şükela:  tümü | bugün
  • askerliğin etkisi yıllar sürer, veee erkekler ne anlatmaktan ne de birbirlerinin hikayelerini dinlemekten sıkılırlar.
  • askerlik bitmesine ragmen bünyenin kendini hala asker sanması durumudur.
    rüyada komutana , nöbette sigara içerken yakalanmak (bkz: kabus) ya da asker dönüşü işe başlandığında müdürün odasından çıkarken topuk selamı vermek gibi kendini gösteren durumdur.

tabi çevreye aciliyetle kurtulunması gereken askerlik etkileri şunlardır:
    - banyo yapma periodunu hala haftada 1'de tutmak
    -her cümleyi "amına koyayım" diye bitirmek
    -taksi söförüne, patrona, babaya , bakkala falan "komutanım" diye hitap etmek
  • güneydoğuda askerlik yapanlarda sık sık görülebilen bir durum.
    gecenin bir yarısında karakolu baskına uğrayan, iki metre ilerisindeki arkadaşının ölümünü gören hatta bu arkadaşının kafatasının parçalanmasını, ve bu parçaların üzerine sıçramasını yaşayan insan nasıl unutur ki ?
  • sıcak temas kurmuş, pusu ve operasyona katılmış, aniden zırıl zırıl çalan alarmla gecenin olmadık vaktinde baskın/sabotaj tatbikatlarıyla gün saymış bireylerin pekala yaşadığı, adaptasyonda zorlandığı, normale dönmeye çalıştıkça akıllarının bir köşesinde sürekli bulunan hatıralar, anılar güruhunun yaşattığı hissiyat.

ha birde afedersiniz, günde 6-7 saat uykuyu sürekli bir arada uyumak suretiyle adeta askerde semirip "yatış" dediğimiz hadiseyle gün sayan labunyaların "aga kurtulamadım hala askerliğin etkisinden..neydi hergün 6 da kalkmalar falan..zorlanıyorum vallahi" söyleminde bir etkiden kurtulamamak vardır.azının üstüne iki tane şaplatınızki, sessizliğinizden aniden çıkıp gelen o şaplağın anlamını çözene kadar mızıldayacak başka bir şey bulsun gudik...
  • katilinan yakin arkada$in dugununde 20 metre otede havai fi$ek atildiginda tam siper yere yatilmasina sebebiyet verir, uzerinden 3 yil gecmesine ragmen hala sirt cama donuk oturulamamasina sebebiyet verir. ruyalarda hala cani akip giden genc bedenleri gormeye sebebiyet verir.

tum bunlardan sonra uc kuru$luk adamlarin degerini cok rahat anlamaya sebebiyet verir. armani takim elbisesi icindeki lavugun mangalda kul birakmamasina degil de oto sanayi'de ayni badirelerden gecmi$ ciragin koydugu aci cayin samimiyetine saygi gosterilmesine sebebiyet verir.
  • rastgele bir kişiye en yakın umumi tuvaletin nerede olduğu sorulur.

eleman: şurdan sağa git, şurdan sola dön, solunda kalacak vs.
    ben: emreders... eyvallah (emir kipine verilen gereksiz tepkinin farkına geçte olsa varılmıştır)
    arkaya bakmadan devam edilir.
  • askerde çay 35 kuruş, türk kahvesi 1 buçuk liraydı. sivilde her şey çok başkaymış.

sivil hayata alışamadım.