şükela:  tümü | bugün
  • tsk'nın artık neredeyse tamamen profesyonel orduya dönmesinin gerekliliğidir. günümüz dünyasında ordular artık bu şekilde organize olmakta. türk ordusunun dünya genelinde zirveleri oynayacak sayıda askerinin olması artık sahada pek bir önem arz etmiyor. devir teknoloji, teknik eleman, silah teknolojileri devridir. bu sebeple elinde silah, en fazla sadece ateş etmeyi bilen adamla mukayese edilemeyecek derecede teknik bilgisi ve becerisi olan profesyonel bir asker boy ölçüşemeyecektir. profesyonel ordusu olan bir ülkeyle savaşa girdiğimizi düşündüğümüzde bu durum düşündüğünüzden daha fazla zararlar verebilir. savaşı hala cephe savaşı zanneden erlerimiz mitralyözden mermi kovanı düşer gibi öleceklerdir. elbette ki bu durumu lehine çevirip bunlar ülkemiz için öldü diyen gerekli önlemi almaktan aciz liderlerimiz olacaktır. tabii halk da bu dolmayı her seferinde yutacaktır. elbette ki şehit olan asker bizim için çok önemli, ancak her türlü tedbiri, yeniliği, reformu yap ondan sonra konuş...

bu kapsamda benim öneri olarak sunacağım şeyler şunlar:

- zorunlu askerlik, vatandaş askeri eğitimi adı altında yeniden oluşturulmalı. bu eğitim devletin belirlediği bir zamanda değil, vatandaşın 18-30 yaş aralığında istediği bir zaman içinde tek seferde ya da iki parça halinde olmalı. örneğin, üniversite öğrencileri yaz tatillerinde 3-3 olarak iki parça şeklinde vatandaş askeri eğitimini alabilmeli. bu da bana göre ücretli olmalı.

- üstteki maddeden ötürü bedelli askerlik diye bir şey söz konusu dahi olmamalı.

- ordudaki asker sayısı 1/3 oranında düşürülmeli. niteliksiz askerimiz çok fazla. bu kadar niteliksize bence gerek yok. önemli olan teknik eleman ve makine. niteliksiz elemanlara yapılan masraflarla ordunun her ihtiyacı karşılanabilir.

- askerlere kapsamlı, uzun süreli eğitim verilmeli. tabiri caizse maaşlı profesyonel asker bir bordo bereli olarak yetiştirilmeli. hali hazırda olan sözleşmeli asker maaşlarının 2 kat fazlası uygulanabilir.

- kadınlar da orduya er olarak katılabilmeli. orduda sıcak çatışma ortamlarında bulunmasalar da kadının orduda muhakkak yeri vardır bence.

- ordunun ar-ge çalışmalarına yüklü bir bütçe ayırılmalı. özellikle nükleer ve kimyasal silahlar alanına( buraya kadar iyiydi tamam ama bu silahlara gerek var mı diyenler olacaktır. gerek olmasa bile yapabilme ihtimalin düşmanlarını korkutur. kimsenin kimseye faydasının dokunmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz)
  • katılıyorum. askerde ve poliste reform şart. asker ve polis siyasetten uzak durmalı.(bkz: https://s2.eksiup.com/2c8e59a5f.jpeg)
  • desteklediğim konu. hem işsizliğe faydası olur, hem askeri gücün efektif ve güçlü olmasını sağlar. ayrıca çalışan, üreten ve vergi veren insanların belirli bir süre geri kalmalarını önler.

toolumsal bir win win