şükela:  tümü | bugün
 • ciddi şirketlerin de er kişileri kadrolamadan evvel istedikleri tomar tomar belgeden sadece biri. eskiden uzun sürse de, artık mükemmel çalışan askerlik şubeleri sayesinde iki dakkada verilen bir kağıttır.
 • bir askerlik durum raporunun hikayesi:

  gun 1. calisilan isyeri basvuru icin askerlik durum raporu ister. diger belgeler hazirlandiktan sonra bu belge alinmak uzere saat 15:00 sularinda halicioglu askerlik subesi'ne gidilir. "kapattik kardesim almiyoruz artik kimseyi" gibi bir tepki ile karsilasilarak eve geri donulur.

  gun 2. sabah erken saatlerde tekrar ayni yere gelinir. binaya girmek icin sirada beklenirken nufus kaydinin bulundugu subeye basvuruyor olma sebebi ile siranin en onune sevk olunur. bir onceki gun bu durumun ilgili kisiye soylenmesi halinde buyuk ihtimalle iceri kabul edilebilecek olundugu da asagi yukari bu siralar anlasilir. binaya girdikten sonra gene "yerli" olma avantaji kullanilarak subenin kapisinda bekleyen onlarca kisinin bulundugu, asagi yukari 0.1 adam/dakika hizinda ilerleyen kuyrugun en onune gecilir. askerlik durum raporu icin basvuruda bulunulur. gorevli memur ogrencilik durumunu sorar. tez savunmasi ile ilgili bir problemden dolayi halen ogrenci statusunde bulunuldugu, fakat bir kac gun icinde bu durumun duzeltilecegi cevabi verilir. memurdan bir sonraki ogretim yilinda ogrenci olunacaksa ogrenci belgesi, olunmayacaksa diploma ile basvurulmasi gerektigi; bu iki durum disinda herhangi bir durumun kendi bilgi ve yeteneklerini astigi cevabi gelir. kendisine sadece durum raporu istenildigi tekrar hatirlatilir, durumda bir degisiklik olmaz. got olmus bir vaziyette evin yolu tutulur.

  gun 3. bir onceki ziyaretten itibaren 1.5-2 hafta gecmistir ve yukseklisans basvurusu icin de bu belgelerden birine ihtiyac duyulmaktadir. bu seferki ziyaret kapi gibi cikis belgesi ve ne olur ne olmaz 10 tane "asli gibidir" onayli fotokopisi, nufus cuzdaninin 10 tane fotokopisi, bol miktarda fotoraf ve ihtiyac duyulabilmesi muhtemel her turlu belge esliginde yapilmaktadir. direk siranin en onune gecilerek "ben yerliyim agabey" denir, fakat bu numara bu sefer sokmez; zira islemleri daha onceden baslamis olanlarin yerlilerden bile daha buyuk bir gecis ustunlugu vardir. bu kisiler gectikten sonra binaya girilir, sube onunde bekleyen siranin onune gecilerek durum raporu icin basvuruda bulunulur. insanin omru hayatinda bir kere karsilasabilecegi bir durumla karsilasilir, "bu diploma fotokopilerinin uzerinde "asli gibidir" kasesi var, biz duz fotokopi istemistik, bunlar olmaz". kisa bir sure o kasenin bir problem yaratmayacagi, gerekirse gormezden gelinmesi tavsiye edildikten sonra herhangi bir sekilde polemige girmenin anlamsizligi anlasilarak memur kisi hemen arkasinda bulunan fotokopi makinasini kullanarak diplomanin 3 fotokopisini cekmeye ikna edilir. bir dizi getir gotur sonrasinda askerlik muayenesi icin siraya girilir. soz konusu muayene icin cok buyuk bir heves sahibi olunmadigindan "acilin ben yerliyim" numarasini cekmeye calismaya bile usenilir ve yarim saatlik bir bekeyis sonunda her turlu ayak, ter ve vucut kiri kokularinin arasinda muayene olunur, sirf soyle izdiraplari olmadiklari icin bile disi insanlara imrenerek bakilir. muayene sonucunda daha cok getir gotur ve daha cok imza alinarak cok ozlenen askerlik durum raporuna kavusulur. tek sorun bu belgeden iki taneye ihtiyac duyulmasidir. durum aciklandiktan sonra bir nusha daha istenir, alt tarafi bir imza atmakla eli yorulan gorevli astsubay bozuntusu essolessegin "noter mi lan burasi" yakarislarini da bir sekilde gecistirdikten sonra soz konusu belgeden 3 tanesine sahip olunur. son olarak memura bu 3 belgeden birinin kendisinde kalmasi gerekmediginden emin olup olmadigi sorulduktan sonra kendisine yardimlarindan dolayi tesekkur edilir ve tecil tarihi olan 30/11/2006'ya kadar bir daha ugramamak umit edilerek bu testosteron cenneti mekana veda edilir.
 • bize kimse söylemedi çilesini çektik, yeni nesiller çekmesin diyerek amerikalıya anlatır gibi anlatıyorum dostlar*

  kızgınım, çünkü bir çok insan tarafından sadece yaşanarak öğrenilmesine rağmen bir kez de ben sadece yaşayarak deneyimledim. ne vardı biraz bilerek gidebilseydim.
  işte bu yüzdendir aşağıdaki gerizekalıya anlatır havası.

  yüksek lisans için askerlik durum belgesi

  öncelikli uyarı: prosedürler, mezun olunan üniversite, şubeler, odaların yerleri, peltek adam; bir çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. benim şubem orası değil, oda yanda değil, adam peltek değil, dahası adam değil diye bana gelmeyin. anlatılan süreç yaşanmışlık ürünüdür, işinize geleni alın, gerisinin *ötüne koyverin gitsin...

  yüksek lisansa baş vuracaksanız ya da baş vurduysanız istenen belgeler arasında askerlik durum belgesi nin olduğunu da göreceksiniz. merak etmeyin, her ne kadar kayıt için istenenlerde adı geçse de ilk aşamada teslim etmeniz gereken bir belge değil bu. neden derseniz bir satırcıkta açıklayayım ancak siz bilin ki bu basit bilgiyi öğrenmek bir günüme mal oldu.*bunun sebebi; durum belgesini almak için diplomanızı veya çıkış belgenizi şubeye ibraz etmeniz gerektiği ve henüz üniversitenizin diplomanızı basıp size vermemiş olmasıdır. işte bu sebepten okul tarafından size ek süre tanınmaktadır. genellikle bu ek süre, üniversitenin sizin mezun olduğunuzu askerlik şubesine bildirmemesi şeklinde zuhur buluyor. ve fakat diplomalar çıktıktan sonra size haber verilmeden mezuniyetiniz askerlik şubesine bildiriliyor. bu yüzden diploma çıkış tarihini takip etmenizde fayda olacaktır, aksi halde herhangi bir kontrolde -ufak bir ihtimal de olsa- kendinizi nezarette erbaşın tekine dert anlatıyor halde bulabilirsiniz.

  önemli not: şayet diplomayı çoktan aldıysanız y.lisans kaydında durum belgesine ihtiyacınız olabilir. bir an önce halledilmesinde fayda var.

  her neyse, diploma veya çıkış belgesi aldık diyelim. bunun, nüfus cüzdanının ve ehliyetin 4 adet fotokopisi ve 4 fotoğrafla* halıcıoğlu askerlik şubesine gidiyoruz. (şubenizi önceden kontrol edin)

  (halıcıoğlu askerlik şubesi: taksimden, tarlabaşından giden herhangi bir otobüs veya sarı minibüse binilip şişhanede inilir, deniz tarafında 20 metre aşağıda askerlik şubesine giden dolmuşlara binilir, köprüyü geçince inilir. dolmuş yolculuğu takriben 15 dakika sürer. şube, beyoğlu adliyesinin hemen karşısındadır. bu kadar tariften sonra eşşek değilseniz bulursunuz.
  dikkat: gerek beyoğlu, gerek eminönü a.ş. olsun bir çok askerlik şubesi bu binanın içindedir. beyoğlu a.ş yi boşuna istiklalde aramayın. internetten şubenizin yerini kontrol edin ki boşuna yol yapmayın, bana küfür etmeyin.)

  dedik ya, elin amerikalısı da anlayacak diyerek yola çıktık, şubenin bahçe kapısından nasıl girileceğini de söylemek lazım.
  çantayı, telefonu zart zurtu yandan sokup kendimiz dedektöre girdikten sonra dedektöre girmeyenler hemen kapıdaki büfe tarzı yapıdaki askere veriliyor. nüfus cüzdanını ayrıca istedikleri için çanta geri istenir ve çıkarılıp askere teslim edilerek, bilgiler bilgisayara girilir. kapıdaki askerin iq seviyesine ve sizin unutkanlık katsayınıza bağlı olarak nüfus cüzdanınızı teslim almayı unutursanız içeride süprizlerle dolu bir gelecek sizi bekliyor.

  sktret ya girdik neyse içeri, hemen ilerideki danışmaya dert anlatılıp 2 (yazıyla iki) adet aynı formdan alınır ve doldurulur. muhtemelen eminönü şube ofisine gitmeniz istenir ki o da hemen girişten dümdüz yürümeniz halinde sağdadır.
  (bu bölüm eminönü askerlik şubesine göre anlatılmaktadır)
  oradaki peltek adama tüm belgeler teslim edilir, maruzat anlatılır ve toz bulutu arasında bi beş dakika kağıtlarla boğuşmasını izledikten sonra arada sorulan sorular yanıtlanarak üç nüsha belge elinizde beliriverir.
  sivil memur can alıcı şu lafı eder:
  -vallahi tayinimi isteyecem!
  (tabi bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarayacak?)
  ardından belgeleri işaret ederek ekler:
  -yan oda, diğer oda, ben!

  bok sen! adventure tarzındaki bilmecenin doğru sıralaması şu şekildedir: diğer oda, yan ona, peltek memur. "diğer oda" da kıdemli bilmemne damgalar onaylar, yan odada askeri görevli imzalar ve yine peltek memur. neyse işte adamla biraz muhabbet falan derken bir bakarsınız en son elinize sıkıca bantlanmış sarı bir zarf vardır. bu zarf sizin gümüşsuyu askeri hastanesine giriş biletinizdir.
  burada önemli nokta: zarfın üzerinde o günün tarihi yazmaktadır ve belirtilen tarihten 3 gün içinde hastaneye gidilmesi gerekmektedir, yoksa game over. ertesi sabah gümüşsuyu askeri hastanesi girişinde zarfı bıraktıktan sonra içeride kantin önünde çağrılmanızı beklersiniz. 25 dakika ila 1 buçuk saat arasında değişebilecek bekleme süresinin ardından 10-13 kişiyle muayeneye alınırsınız. doktor, kırık çıkık, hastalık, düzenli kullanılan ilaç, kronik sorun vs... ve boy kilo oranına bakar ve hepsinden geçerseniz 10 dakika daha beklemek üzere kantin önündeki sandalyenize geri yollar. şayet potansiyel sorunlu iseniz muayenehanede beklersiniz ve sanırım gata ya sevkiniz yapılır -ki böylece sağlam raporu almak için bilmem kaç gün daha oyalanırsınız- şayet sorun olmayan kişilerdenseniz kısa bir süre sonra adınızın agresif bir asker tarafından kantin önünde çığırıldığını duyarsınız. size vereceği şey sımsıcak bir dostluk değil ama sağlam raporu nuzdur. ışık hızıyla ordan ayrılırsınız.

  ilk hastaneye gidişiniz için 3 günlük süreniz olmasının aksine sağlam raporunu şubenize ulaştırmak için zaman aralığınız açık bırakılmıştır. diyelim ki ertesi gün gittiniz aynı memura teslim ettiniz. yine bir kağıt tomarı uzatarak şöyle der:
  -izledin mi uçak yarışını?
  -evet ya, blah blah blah. (buradaki blah sayısı size bağlıdır)
  tek söylemesi gereken ise şudur:
  -yan oda, bu taraftaki yan oda, ben!
  yan odada askeri görevli imzalar, peltek adamın ofisinden girilen bir kapının ardındaki albay onaylar ve peltek adam.
  fışır-fuşur, daaan, duun, click!
  o kadar döküman kalabalığının ardından size uzatılan tek bir a4 kağıt gözünüzü kamaştırmaktadır. alın onu, alın ve bağrınıza basın. o, üzerinde sizin bilmediğiniz hiç bir şey yazmayan askerlik durum belgenizdir:

  belge
  1. aşağıda kimliği yazılı yükümlünün, xx/xx/xxxx tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.
  2. bu belge yükümlünün isteği üzerine verilmiştir.

  kimliği
  xxxxx
  xxxxx
  xxxxx

  *işte askerlik bu durumda*
 • artık ptt merkezlerinden alınacak e-devlet şifresiyle internet üzerinden alınabileceğini duyduğum belge. ancak askerlik şubesine gittiğinizde diploma ve muayene isteyip kuyruklarda süründürdüklerinden şüphe duyuyorum internetten alınabileceğinden, alınabilse bile geçerliliğinden.
 • e-devlet şifresiyle internet üzerinden alınabileceği rivayet edilen ancak turkiye.gov.tr'de konuya ilişkin herhangi bir link görülemediği için bünyede hayal kırıklığı yaratan belgedir.
 • alınacak bu belge için e-devlet durumu diye bir konu yok reelde.bugün gidiş geliş süresini çıkarırsak yarım saate yakın dilekçe vs. ile uğraştım.ve ayrıca muayene olayı için verdikleri sıra ancak pazartesi gününe yani 3 gün sonrasına denk geliyor.yani acil bi işi olan arkadaşlar, muayene de olacaklarsa, son güne bırakırlarsa göte gelip ağlamasınlar.
 • halihazırda teciliniz yapılmışsa, alınması 5 dakika süren belgedir. eğer yeni mezunsanız ve daha önce askerlik şubesinin kapısından bile geçmemişseniz, yüksek lisans ya da bir başka sebeple bu belgeyi alabilmeniz için tecil yaptırmanız gerekir. (ki o da muayeneyi içeren bir işlemdir ve 1 gün sürebilir yoğunluğa göre)

  öhöm: yukarıda verilen bilgiler "işlem" süresinin kısalığını tanımlar, yani yoğunluğun fazla olduğu bir şubeye giderseniz elbette ki sıra bekleyebilirsiniz saatlerce. fakat belgeyi alma işlemi yazdığım gibi 5 dakika sürüyor gerçekten de:

  1) kimliği görevli memura ver.
  2) memur bilgileri girsin, yazıcıdan çıkan belgeyi sana versin.
  3) belgeyi al, komutana imzalat.
  4) hepsi bu kadar, çıkışta emanete bıraktığın cep telefonunu almayı unutma!
  *
 • madem herkes tecrübelerini paylaşmış, biz de yazalım da bizden sonrakilere ışık olsun. eğer üniversite lisans programına liseyi bitirir bitirmez girdiyseniz, daha önce askerlik şubesinin önünden dahi geçmediyseniz, lisanstan mezun olur olmaz yüksek lisansa kaydolma hakkı kazandıysanız, kayıt için bu belgeyi almanız istendiyse, ki yüksek lisans kaydı için bu belge istenir, aşağıda anlatacaklarımın başınıza gelmesi olasıdır.

  sabah 8 gibi kayıtlı bulunulan askerlik şubesinin* önünde bulunulur. biraz araştırılıp öğrenildiği gibi 4 er adet diploma ve kimlik fotokopisi ile vesikalık fotoğraf elde tutuluyordur gururla. içses der ki eksik evrağım yok. nah yok. neyse efendim biraz daha erken gidilmesinde fayda var zira önümde 15-20 kişi vardı. mesai başlangıcı ile sıradakiler yavaş yavaş içeri alınmaya başlanırlar. bize sıra gelir, müracata gireriz, derdimizi anlatırız, bir form verilir doldurmak için bir de sıra numarası. form doldurulurken sıranın gelmesi beklenir. bekleme faslı allahtan uzun sürmez, sıra geldiğinde bankodaki kaknem karı der ki şuraları buraları böle şuraları şöle şöle doldur. tabi bunu akılda tutmak, doğru şekilde doldurmak lisanstan mezun olmaktan zor olduğu için bir iki soru sorulup, "bak arkadaşım" ile başlayan cevaplar alınarak doldurulur gerekli kısımlar. biraz da işgüzarlık yapılıp, her soruya doğru cevap verilir. örneğin formda gözünüz bozuk mu der, ben evet derim, sürekli kullandığınız bir ilaç var mı der, ben evet tiroid hormonu hapı alıyorum her sabah derim sonra 12 adet vesikalık der kadın. ben derim 4 tane var, o zaman çoğalttır der. sonra kimliğe bakar, bu eski yenilet yoksa kabul etmezler der. işlemleri halleder, gata haydarpaşaya muayene sevk kağıdını hazırlar, zarfa koyar elime verir. işte burada ilk raund biter.

  atlarım arabaya dönerim eve. önce önümdeki uzun prosedur yolunun zorluğunu anlamış olmanın rahatsızlığıyla bir güzel tuvalet-sigara keyfi yaparım. sonra ya allah sokağa, önce vesikalık çoğalttırırım şöyle 24 adedinden. sonra yollan kadıköy nüfus idaresine, kimliği yenilet, ordan yürüyerek gataya. işte buraya kadar pek sıkıntı doğmadan ilerleyen işlemler, burada kritik bir hal alır.

  baş tabiplik bulunup zarf açtırılır (böyle bir terim var aklınızda olsun). zarfın açıldığı bankonun yanındaki bankoya geçilir. oradaki tabip asker sorular sormaya başlar:

  - boyun kaç?
  + 1.73
  - kilon kaç?
  + 72
  - aslında bunu 68 girsek daha uygun olur*(o sırada birileri gelir bişi sorar, espri kaynar)
  - gözün bozukmuş?
  + evet.
  - hipotiroid misin?
  + evet sabahları aç karna ilaç alıyorum.
  - başka bi sıkıntın, geçirdiğin bir ameliyat?
  + küçükken ortakulak operasyonu geçirmiştim, başka birşey yok.
  - tamam. al bu evrakları, şubeye git, onlar seni göz ve endokrinoloji için sevk edecekler.

  burada benim moral sıfıra iner. hastanedeyken, diğer poliklinikte muayeneyi tamamlamak için şubeye gidip, sıra bekleyip geri dönme fikri beynimi kemirse de sike sike şubenin yolu tutulur, varıldığında öğle arasıdır, bişeyler atıştırılıp dışarda beklenir (yazar burada zamanı x8 ile ileri sarıyor). mesai başlayınca içeri girilir, evraklar verilir. görevli memure yenilenmiş kimliğin fotokopilerini ve vesikalıkları alarak dosyayı düzenler, iki adet oda dolaştıktan sonra yanına gitmemi söler. imzalar toplanır, yanına gidilir ve o zarf tekrar alınır. kaçınılmaz son. gatanın yolu bir daha tutulur. zarf açtırılır, şak şak vzı vzı kaşeler imzalar;

  - bu belgeyle göz polikliniğine ve endokrinoloji polikliniğine gideceksin.
  + neredeler?
  - bla bla bla... (tabii bulmak o kadar kolay olmadı...)

  göz polikliniğine gidilir, hemşire yarın sabah 8 buçukta gel der. endokrinolojide ise ne bir hemşire ne de bir doktor bulunabilir. ertesi sabah tekrar gelmek üzere ayrılınır ve eve dönülür. yarın sabah erkenden gatada olacağım bakalım bu serüven yarın bitecek mi, o bir sayfalık belgeyi alabilecek miyim görücez...

  edit 1: ikinci günümüzde ancak bir arpa boyu yol alabildik. sabah göz polikliniğinde muayene olunup gerekli evrak alındıktan sonra öğlen 1 de başlayacak olan endokrinoloji muayenesi beklenmeye başlandı. muayeneye ancak 3 buçukta girildi ve doktor tarafından şu sorular soruldu:

  - ne zamandan beri bu ilacı kullanıyorsun, ne doz alıyorsun?
  - ailende bu rahatsızlık* var mı?
  - nodülün var mı?

  sorulardan sonra sintigrafi için randevu almam, ayrıca kan tahlili yaptırmam istendi. bu randevunun çok sonraya verileceğini tahmin ettiğim için, askerlik durum belgesini hemen almam gerektiğini çünkü yüksek lisans kayıtlarının yaklaştığını sölesem de bu sorunu randevu merkezinde çözmem gerektiğini dinledim. korktuğumun başıma gelmiş olmasının verdiği çöküntüyle nükleer tıbbın yolunu tuttum. önce oradaki görevli tam yüksek lisans kayıt gününe verdi randevuyu. biraz yalvar yakar durumu anlatınca birden ertesi sabah için bir boşluk olduğunu farkediverdi* ve randevuyu ertesi sabaha ayarladı. durumu anlatırsam sonucu akşamına alabileceğimi de ekledi.

  yani üçüncü raund için elimde bir sintigrafi randevusu ve ardından gelecek kan tahlili var. bunların sonucunu ancak pazartesi öğleden sonra tahminimce yine 3 gibi doktora gösterip raporu alabileceğim ve her şey yolunda giderse salı öğlene kadar askerlik yoklamam tamamlanıp askerlik durum belgem elime verilecek. yani umarım öyle olacak.

  ikinci raund sana ne öğretti derseniz; ölümcül bir hastalığınız yoksa sakın bir şikayetin hastalığın var mı sorusuna evet demeyin. ayrıca eğer hayati bir ilaç*** kullanmıyorsanız sakın ola düzenli bir ilaç kullanıyormusun sorusuna işgüzarlık yapıp sikko ilaçlar yazmayın...

  edit 2: madem bu işi bir inci sözlük hikayesine benzettik devam edelim. üçüncü gün biraz kanlı geçti. sabah nükleer tıbba girip sintigrafi randevum olduğunu ayrıca kan da vermem gerektiğini söyleyince, git kanını ver sonra gel dediler. yarım saat içinde kan verdim döndüm. orada sıkıntı olmadı, tahlil sonuçları pazartesi sabah sisteme girilmiş olur dediler. sonra gittim sintigrafi için radyoaktif bir sıvı enjekte edildi. girdim sintigrafimi çektirdim, hemşire bana "salı gel ultrason çekilcek" demesin mi? desin. dedi de. ben de durumu anlatınca doktorla görüşün dedi. oturduk bekledik ne gelen var ne giden. o sırada hemşire geçiyor sürekli önümden ben de doktor nerede diye taciz ediyorum. sonunda biraz gerildim ve ben neyi bekliyorum burada, kan vericem diye hiçbişi yemedim diye çıkıştım. siz bişiler yiyin gelin ben doktorla görüştürcem sizi diyince kantinin yolunu tuttum. döndüğümde işe bir rüyadaymışım gibi doktor geldi, gel çekelim ultrasonunu dedi, 5 dakikada çekti, raporu düzenleyip verdi elime. bu bir mucize olmalıydı. çok teşekkür edip döndüm eve.

  endokrinoloji hekimi pazartesi geliyor polikliniğe. bakalım raporu düzenleyecek mi...
 • lisans için gerekli olanını almak için başvurdum 2 gün önce. nasılsa 2 dakikalık işim var istediğim saatte gider alırım diyip 14.30 gibi askerlik şubesi önünde oldum ki içeri bile almadılar. "abi senin işin kısa sürer sabah gel 8 gibi hallederler." dedi kapıdaki askerler. diğer gün sabah 7.30da kapıda olup ilk sırayı aldım ve 8.30 da açılan şubeden 8.34te çıktım. erken gidildiği takdirde aşırı derecede kolay bir şekilde alınan bir belge. tırsmaya, stres yapmaya gerek yok.
 • izmir'de konak askerlik şubesi'nden alıyorsanız her daim sıkıntılı geçmesi mümkün bir süreçtir askerlik durum belgesini almak. öncelikle konak, buca, karşıyaka ve adını hatırlamadığım bir şube daha buraya bağlıdır. yerli şubenize gidiyorsanız onun numarasını alırsınız, yabancı şubeyseniz sizi bu şubelerden birine rastgele atarlar. konak acılı ve uzun diğerleri nispeten hızlıdır. konak için bir de hayvani bir talep vardır, erken gitmezseniz canınız sıkılır. ben konak perspektifinden anlatacağım.

  en önemli unsurlardan biri, tekrar ediyorum, askerlik şubesine mümkün olduğunca erken gitmektir. şubenin o taraflarda elinize bir sıra numarası verilecek ama o içeride işlem yapacağınız sıra numarası değil içeriye girmek için kullanacağınız sıra numarası. şube sekiz buçukta açılır siz altı buçukta giderseniz iki saate işiniz hallolur. geç kaldıkça işlem numaranız artar. yedide sıraya girdiğinizde numaranız 35-36 iken, dokuz buçukta girdiğinizde 135 olur. eğer o gün yoğunluk varsa ve sevk işlemleri bulunuyorsa o sıra 50yi zor görür. o yüzden ideal saat altı buçuktur derim. şubeniz konak değilse işiniz daha rahat. konak 30u görmeden karşıyaka 60ı görüyor.

  içeri girdiğinizde soldaki bankoya cep telefonunuzu bırakıyorsunuz. ve kontrolden geçtikten sonra arkadaki danışmadan işleminizi söyleyip bir sıra numarası alıyorsunuz. soldaki kapıdan geçip binaya girip yukarıdan ilk sağdaki odaya gidiyorsunuz. numaranız olmasa bile bu odayı terk etmeyin çünkü içerideki görevliler işlem süresi kısa olacağını düşündükleri kişileri önlere alıyorlar. hop askerlik borçlanması diyor mesela arkadaki bankoya geçiveriyorsunuz. askerlik durum belgesinde de yaşanabiliyor.

  bende şöyle bir şey oldu, bakaya kaldın dediler işlemimi yapmadılar sıra beklememi söylediler. ifade falan verecekmişim. bu yüzden sıra beklemek zorunda kaldım. benim aklımdan geçiyor beni bir odaya alacaklar soracaklar edecekler diye. meğerse iki kağıda bir savunma yazıyorum artık sonra beni savcılığa mı teslim ediyorlar napıyorlar bilmiyorum ama askerlik durum belgemi veriyorlar. içeride bir askere (benimki asteğmendi ama bir öncekinde albaydı sanırım) imzalatıp mühürletiyorsunuz işlem bitiyor.

  daha önce muayene yaptırdıysanız yaptırmıyorsunuz bu arada, bu büyük artı. üniversite mezunları iki yıllık, yüksek lisans mezunları bir yıllık tecil yaptırtıyorlar. bakaya kalmayın size epey zamana mal oluyor. haziran'da mezunsanız gidin temmuzda uzatın. ne zaman uzattığınızın önemi yok mezuniyet tarihinizden itibaren askerliğiniz çalışıyor.