şükela:  tümü | bugün
 • bu konudaki efsanelerden biri, çaycı olan bir erin ailesine sürekli orada çatışıyoruz burada çatışıyoruz diye mektup yazmasının yanında, bugün eğitimde havada helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirmeyi öğrendik demesidir.
 • "vurdum tekmeyi kapiya girdim komutanin odasina" ve "carsiya tankla cikiyordum" gibi iki guzide palavra vardir, gelenektir bunlari soylemek. bir de gece nobetinde parolayi bilmeyen komutani korkutma yalani vardir.
 • her turk gencinin acaip palavralarinin dikkatten kacan bi ozelligi de vardir.
  kisi askere gider, gitmeden once okadar cok hikaye ve palavra tarzi seyler duymustur ki suratindaki ambalaj halini hissetmemek elde degildir.
  askerde kisi aradiginda veya aranildiginda soyle iki tip diyalaog geçer;

  (birincisi)

  - alo abi nasilsin?
  - sen kimdin abi?
  - benim lan ben mustafa ben, tanimadinmi?
  - haa mustafa saol abi sen nasilsin?
  - iyidir abi ya ne olsun
  - ee nasi gidiyo bakalim askerlik
  - (kısık sesle) abi sorma ya anamizi aglatiyolar, hele bi komutan varki dusman basina, canim yaniyo anlatamam
  - sık ulan dişini ne olacak iste surda kac ayin kaldi
  - abi gecmiyo gecmiyo, sakin gelmeyesin okul falan bitirmeden soylemedi deme.

  neyse kisi askerden gelir ve aradan bikac ay gecer, bu iki kisinin ortak bir arkadasini askere gonderme durumu ortaya cikar.
  olaylar yon degistermeye ahlaksiz bir sekilde devam eder.

  (ikincisi)
  - (askere daha onceden giden kisi) olm varya biz yaptik ama bilmemne pasanin torpili vardi bi kere bile nobete falan kalmadim, yedigim onumde yemedigim arkamdaydi.kral gibiydim olm ben.
  - (eski askerin arkadasi) (suratindaki grrr modundaki sinir ifadesiyle) lan hayvan sen demiyomuydun bura boktan gelme sakin anam aglıyo diye
  - (askere daha onceden giden kisi) yok olm ole bisii nerden cikartiyosun.

  bu dongu hayvanlik derecesine varacak kadar abarir yenilir yutulur.
 • (sabah içtimasında komutanın kafası bozuk. afyonlar henüz patlamamış; uykulu gözlerle melul melul bakma modu söz konusu...)

  komutan- bunu yazan eşşeği teşhir etmeyecem, sadece annesine yazdığı mektuptan bir alıntıyı okuyorum: "anneciğim bugün helikopterden helikoptere atlama eğitimi yaptık"... evladım burada helikopter mi var?

  (... ve herkesin uykusu açılır. kim olduğu merak edilir ama bulunamaz.)
 • ayrıca gündelik hayatta fazla kullanılmayan kelimelerle süslemede yapılır...
  ör: bi gün gene bi intikaldeyiz... 1807 rakımlı tepeye kuzey-kuzey doğu yönünden 150 kişilik timimle hava indirme yaptım... teğmen yaralandı... komutayı bana verdiler... bla bla bla...
 • hergun cavus tokatlıyoruz...gibisindende palavralar da atılır...
 • en genel yalan "ben askerlik yapmadım ki abi" yalanıdır.

  eğer kişilerin soylediği yalanlara gelirsek (aynen yaşanmıştır mübalağa kesinlikle söz konusu değildir):

  bi gün dağda yatıyom ben gine boyle aşşaadan pıtı pıtı bi sesler gelmeye başladı. lang noluyo dedim baktım iki tane sgorski yan yana cıkıyo dağın depesine doğru. o ara tamda güneş batmaya başladı. iki helikopter cıktı yukarı ben de tam ortalarına gectim guneş iyice batar gibi oldu arkadaş fotoğraf makinesini aldı ben de aldım keleşi gozluğu taktım cok güzel bi fotoğraf cektik orda. yarın size getireyim de gorun. //tabi biz hic gormedik o fotoğrafı

  bir tane daha var bunu kime anlattıysam bana yalan soyluyosun sigtirgit dedi.

  bi gun içtimadayız cevik bir geldi. ben tabi hiç sallamıyom sırada oyle guluyom. ne guluyon lan gotlek dedi bana. bende komutanım kufretmeyin asabım bozuluyo dedim. cevik bozuldu kaldı baktı kusur arayacak ya lan senin sacların niye uzun lan dedi kulaaamı cekti (bak bu sefer kufretmedi). lan benim sigorta attı bende tuttum bunun kulağından. napıyon la sen dedi cevik. sen benimkini bırak ben de seninkini bırakıyım komutanım (bak hala saygımıda bozmuyorum) dedim. lan amasyalı sevdim lan seni dedi cevik, bana iki hafta kafa izni verdi. ben de ceviği sevdim zati delikanlı adamdı. hey gidi gunler heeeeey ulan bi daha yap askerliği deseler hiç gozumu kırpmam yaparım şerefsizim.
 • gözü kapalı,helikopterden helikoptere atlayı$ta $arjör değiştirirken bir ben zorlanmazdım,denmesi.
 • ba$çavu$u dövmek. (yaygın olan )
  genel hali : rütbeli asker dövmektir.