şükela:  tümü | bugün
  • bedensel engelliler için yazdığım işlemler, ancak diğer engel grupları içinde farkı olduğunu zannetmiyorum.

1. ilk önce bağlı bulunan askerlik şubesine gidilecek, giderken üniversite mezunu iseniz e-devletten mezuniyet belgelerinizi çıkarın. form dolduracaksınız sonra ise evraklarınız hazırlanacak.sizi aile hekimine gönderecekler.

2. elinizdeki evraklar ile aile hekimine gidiyorsunuz. aile hekimine engelli raporunuzu gösterin ona göre sizi ilgili bölümü yönlendirecek. kırmızı kalemle bölümü felan yazıyor.

3. sakın direk hastahaneye gitmiyorsunuz. aile hekiminden çıkınca tekrar askerlik şubesine gideceksiniz. askerlik şubesinde evrak hazırlayacaklar, şube müdür yardımcısı ve şube müdürüne imzaya götüreceksiniz. sonra evrağı hazırlayan memura geri getirip evrağı mühürlü zarfa koyacak.
    buradan devlet hastahanesine sevk oldunuz.

4. devlet hastahanesinde “adli rapor - evrak kayıt” odasında mühürlü zarfı açtırıyoruz. buradan sonra sağlık kuruluna iniyoruz kurul danışmadan sıra ve tarih alıyoruz sonra tekrar evrak kayıt odasında kayıt yaptırıyoruz, sağlık kuruluna geri dönüyoruz içeriden sağlık raporu kağıdı alıp heyet doktorlarını geziyoruz. daha sonra “evrak teslim ve dağıtım odası”na evrağı teslim ediyoruz ve sağlık kurulunun başlamasını bekliyoruz.

5. sağlık kurulunun çoğunda askerler en son alınıyor. giriyorsunuz evrağa bakıyorlar, engelliyim diyorsunuz tersliyorlar. sağlık kuruluna gir-çık 30 saniye sürüyor.
    sonra çıkarken memur bir tarih söylüyor o tarihte gelip “ön raporu” alıyorsun.

not: ön raporu aldım. şubeye götürücem ne olacak devamını yazarım.

6. ön rapor askerlik şubesine gidiyor orada iki-üç evrak daha imzalıyor ve dolduruyorsunuz. onları şube müdür yardımcısına imzalatıyorsunuz ve geri memura getiriyorsunuz. işlem tamam.

7. muafiyet belgeleri eve gelecekmiş gelmesi baya uzun sürüyormuş ancak size belge veriyorlar muaf olduğunuza dair.

edit: son.
  • engelli bir bireye bu kadar eziyet çektirilir mi? ne kadar doğru bilmiyorum yapmayınca bile askerlik zormuş onu öğrenmiş olduk.

askere bir sebepten ötürü gidemeyen vatandaşlar için gercekleştirilecek olan adımlar bütünüdür.