şükela:  tümü | bugün
  • şahane haberdir.

hele hamilelik 3 aya düşsün, bunun da üstesinden rahatça gelineceğine karşı güvenim tam olacaktır.
  • k.d askerlik için şahane süredir. üç ay boyunca profesyonel yoğun eğitim verilip bu iş bitirilebilir.

yapılmasının ertesi günü başvuracağım askerlik olur.
  • sadece kısa dönemlere has olmamasi gereken yeterli temel askeri bilginin verilebilecegi süredir. kalabalık ama hantal bir ordu caydırıcı değildir. üzerine kendi milletine maddi yüktür.
  • bedelli olayı tamamen kalkacaksa,
    tamamlayan herkesi, seferberlik anında askerliğin temel ilkelerini kavramış şekilde ülkesine hizmet edecek hale getirecekse,
    profesyonel ordu kavramının içi tam olarak doldurulacaksa,
    sonuna kadar desteklenmesi gereken uygulama.
    edit:imla
  • kısa dönemler 3 ay, uzun dönemler 6 ay yapsın isteyen profesyonel askerlik yapsın zaten halk vergiyle ödüyor maaşlarını, bu sistem bedelli askerlik yapmak isteyenleri de bir nebze rahatlatır ve en azından temel şeyler öğrenilir zaten askere gidenler çok matah işler dönmediğini söylüyor en azından tekrar ısıtmak için iyi bir fırsat.
  • 365.dönem kd olarak askerliğimi geçtiğimiz yıllarda yapmaktaydım. bazı gözlemlerimi paylaşacağım sizinle.

bu ülkede 6 ay askerlik yaparken eğitim almıyorsunuz. şahsen hiç koşmadım, sürünmedim, spor yapmadım. sadece 6 el ateş ettim, askeri terimleri bilmem. hayatımın en boş 6 ayını geçirdim. şimdi savaş durumunda benden ne beklenir?

hadi 6 ayda sıkı sıkı eğitim verildi diyelim. siz gerçekten 6 ayda profesyonel eğitim (!) alacağınıza inanıyorsanız, her askerinizin ajan niteliğinde olmasını beklersiniz doğal olarak.

hülasa; 6 ayda profesyonel eğitim alamazsınız. hele hele 3 ayda asla alamazsınız. işin özü zorunlu askerliği kaldırıp tamamen profesyonelleşmekten geçiyor.
  • olmayacak askerliktir. yükümlü asker, askerlik yapmaz. angarya iş yapar. yani kimse sizden mükemmel bir asker olmanızı beklemiyor, yüz binlerce kişiye bu eğitimi vermek hem zaman hem para kaybıdır.

bahsedilen angaryalar olmasa zorunlu askerlik bugün kalkar. angarya iş yapma süresi 6 aydan 3 aya inebilir, ona bir şey demiyorum ama bu başlıkta bahsi geçen gibi bir askerlik asla gelmez.
  • şunu iki ay yapın tekrar giderim amk. ne güzel kilo verilir var ya...
  • gereksiz olandır. artık teknolojinin ilerlemesi ve savaşların teknolojik silahlarla yapılması, "askerlik" kavramını ister istemez profesyonel yapıya zorluyor. herkesin silah tutmasından ziyade teknolojik ve askeri donanım, buna istinaden gerekli sınavlarla askerlik yapılması çok daha makbul olacaktır.