şükela:  tümü | bugün
 • bir iş ilanı klişesi daha. uzun soluklu(eheh böyle bi' solukta bitmiyor yani) işler için aranır bu adamlar. yani işin en zor ve sabır gerektiren yerinde ''hocam benim iki dakka askerlik işi vardı hemen yapıp geliyorum'' denilmesin diye bu adamlara ihtiyaç var. askerliğini yapmayana kızda vermiyorlar lan. kaçırmakta bir alternatif tabii.

  bir diğer iş ilanı klişesi için;

  (bkz: bilgisayar bilen)
 • dinimi yaşamama imkan vermeyen, islamofaşist toplumun dayatması tabir. kendi dinlerine gelince özgürlük naraları atan bu ikiyüzlülere gösteriniz. senin başörtülü annen askeri törenlere alınmıyor, okullara giremiyor çizgisinde mi başlayıp bitiyor özgürlüğün, din vicdan hürriyetinin sınırları? benim babam, kardeşim, ben zorla elimize silah alıp askere gönderiliyoruz. dinimize saygı gösterilmiyor, aihm'e gitmek zorunda bırakılıyoruz. askerliği yapmadı damgası yiyip kapitalist dünyanın kapıları yüzümüze kapanıyor, iş-ekmek bulamıyoruz. siz kendinize müslümansınız kardeşim. siyasal-islam bataklığında da er ya da geç boğulacaksınız bedevi çöl maymunları. işte o gün tüm yehovalılar şahidim olsun ki gerçek özgürlüğe kavuşacak bu topraklar!

  --- spoiler ---

  yehova'nın şahitleri, hristiyan alemi tarafından birçok temel dinsel konuda ciddi görüş farklılıkları nedeniyle, hristiyanlıktan ayrı bir inanç olarak görülmektedir. kitab-ı mukaddes'i gerçek anlamda hayatlarında uygulamaya önem verirler. ahiret inançları kuvvetlidir.

  inanç olarak sigara içmezler. silah tutmaya ve öldürmeye karşıdırlar. bu sebeple askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar, kan nakli yaptırmazlar. dünyadaki sorunların ancak tanrı'nın gökteki krallığı (yönetimi) tarafından çözüleceğine inanırlar.

  yeryüzünde yaşayan kötülerin ve tanrı'nın gökteki krallığının yanında olmayı reddeden tüm insanların armageddon'da yok olacağına, ancak yeryüzünün yok olmayacağına inanırlar. yeryüzünün yehova ve gökteki krallığı'nın kralı isa mesih tarafından iyilere ve bu krallığı kabul edip yanında yeralan insanlara sonsuza dek cennet olarak verileceğine inanırlar. yalnızca cennet inancı vardır. ateşli bir cehennem azabı öğretisine inanmazlar. bunun yerine, tanrı'nın adaletini kötü kişileri sonsuza dek yok ederek göstereceğine inanırlar. yehova'nın şahitleri'ne göre cehenneme atılmak sonsuz yok oluşla eşanlamlıdır. bu anlamda tekrar dirilme inançları vardır. bu dirilme gökteki krallık hüküm sürerek yeryüzünü cennete dönüştürdüğünde yeryüzünde olacaktır. diriltilecek olanlar "doğru olanlar ile doğru olmayanlar" olacaklar. yalnızca "kötüler" diriltilmeyecekler ve sonsuza dek ölmüş ve böylece yok olmuş olacaklardır. yehova'nın şahitleri'ne göre gökteki krallık 1000 yıl boyunca hüküm sürmeye başladığında, şeytan ve cinleri bağlanmış ve faaliyetsiz bir durumda olacaklarından insanları saptıramayacaklardır. 1000 yılın sonunda ise şeytan ve cinler de sonsuza dek yok edileceklerdir. bu sürenin bitiminde, isa kral olarak görevini tamamlamış ve insanlığın bütün sorunlarını çözmüş olarak, yetkilerini yeniden yehova'ya devredecektir.
  --- spoiler ---
 • 3. kişilerin hakkında dedikodusunu yaptığı kişi.
  (bkz: -miş'li geçmiş zaman)