1. erkekseniz, askerlik çağına girmişseniz, ve üniversiteye kayıt yaptırıyorsanız sizden istenen belgelerden. misal, belgede diyecek ki, bu eleman askerliğini henüz yapmamıştır, ona göre dikkatli olun öğretmen bey, anarşik falan olmasın sonra.
 2. ciddi şirketlerin de er kişileri kadrolamadan evvel istedikleri tomar tomar belgeden sadece biri. eskiden uzun sürse de, artık mükemmel çalışan askerlik şubeleri sayesinde iki dakkada verilen bir kağıttır.
 3. bir askerlik durum raporunun hikayesi:

  gun 1. calisilan isyeri basvuru icin askerlik durum raporu ister. diger belgeler hazirlandiktan sonra bu belge alinmak uzere saat 15:00 sularinda halicioglu askerlik subesi'ne gidilir. "kapattik kardesim almiyoruz artik kimseyi" gibi bir tepki ile karsilasilarak eve geri donulur.

  gun 2. sabah erken saatlerde tekrar ayni yere gelinir. binaya girmek icin sirada beklenirken nufus kaydinin bulundugu subeye basvuruyor olma sebebi ile siranin en onune sevk olunur. bir onceki gun bu durumun ilgili kisiye soylenmesi halinde buyuk ihtimalle iceri kabul edilebilecek olundugu da asagi yukari bu siralar anlasilir. binaya girdikten sonra gene "yerli" olma avantaji kullanilarak subenin kapisinda bekleyen onlarca kisinin bulundugu, asagi yukari 0.1 adam/dakika hizinda ilerleyen kuyrugun en onune gecilir. askerlik durum raporu icin basvuruda bulunulur. gorevli memur ogrencilik durumunu sorar. tez savunmasi ile ilgili bir problemden dolayi halen ogrenci statusunde bulunuldugu, fakat bir kac gun icinde bu durumun duzeltilecegi cevabi verilir. memurdan bir sonraki ogretim yilinda ogrenci olunacaksa ogrenci belgesi, olunmayacaksa diploma ile basvurulmasi gerektigi; bu iki durum disinda herhangi bir durumun kendi bilgi ve yeteneklerini astigi cevabi gelir. kendisine sadece durum raporu istenildigi tekrar hatirlatilir, durumda bir degisiklik olmaz. got olmus bir vaziyette evin yolu tutulur.

  gun 3. bir onceki ziyaretten itibaren 1.5-2 hafta gecmistir ve yukseklisans basvurusu icin de bu belgelerden birine ihtiyac duyulmaktadir. bu seferki ziyaret kapi gibi cikis belgesi ve ne olur ne olmaz 10 tane "asli gibidir" onayli fotokopisi, nufus cuzdaninin 10 tane fotokopisi, bol miktarda fotoraf ve ihtiyac duyulabilmesi muhtemel her turlu belge esliginde yapilmaktadir. direk siranin en onune gecilerek "ben yerliyim agabey" denir, fakat bu numara bu sefer sokmez; zira islemleri daha onceden baslamis olanlarin yerlilerden bile daha buyuk bir gecis ustunlugu vardir. bu kisiler gectikten sonra binaya girilir, sube onunde bekleyen siranin onune gecilerek durum raporu icin basvuruda bulunulur. insanin omru hayatinda bir kere karsilasabilecegi bir durumla karsilasilir, "bu diploma fotokopilerinin uzerinde "asli gibidir" kasesi var, biz duz fotokopi istemistik, bunlar olmaz". kisa bir sure o kasenin bir problem yaratmayacagi, gerekirse gormezden gelinmesi tavsiye edildikten sonra herhangi bir sekilde polemige girmenin anlamsizligi anlasilarak memur kisi hemen arkasinda bulunan fotokopi makinasini kullanarak diplomanin 3 fotokopisini cekmeye ikna edilir. bir dizi getir gotur sonrasinda askerlik muayenesi icin siraya girilir. soz konusu muayene icin cok buyuk bir heves sahibi olunmadigindan "acilin ben yerliyim" numarasini cekmeye calismaya bile usenilir ve yarim saatlik bir bekeyis sonunda her turlu ayak, ter ve vucut kiri kokularinin arasinda muayene olunur, sirf soyle izdiraplari olmadiklari icin bile disi insanlara imrenerek bakilir. muayene sonucunda daha cok getir gotur ve daha cok imza alinarak cok ozlenen askerlik durum raporuna kavusulur. tek sorun bu belgeden iki taneye ihtiyac duyulmasidir. durum aciklandiktan sonra bir nusha daha istenir, alt tarafi bir imza atmakla eli yorulan gorevli astsubay bozuntusu essolessegin "noter mi lan burasi" yakarislarini da bir sekilde gecistirdikten sonra soz konusu belgeden 3 tanesine sahip olunur. son olarak memura bu 3 belgeden birinin kendisinde kalmasi gerekmediginden emin olup olmadigi sorulduktan sonra kendisine yardimlarindan dolayi tesekkur edilir ve tecil tarihi olan 30/11/2006'ya kadar bir daha ugramamak umit edilerek bu testosteron cenneti mekana veda edilir.
 4. bize kimse söylemedi çilesini çektik, yeni nesiller çekmesin diyerek amerikalıya anlatır gibi anlatıyorum dostlar*

  kızgınım, çünkü bir çok insan tarafından sadece yaşanarak öğrenilmesine rağmen bir kez de ben sadece yaşayarak deneyimledim. ne vardı biraz bilerek gidebilseydim.
  işte bu yüzdendir aşağıdaki gerizekalıya anlatır havası.

  yüksek lisans için askerlik durum belgesi

  öncelikli uyarı: prosedürler, mezun olunan üniversite, şubeler, odaların yerleri, peltek adam; bir çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. benim şubem orası değil, oda yanda değil, adam peltek değil, dahası adam değil diye bana gelmeyin. anlatılan süreç yaşanmışlık ürünüdür, işinize geleni alın, gerisinin *ötüne koyverin gitsin...

  yüksek lisansa baş vuracaksanız ya da baş vurduysanız istenen belgeler arasında askerlik durum belgesi nin olduğunu da göreceksiniz. merak etmeyin, her ne kadar kayıt için istenenlerde adı geçse de ilk aşamada teslim etmeniz gereken bir belge değil bu. neden derseniz bir satırcıkta açıklayayım ancak siz bilin ki bu basit bilgiyi öğrenmek bir günüme mal oldu.*bunun sebebi; durum belgesini almak için diplomanızı veya çıkış belgenizi şubeye ibraz etmeniz gerektiği ve henüz üniversitenizin diplomanızı basıp size vermemiş olmasıdır. işte bu sebepten okul tarafından size ek süre tanınmaktadır. genellikle bu ek süre, üniversitenin sizin mezun olduğunuzu askerlik şubesine bildirmemesi şeklinde zuhur buluyor. ve fakat diplomalar çıktıktan sonra size haber verilmeden mezuniyetiniz askerlik şubesine bildiriliyor. bu yüzden diploma çıkış tarihini takip etmenizde fayda olacaktır, aksi halde herhangi bir kontrolde -ufak bir ihtimal de olsa- kendinizi nezarette erbaşın tekine dert anlatıyor halde bulabilirsiniz.

  önemli not: şayet diplomayı çoktan aldıysanız y.lisans kaydında durum belgesine ihtiyacınız olabilir. bir an önce halledilmesinde fayda var.

  her neyse, diploma veya çıkış belgesi aldık diyelim. bunun, nüfus cüzdanının ve ehliyetin 4 adet fotokopisi ve 4 fotoğrafla* halıcıoğlu askerlik şubesine gidiyoruz. (şubenizi önceden kontrol edin)

  (halıcıoğlu askerlik şubesi: taksimden, tarlabaşından giden herhangi bir otobüs veya sarı minibüse binilip şişhanede inilir, deniz tarafında 20 metre aşağıda askerlik şubesine giden dolmuşlara binilir, köprüyü geçince inilir. dolmuş yolculuğu takriben 15 dakika sürer. şube, beyoğlu adliyesinin hemen karşısındadır. bu kadar tariften sonra eşşek değilseniz bulursunuz.
  dikkat: gerek beyoğlu, gerek eminönü a.ş. olsun bir çok askerlik şubesi bu binanın içindedir. beyoğlu a.ş yi boşuna istiklalde aramayın. internetten şubenizin yerini kontrol edin ki boşuna yol yapmayın, bana küfür etmeyin.)

  dedik ya, elin amerikalısı da anlayacak diyerek yola çıktık, şubenin bahçe kapısından nasıl girileceğini de söylemek lazım.
  çantayı, telefonu zart zurtu yandan sokup kendimiz dedektöre girdikten sonra dedektöre girmeyenler hemen kapıdaki büfe tarzı yapıdaki askere veriliyor. nüfus cüzdanını ayrıca istedikleri için çanta geri istenir ve çıkarılıp askere teslim edilerek, bilgiler bilgisayara girilir. kapıdaki askerin iq seviyesine ve sizin unutkanlık katsayınıza bağlı olarak nüfus cüzdanınızı teslim almayı unutursanız içeride süprizlerle dolu bir gelecek sizi bekliyor.

  sktret ya girdik neyse içeri, hemen ilerideki danışmaya dert anlatılıp 2 (yazıyla iki) adet aynı formdan alınır ve doldurulur. muhtemelen eminönü şube ofisine gitmeniz istenir ki o da hemen girişten dümdüz yürümeniz halinde sağdadır.
  (bu bölüm eminönü askerlik şubesine göre anlatılmaktadır)
  oradaki peltek adama tüm belgeler teslim edilir, maruzat anlatılır ve toz bulutu arasında bi beş dakika kağıtlarla boğuşmasını izledikten sonra arada sorulan sorular yanıtlanarak üç nüsha belge elinizde beliriverir.
  sivil memur can alıcı şu lafı eder:
  -vallahi tayinimi isteyecem!
  (tabi bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?)
  ardından belgeleri işaret ederek ekler:
  -yan oda, diğer oda, ben!

  bok sen! adventure tarzındaki bilmecenin doğru sıralaması şu şekildedir: diğer oda, yan ona, peltek memur. "diğer oda" da kıdemli bilmemne damgalar onaylar, yan odada askeri görevli imzalar ve yine peltek memur. neyse işte adamla biraz muhabbet falan derken bir bakarsınız en son elinize sıkıca bantlanmış sarı bir zarf vardır. bu zarf sizin gümüşsuyu askeri hastanesine giriş biletinizdir.
  burada önemli nokta: zarfın üzerinde o günün tarihi yazmaktadır ve belirtilen tarihten 3 gün içinde hastaneye gidilmesi gerekmektedir, yoksa game over. ertesi sabah gümüşsuyu askeri hastanesi girişinde zarfı bıraktıktan sonra içeride kantin önünde çağrılmanızı beklersiniz. 25 dakika ila 1 buçuk saat arasında değişebilecek bekleme süresinin ardından 10-13 kişiyle muayeneye alınırsınız. doktor, kırık çıkık, hastalık, düzenli kullanılan ilaç, kronik sorun vs... ve boy kilo oranına bakar ve hepsinden geçerseniz 10 dakika daha beklemek üzere kantin önündeki sandalyenize geri yollar. şayet potansiyel sorunlu iseniz muayenehanede beklersiniz ve sanırım gata ya sevkiniz yapılır -ki böylece sağlam raporu almak için bilmem kaç gün daha oyalanırsınız- şayet sorun olmayan kişilerdenseniz kısa bir süre sonra adınızın agresif bir asker tarafından kantin önünde çığırıldığını duyarsınız. size vereceği şey sımsıcak bir dostluk değil ama sağlam raporu nuzdur. ışık hızıyla ordan ayrılırsınız.

  ilk hastaneye gidişiniz için 3 günlük süreniz olmasının aksine sağlam raporunu şubenize ulaştırmak için zaman aralığınız açık bırakılmıştır. diyelim ki ertesi gün gittiniz aynı memura teslim ettiniz. yine bir kağıt tomarı uzatarak şöyle der:
  -izledin mi uçak yarışını?
  -evet ya, blah blah blah. (buradaki blah sayısı size bağlıdır)
  tek söylemesi gereken ise şudur:
  -yan oda, bu taraftaki yan oda, ben!
  yan odada askeri görevli imzalar, peltek adamın ofisinden girilen bir kapının ardındaki albay onaylar ve peltek adam.
  fışır-fuşur, daaan, duun, click!
  o kadar döküman kalabalığının ardından size uzatılan tek bir a4 kağıt gözünüzü kamaştırmaktadır. alın onu, alın ve bağrınıza basın. o, üzerinde sizin bilmediğiniz hiç bir şey yazmayan askerlik durum belgenizdir:

  belge
  1. aşağıda kimliği yazılı yükümlünün, xx/xx/xxxx tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.
  2. bu belge yükümlünün isteği üzerine verilmiştir.

  kimliği
  xxxxx
  xxxxx
  xxxxx

  *işte askerlik bu durumda*
 5. artık ptt merkezlerinden alınacak e-devlet şifresiyle internet üzerinden alınabileceğini duyduğum belge. ancak askerlik şubesine gittiğinizde diploma ve muayene isteyip kuyruklarda süründürdüklerinden şüphe duyuyorum internetten alınabileceğinden, alınabilse bile geçerliliğinden.
 6. e-devlet şifresiyle internet üzerinden alınabileceği rivayet edilen ancak turkiye.gov.tr'de konuya ilişkin herhangi bir link görülemediği için bünyede hayal kırıklığı yaratan belgedir.
 7. alınacak bu belge için e-devlet durumu diye bir konu yok reelde.bugün gidiş geliş süresini çıkarırsak yarım saate yakın dilekçe vs. ile uğraştım.ve ayrıca muayene olayı için verdikleri sıra ancak pazartesi gününe yani 3 gün sonrasına denk geliyor.yani acil bi işi olan arkadaşlar, muayene de olacaklarsa, son güne bırakırlarsa göte gelip ağlamasınlar.
 8. bir işe girecekseniz veya herhangi bir üniversitede yüksek lisans öğrencisi olacaksanız istenen ve askerlik durumunuzu gösteren belge. daha önce de anlatıldığı gibi alması çok zor olan bir belgedir öyle ki bu belgenin çıktısı alındığında yaşanan mutluluk tarif edilemez. sabah erken saatlerde halıcıoğlu askerlik şubesine gidilir.devlet bürokrasisi daha size girişte kendini hissettirecektir çünkü elektrikler kesik olduğu için sıramatik gibi çalışan sistem çalışmamaktadır ve ilk kuyruk burada başlar. daha sonra size hangi askerlik şubesinden bu belgeyi alacağınız söylenir bayrampaşa şişli fatih gibi. aslında hepsi bu şubenin odalarına verilen isimlerdir ve oturduğunuz yerle alakalı olmayabilir. şahsen bayrampaşada oturan birine şişli askerlik şubesine git denildiği de görülmüştür. elinizdeki kağıtla beraber size söylenen askerlik şubesine gidersiniz ve çile burada başlar. 2-3 gündür buraya gelen fakat sistemin ağırlığından dolayı kağıdını alamamış insanlar olduğunu anlarsınız kısa bir süre içinde ve umutsuzlukla acaba bana da olur mu diye sorarsınız. bu sırada saatler ilerledikçe yeni gelenlerle beraber sıra iyice artar. öğlen arasını sizin gibi sırada beklemiş çok değişik insanlarla bir saat muhabbet ederek ve suyun yirmibeş kuruş olduğu süper ucuz bir kantinden alınan yiyecek içecekle tıkınarak geçirirsiniz. öğlen dörde doğru mesai bitimine yakın kağıdınızı alırsınız eğer şanslıysanız. bu kağıtta yazan ise sadece 31 ekime kadar tecilli olduğunuz ve nüfus bilgilerinizdir. tabi ki bir de teğmen imzası.
 9. halihazırda teciliniz yapılmışsa, alınması 5 dakika süren belgedir. eğer yeni mezunsanız ve daha önce askerlik şubesinin kapısından bile geçmemişseniz, yüksek lisans ya da bir başka sebeple bu belgeyi alabilmeniz için tecil yaptırmanız gerekir. (ki o da muayeneyi içeren bir işlemdir ve 1 gün sürebilir yoğunluğa göre)

  öhöm: yukarıda verilen bilgiler "işlem" süresinin kısalığını tanımlar, yani yoğunluğun fazla olduğu bir şubeye giderseniz elbette ki sıra bekleyebilirsiniz saatlerce. fakat belgeyi alma işlemi yazdığım gibi 5 dakika sürüyor gerçekten de:

  1) kimliği görevli memura ver.
  2) memur bilgileri girsin, yazıcıdan çıkan belgeyi sana versin.
  3) belgeyi al, komutana imzalat.
  4) hepsi bu kadar, çıkışta emanete bıraktığın cep telefonunu almayı unutma!
  *
 10. bu yıl * itibariyle üniversiteler artık bu belgeyi zorunlu görmedikçe askerlik şubesi vermeyecek. (tabii üniversite kayıt için alıyorsanız!) pekala bu durumdan bihaber olan ege üniversitesini ne kadar övsek azdır!

  edit: evet üniversite kat'i suretle istemekte belgeyi, askeriyeden zorla almadan gitmeyin eve...

askerlik durum belgesi hakkında bilgi verin