydıklarınızı sivil hayatta yapmıyormusunuz? müdürülerinizin götünü yalamıyormusunuz? yada sırf makam, mevki,maddiyat uğruna insanlık onuruna sığmayan hal ve hareketlere girmiyormusunuz?
    ortak yaşam kurallarından hiç mi haberiniz yok? ya da öğrenci evinde kaldığımızda yemek, temizlik, bulaşık gibi görevleri hiç aranızda bölüşmediniz mi ?
    bir kişi de çıkıp askerde ben farklı şeyler öğrendim dememiş. bir arada yaşamayı, değişik kültür, eğitim, gelir grubundan olan kişilerin aynı kurallara tabi olarak yaşadığından bahsetmemiş.
    askerliğin teknik anlamda insana kattıklarından burada bahsetmeyeceğim. çünkü aramızda antimilitarist düşünenler de var, saygı duyarım. ama unutmayın ki biz burada sıcak yatağımızda rahat yatabiliyorsak, dağlarda birileri uyumadan beklediği içindir, siz de buna saygı duyun dostlarım.
  • özellikle bedelli yapan bazı kardeşlerimizde görülen sığ savunma. ha, bir de vatanı sen mi kurtardın var. bak bedelli kardeşim, devlet hak verdi yararlandın tamam da kendin yapmadın diye askerliğe de bok atma, ayıptır. evet askerde tuvalet de temizlenir, komutanın arabası da yıkanır ama iş savaşa geldi mi tüm mehmetçikler çakı gibi savaşa gider, sen değil. bugün ülkene kimse saldırmıyorsa o tuvalet temizliyorlar dediğin kahraman askerlerimiz sayesinde. yani evet güzel kardeşim, vatanı biz kurtardık, sen değil.