şükela:  tümü | bugün
  • a. yedek subay aday adaylari, askerlik kararlari alindiginda gordukleri egitime gore iki ayri statuye ayrilmaktadirlar.

(1) tabip sinifi yedek subay adaylari: tip doktorlari, biyokimya, mikrobiyoloji, tibbi farmakoloji, tibbi histoloji, fizyoloji, ortodonti ve dis protezi uzmanlari .

(2) karisik sinif yedek subay aday adaylari: yukarida sayilanlarin disinda kalan tahsil gruplari,

b. celp donemleri:

(1) tabip yedek subaylar:

22, 23, 24 ocak, - 22, 23, 24 temmuz,

22, 23, 24 mart, - 21, 22, 23 eylul,

22, 23, 24 mayis, - 21, 22, 23 kasim yilda 6 celp halinde,

(2) karisik sinif yedek subaylar:

22,23,24 mart-22, 23, 24 temmuz, 21, 22, 23 kasim’da yilda uc celp halinde kara kuvvetleri komutanliginca yapilan siniflandirma islemleri icin askerlik subelerince test ve mulakat merkezlerine sevk edilmektedirler. yedek subay aday adaylarinin grup no’suna gore, yukarida belirtilen celp donemlerinden hangisinde silah altina alinacagi, yukaridaki tarihlerden bir ay once trt-1 tv. kanalindan duyurulmaktadir. (bu duyuru yasal teblig mahiyetindedir. )

c. grup no’lari itibariyla sevk sirasi gelen vatandaslarimiz, yabanci askerlik subelerine yukarida belirtilen aylarin 1-5’inde, yerli askerlik subelerine 6-20’si arasinda basvurarak sevklerini yaptirabilirler. sevk evrakini alan vatandaslarimiz yukarida belirtilen uc gunluk sure icinde askerlik subesince bildirilecek test ve mulakat merkezinde statu ve siniflarinin tespiti icin test ve mulakata katilmak zorundadirlar.

d. yurt disinda ikamet eden ve adresini askerlik subelerimize bildirmis olan vatandaslarimiza konsolosluklar araciligi ile cagri gonderilir.

e. yedek subay aday adaylari askerlik subelerinden sevk edilirken, kendilerine basvuru formu doldurtulmaktadir. (bu konuda askerlik subesi personeli size yardimci olacaktir.)

(1) basvuru formunuzda, akademik kariyeriniz varsa, bunu belirtmeniz ve belgesini vermeniz gereklidir. askeralma dairesi baskanliginda yapilan bilgisayar kontrollerinde, akademik kariyerini gizleyenler tespit edilerek duzeltme yapilmaktadir.

(2) basvuru formunuzda statu, kuvvet ve sinif tercihleriniz tespit edilmektedir. bu konuda onceden zihinsel hazirlik yapmanizi oneririz.

(3) basvuru formu optik okuyucuda degerlendirildiginden, test ve mulakat merkezine teslim edilinceye kadar kirlenmemesi, burusmamasi, katlanmamasi gereklidir.

f. test ve mulakat formunun doldurulmasi:

test ve mulakat formu, yumusak ve koyu siyah kursun kalemle, buyuk harfle doldurulur. silinmesi gereken hanenin iyice silinmesi gereklidir.

(1) 1 ve 2 nci bolumlerde yer alan bilgiler askerlik subesi baskanligi tarafindan kodlanacaktir. (buradaki bilgileri kontrol ediniz.)

(2) millî egitim bakanligi kadrolarinda fiilen gorevli ogretmen iseniz ve buna ait “ogretmen belgesini” askerlik subesine verdiyseniz, 3 ncu bolumu kodlayiniz. (sube tarafindan kodlandi ise kontrol ediniz.) ogretmen olarak gorev yaptiginiz ilin trafik kodunu, 4 ncu bolume kodlayiniz.

(3) akademik kariyer (yrdc.doc., docent, profesor) ve yuksek lisans yapti iseniz ilgili bolumu kodlayiniz. akademik kariyer ve yuksek lisansiniz yoksa bu bolumu bos birakiniz.

(4) 6 ve 7 nci bolumlere on adinizi, adinizi ve soyadinizi yazarak, harfleri ilgili kutucuklara kodlayiniz. adi ve/veya soyadi ilgili bolumlere sigmayanlar, sigdigi yere kadar yazacaklardir. (kimliginizi dogru kodladiginizi kontrol ediniz.)

(5) 8 nci bolumdeki test bolumunu bos birakiniz. bu bolum test ve mulakat merkezinde, test esnasinda doldurulacaktir.

(6) 9 ncu bolum statu tercihi bolumudur.

- 16 ay sureli yedek subay isteyenler, yedek subay (y) kutusunu,

- 8 ay sureli kisa donem er isteyenler, er (e) kutusunu,

- millî egitim bakanligi kadrolarinda fiilen gorevli olup il millî egitim mudurlugunden “ogretmen belgesini” ibraz etmis olanlar, ogretmen (o) kutusunu kodlayacaktir.

burada yer alan statulerden sadece bir tanesi kodlanacaktir.

il millî egitim mudurlugunce duzenlenmis ogretmen belgesi olmayanlar, ozel okul ve dershanelerde gorevli ogretmenler, ogretmen (o) statusunu kodlayamazlar.

(7) 10 ncu bolum yedek subay siniflari icin sinif tercihleri bolumudur.

- bu bolum, 9 ncu bolumde kisa donem er veya ogretmen olmayi isteyenler tarafindan da mutlaka doldurulacaktir.

- yedek subay siniflarina ait kod acilimlari asagidadir.

p piyade
    d deniz
    t tankci
    y maliye
    c topcu
    n personel
    m muhabere
    v veteriner
    i istihkam
    e eczaci
    u ulastirma
    b dis tabibi
    o ordudonatim
    k p. komando
    l levazim
    r ogretmen
    s saglik

- tabip ve saglikla ilgili okullari (hastane yonetimi, tibbi biyolog, fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, sosyal hizmet uzmani vb.) bitirenler s kodunu,

dis tabipleri b kodunu,

- eczacilar e kodunu,

- veterinerler v kodunu, kodlayacaklardir.

- ogretmen belgesini verecek statu tercihinde ogretmen (o) kodunu dolduranlar, sinif tercihlerinde yukaridaki s, b, e, v kodunu kullanamazlar.

- tercihlerde sirasiyla 4 sinif belirtilecektir.

(8) 11 nci bolum, er siniflari icin, sinif tercihleri bolumudur.

- 9 ncu bolumde yedek subay veya ogretmen statusunu tercih etmis olanlar da bu bolumu mutlaka kodlayacaktir.

- er siniflarina ait kod acilimlari asagidadir:

p piyade
    o ordudonatim
    t tankci
    l levazim
    c topcu
    d deniz
    m muhabere
    h hava
    i istihkam
    j jandarma
    u ulastirma
    s saglik

- sadece, tahsili saglikla ilgili ve veteriner olanlar s kodunu kodlayacaklardir.

- diger tum meslek gruplari yukaridaki kod tablosuna gore 4 tercih yapabileceklerdir.

(9) 18 ay erbas/er statusu ile askerlik yapmakta iken en az dort yil ve daha fazla sureli yuksek ogretim kurumlarini bitirenlerden istekleri uzerine gecici terhis edilerek, yedek subay statusunde test ve mulakat merkezine sevk edilenler 13 ncu bolumdeki (1) hanesini kodlayacaklardir.

bu durumda olmayanlar, bu haneyi kodlamayacaklardir.
  • zaten gitmek istemedigin bir yere gitmek icin anani aglatan uzadıkca uzayan islemler silsilesi.
  • kendi adima oldukca cileli gecmektedir. tahminimce bana simdi git seneye gel diyecekler.

"hiçbir fikrim olmadan pazartesi sabah zeytinburnu askerlik şubesine giderek olaya giriştim. kapıdaki nöbetçi asker üniversite mezunu olduğumu söylediğimde sen bugün git çarşamba gel dedi. kısaca çalışan bir bireyseniz gitmeden evvel askerlik şubesini arayıp hangi gün gelmem daha uygun olur diye sormanız daha yararlı olacaktır.

gitmeden evvel yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şunlar;
    lisans (4 ve daha fazla senelik üniversite) mezunları için:
    - 2 adet kimlik fotokopisi (her ihtimale karşı 4 adet bulundurun)
    - diploma ya da geçici mezuniyet belgesi aslı
    - diplomanın 4 adet fotokopisi (aslı gibidir onaylı olanların değil aslının fotokopisi olması gerekiyor buna dikkat edin).
    - normal şartlarda herhangi bir sorununuz yoksa en fazla 6 ay öncesine ait 4 adet fotoğraf (şayet bir sağlık probleminiz varsa 20 adet fotoğraf bulundurmanız sizin adınıza iyi olacaktır, benim durumumda 18 adet fotoğraf gerekti). fotoğraf konusunda dikkat etmeniz gereken sakallı ve bıyıklı olmamanız. o tür fotoğraflar kabul edilmiyor.
    - nüfus cüzdanınızın aslı ve 2 adet fotokopisi (ben 4 adet bulundurun derim). burada şöyle bir şey var şayet nüfus cüzdanınız çok eski veya yıpranmış ise onu kabul etmeyebiliyorlar. üzerinde tc kimlik numarası olmayan kimlikler zaten kabul edilmiyor.

lise ve önlisans mezunları için benzer şeyler geçerli. üniversite diploması yerine lise diploması veya önlisans diploması gerekiyor."

islemlerin devami ve boy-kilo farki muhabbeti icin tiklayin.
  • tşkler birader bilgiler için şu siteye de bakmanızı öneririm askerlik sevk belgesi sülüs