şükela:  tümü | bugün
859 entry daha
  • burcu güneş'in oflaya oflaya şarkısının piyasaya çıkışı acemilik dönemime denk gelir (şafak daha 400'lerde). önceki gün eğitim sahasında sikilmekten harap olmuş bir bedenle sabah saat beşi çeyrek geçe içtimaya uyandığımızda, askerler ayılsın diye nöbetçi çavuşun radyodan son ses açtığı bu şarkının nakarat kısmı epey etkilemişti beni. botların bağcığını bağlamaya koridora çıkmıştım ama sikimden bile uyku akarken açamadığım gözlerle duvara yaslanıp sadece bu şarkıya kulak vermiştim;

bir gün bakacaksın arkaya
    orda öyle bıraktıklarına
    aklına gelecek eskiler
    kalbin atacak hıçkıra hıçkıra

bir gün anlayacaksın ya
    utanacaksın yaptıklarına
    aklına gelecek eskiler
    kalbin atacak oflaya oflaya

"neyi bekliyon yarramın kafası, geçsene lan içtimaya" diyen nöbetçi çavuşun sesiyle ayılıp daha fazla içselleştirme yaşayamadan ayrılıyorum oradan. ama askerlik anıları denince bu şarkı aklıma ilk gelen olmuştur hep. şarkının anlamı çok derin, hani bir kaçış içerisindeysiniz veya bir şeyler için geç kalmışsanız çok ağır koyuyor sözleri.

https://youtu.be/jterjtmqfqe
  • yatçaz kalkcaz yatçaz kalkcaz yatçaz kalkcaz hooop ordayım.

2013 yazı boyunca en az 200 kere dinlemişimdir. televizyonun radyonun açık olduğu her yerde bu şarkı çalıyordu. şimdi de ne zaman duysam direkt olarak kamuflajım ve berem gelir aklıma. bitireli 7 sene olmuş, halen bazı anılar taze. muhtemelen de hiç unutulmayacak.
  • samsun 2004
    bazıları çabuk bıkar-zeynep önkaya
  • benim için de kesinlikle yatçaz kalkcaz yatçaz kalkçaz'dır. terhis olmama yaklaşık 1 ay kadar önce çıkmış ve o psikolojideyken dinlemesi inanılmaz motive ediciydi.
  • kayboldugum ruyalar bir başka
    aciyla baglandik aska
    seviyorum, bunu bekliyorum
    gün boyunca cok ariyorum
  • askerliğimi kıbrıs'ın çöllerinde yaptım. beşparmak dağlarının arkasında aklıma gelen ilk şarkı deniz üstü köpürür olmuştu. nöbetteki partnerim hep bunu söylerdi.
  • şırnak çakırsöğüt 1987/2
    (bkz: evlerinin önü boyalı direk)
  • askere gitmeden önce sevgilimden ayrılmıştım. tabiki pişman oldum.

müslüm gürses- affet
  • hande yener-kim bilebilir aşkı

acemiyken sabah uyanma vaktinde tahminimce askerlere moral olsun diye çalınan şarkıydı. normalde zaten beğendiğim bir parçaydı (ki hande yener'in en iyi parçası olduğunu düşünüyorum) ama bana orada ayrıca teselli verici bir parça olarak da gelmişti her çaldığında. koğuşta pencereden gözüken palandöken'e bakarak böyle bir anlığına alıp götürürdü beni.
522 entry daha