• çoğu kişi bilmez ama ikinci yüksek lisans ile askerliği +3 yıl daha ertelemek mümkündür. ben yaptım evet. şu an mutluluktan havalara uçuyorum. nasıl mı yaptım? gelin anlatayım.

bildiğiniz üzere, normalde aynı eğitim düzeyindeki ikinci bir kayıt, askerliği tecil ettirmez. örneğin lisans eğitiminizi tamamlayıp ikinci bir üniversite(lisans) kaydı yaptırırsanız, bu ikinci üniversite, askerliğinizi ertelemez. yüksek lisansta da aynı durum geçerli. yani ilk yüksek lisansı tamamlayıp ikinci yüksek lisansı kazanırsanız bir daha erteleme olmaz. ancak; ilk yüksek lisansın kaydını 3'üncü yıl 6'ıncı dönemde(yani son yıl son dönemde) sildirip hemen o dönem ikinci bir yüksek lisans kazanırsanız, ilk 3 yılın üzerine +3 yıl daha eklersiniz. yani, ilki tamamlanmamış iki yüksek lisans ile toplamda 6 yıl askerliği tecil ettirmiş olursunuz.

gerek tam anlamayanlar için ve gerekse ayrıntıları öğrenmek isteyenler için daha detaylı bir şekilde anlatayım.

2013 yılında tecilim bitmesine yakın, trakya üniversitesi'nde 65-70 ales puanıyla alım yapan kıytırık bir yüksek lisans bölümüne kaydımı yaptırdım. bu yüksek lisans, benim askerliğimi 2017 ocak ayına kadar erteledi. derslere gidemesem de her yıl kaydımı yeniledim.

3 yıl göz açıp kapayıncaya geçti ve 2017 ocak ayı geldi dayandı. bedelli askerlikten yaştan dolayı faydalanamadım. yüksek lisansı tamamlasaydım doktoraya başvurup 6 yıl daha ertelerdim ama her dönem kayıt yenilesem de derslere gidemediğim için yüksek lisansın tüm derslerinden kalmıştım. doktoraya başvurmam mümkün değildi. askerliği ertelemem için bir şeyler yapmam gerekiyordu. askerlik şubesinden bir arkadaşla görüşünce yukarıda anlattığım tüyoyu verdi. "kaydını sildirip tecilini iptal ettir ve yeni bir yüksek lisans kaydı yaptır. böylelikle 3 yıl daha uzatırsın" dedi.

ben de trakya üniversitesi'ne gidip 2016 ağustos ayında kaydımı sildirdim. öğrenci işleri, tecilimin iptali için askerlik şubesine yazı yazdı. 1 hafta sonra e-devletten bakınca tecilimin iptal edildiğini ve ocak 2017 olan tecilimin eylül 2016'ya çekildiğini gördüm -ki zaten bunu istiyordum. çünkü ikinci yüksek lisansın askerliği tecil edebilmesi için ilk tecilin iptal olması lazım- aynı hafta ikinci yüksek lisans kaydımı yaptırdım ve tecil yapılması için öğrenci işlerine yazı yazdırdım. bugün e-devletten baktım. tecilim, aralık 2019'a kadar uzatılmış

hedefime ulaşmış oldum.

özetlemek gerekirse, ilk yüksek lisansın son döneminde kaydımı sildirip aynı dönemde ikinci yüksek lisans kazanarak 2017'de biten tecil süreme +3 yıl daha eklemiş oldum.

normalde askerlikten kaçmak için böyle 40 takla atacak biri değilim ama eşimin rahatsızlığı ve burda bahsedemeyeceğim bazı sorumluluklarım nedeniyle askerliğe gitmem mümkün değil. ikinci yüksek lisansı çalıştığım şehirde kazandım ve derslere gidebiliyorum. nasip olursa yüksek lisansımı bitirip doktoraya başlamak istiyorum.* o zamana kadar da herhalde profosyonel askerlik veya bedelli medelli bir şey çıkar diye düşünüyorum.

3 yıl sonra edit: 15.000 tl’lik son bedelli askerlikten faydalandım.
  • lisans eğitiminiz sürdüğü sürece 29 yaşına kadar tecil edebilirsiniz. lisansüstünde ise tezli yaparsanız artık 2 yıl, tezsiz (alese gerek yok) yaparsanız 1,5 yıl tecil edebilirsiniz. buradaki püf nokta okulunuz bitmeden kaydınızı celp dönemini kaybetmeden sildirip yeni bir lisansüstü programına kaydolmanız. bu şekilde de 35 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz. hatta bazı üniversiteler sırf bu iş kurulmuştur bence. (bkz: ahmet yesevi üniversitesi) dönemlik 3000tl verirseniz. ales puanı, dil puanı ya da mezuniyet puanı aramadan 35 yaşınıza kadar tecil eder. kendileri sizi bölümünüzden kaydı silip yeni bir bölüme kayıt yapıyorlar sanırım.
  • bu sanatı henüz 3-4 yıldır icra etmekte olan biri olarak zorlu bir döneme giriyorum, bu alanda duayen arkadaşların yardımına ihtiyacım var. hikayem şöyle;

hali hazırda tezsiz yüksek lisans programına kayıtlıyım ve askerliğim 2018 mart'a kadar tecilli durumda.
    ancak geçen seneki yönetmelik/kanun değişiminden sonra 3 dönemde bölümü bitiremeyince(tezsiz yüksek lisansı) okuldan atıyorlar ve askerlik şubesine bildiriyorlar diye bir duyum aldım. bu dönem de benim son dönemim ve okulu bitirmedim. yani bu dönem beni okuldan atıp askerlik şubesine bildirebilirler.
    şu anda yeni bir bölüme yüksek lisans başvurusu yapıp kabul edilirsem, öğrenciliğimi devam ettirerek 2018 marta kadar özgürlüğümü sürdürebilir miyim, hatta yeniden askerliğimi tecil ettirebilir miyim büyük merak içerisindeyim.

bunun dışında bildiğiniz başka bir yol, yordam varsa lütfen yeşillendirin zira çok müşkül durumdayım.

edit: eğitim yılının bitmesiyle, aynı durumda olanlardan çok soru gelmeye başladı. bu sebeple süreç sonunda yapmayı düşündüğüm entry güncellemesini şimdi yapıyorum. şubeye gidip durumu anlattım, bitirmeyip tekrar yüksek lisansa başladığında 32(33 de olabilir askerlik kanununda yazıyor kesin rakam) yaşına kadar tecil edebilirsin yanıtı verildi. ben de bu dönem tekrar yüksek lisansa kayıt olup deneyeceğim ve sonuçları yine buradan paylaşacağım.

edit 2: mutlu son... aynı üniversitede başka bir yüksek lisans programına kayıt oldum. sonrasında önceki tezsiz yüksek lisans programından kaydımı sildirdim(çünkü iki farklı programa birden kayıtlı olduğunuzda tecil işlemi gerçekleşmiyor). bir hafta önce de askerliğimin tekrar tecil edilmesi için dilekçemi göndermiştim. sonucunda askerliğim 3 yıl daha tecil edilmiş oldu.
  • adayın askerlikle ilişkisi yoktur yazılı tarihe 2 ay kala icra etmeye başladığım sanat.
  • bu başlık ankete dönmüş durumda, benim de birtakım sorularım olacak.

öncelikle yeni yök mevzuatı ile birlikte sanatçı arkadaşlar sürekli kaydı sildirdikten birkaç ay sonra yeni kaydı yaptırın demiş, tecilin kalkma(veya kısaltılma) yazısını görün demiş.

1) bu yazıyı görmeden, kayıt siliminden üç gün sonra yeni bölüme kayıt yaptırmanın bir sakıncası var mıdır, yoksa ille de 1 ay evvelden sildirip arada boşluk bırakmak gerekir mi?

2) tezsizden kayıt sildirip tezliye geçecek kişi, yeni okula kaydı yaptırdıktan sonraki bir tarihte eskisini sildirse sıkıntı çıkar mı, yeni bölüm eskisi silinmeden tecil yapıyor mu(dediğim gibi, tezsizden tezliye)?

yeşile bekliyorum. saygılarımla.
  • merhaba sözlük kardeşlerim,

tecilim ay sonu doluyor,
    alesim yok,
    eski kayıtlı olduğum okula da borcumdan ötürü kaydımı silmiyorlar,
    what can i do sometimes? ıhh...

yeşile doğru gelin
  • beni kara kara düşündüren sanattır.

aslında benim durumum çok fena değil. ancak bazı sıkıntılı durumları var.

2018 mayısında lisans mezuniyeti sonrası aldığım 2 yıllık tecil dolacak. dahaca herhangi bir yüksek lisans programına girmedim. bu aylarda yüksek lisans başvuruları açılacak ve ben 2. öğretim bir yüksek lisansa girmek istiyorum. ortalamam 2.2, ales 78, yds 92 dolayısıyla iyi bir üniversitede tezli yapmam zor. hatta tezsiz bile zor. bu yüzden sırf tecil için bir üniversiteye girmem daha olası.

peki, bu bahar döneminde yüksek lisansa giremezsem diğer dönem eylüle kalıyor ve benim tecilim mayısta bitmiş olacak? 5 ay bakaya kalmış olarak yüksek lisansa başvurabilir miyim? girebilir miyim?
    yoksa ne olursa olsun bir üniversiteye tezsiz olarak girip, sonra iptal edip, (bu arada yine tecilsiz kalacağım) gelecek güz döneminde daha içime sinen, işime yarayacak bir üniversiteye mi girmeye çalışmalıyım?

edit: birkaç cevap, birkaç da soru geldi. tranceaddict adlı kullanıcı "bakaya olsan da başvurabilirsin. askerlik şubesine gidip bakaya durumunu kaldıracaksın, yüksek lisansa başvuracağını söyle. ama daha öncesinde bir okul ayarla. bakayanın cezası var sadece kalma sürene göre" dedi. ancak ben bir tezsiz yüksek lisansa başvurdum. anladığım kadarıyla sırf bunun için programlar var. büyük olasılıkla bitirmeden tekrar başka bir tanesine başvuracağım. bir süre böyle gidecek.
  • hakkında bilgi almak istediğim sanattır.

sit down and listen to me, guys.

sırasıyla (lisans- yurtdışı eğitim- aday öğretmenlik-yüksek lisans- lisans sonrası ) tecil haklarımı kullandım.

2018 10 agustos'ta tecilim bitiyor.

ek-a yı kullanmadım.

şimdi sorum geliyor:

ek-a yaz aylarında kullanılıyor mu? yazın belgemi alıp gitsem bir sonraki agustos'a atarlar mı? yoksa ille dönem ortasında mı olması lazım? muhtemelen celp dönemim kasım olacak ve kasım ayı için ek-a kullanılıyor mu?

green me up!
  • 2. kez yüksek lisansımı iptal ettirip yeniden kaydolacağım. sorum şu : farklı üniversitelerin aynı isimdeki bölümüne kaydolmak tecili uzatmamda bi problem yaratır mı? bilenler yeşillendirsin.
hesabın var mı? giriş yap