şükela:  tümü | bugün soru sor
  • insanin, pardon er ki$inin ve dolayisiyla yakinlarinin psikolojisini bozan karabasan ce$ididir.
  • lisans eğitimini tamamlamış olanlar veya devam edenlere 29 yaşına kadar süre tanınmıştır.o andan itibaren cebren silah altına alınırlar.
  • bunun için sağlık muayenesinden geçiyorsunuz. arkadaşım, bak teker teker anlatıyorum, adı üzerinde tecil, yani erteliyorum, yani şu an yapmayacağım ben bu işi. şu an yapmayacağım bir iş için beni muayene etmenin mantığı ne. önemli olan askere gideceğim zamanki olan sağlık durumum değil mi. şu an turp gibiyim ama iki gün sonra sik gibi olabilirim. amacın ne. ne gerek var bu kadar gereksizliğe!
  • hakkında konuşulmaya başlandığı mekanı hızla terkettiren dünya tatlısı ertelemasyondur. tebdil-i mekanda ferahlık olmasına karşın tecil-i askerikte sıkıntı vardır.
  • yarın sürekli görüştüğüm 15 can dostum teslim olurken, benim şubede gerçekleştireceğim erteleme işlemi.
    acaba askerlik aradan çıksa mıydı? uzmanlık için erteletmek iyi fikir miydi?

bir aksilik olup da silah altına alırlarmış.

beyler açılın 16. geliyor...
  • lisans eğitimi almış veya yüksek lisans yapmış kişilere 2 yıl boyunca yasal olarak tanınan hak. zorlama bir tanım oldu farkındayım ama kutsal bilgi verme amacıyla yazıyorum, idare ediverin.

istanbul'da bu işlemi halletmesi gerekenleri halıcıoğlu askerlik şubesini tavsiye ederim. yanınızda ne götürülmesi konusunda bilgi kirliliği olduğundan gitmeden önce biraz sıkıntı yaşadım ancak siz değerli sözlük ahalisi aynı sıkıntıyı yaşamasın diye sıcağı sıcağına aktarıyorum taze bilgiyi.

-diploma aslı veya aslı gibi örneği ayrıca 3 fotokopisi
    -nüfüs cüzdanı ve 3 fotokopisi
    -3 adet resim

evet, yanımızda olması gerekenler bunlar. şubenin içinde fotokopi makinası da mevcut, ücretli tabii. tüm belgeleri tamamladıktan sonra;

ilk olarak danışmaya gidip meramınızı anlatıyorsunuz, size iki adet form veriyorlar. bunun yanında hangi şubeye gideceğinizi de numaratör kağıdı ile elinize tutuşturuyorlar. o kağıdı atmayın sıra gelir gelmez işinize yarayacak. formları doldurduktan sonra sıranızı bekliyorsunuz - eğer sıra varsa, sabah 9 da gittim, bomboştu- sıranız geldiğinde belgeleri görevliye teslim edip, sağlık sorunun var mı, ameliyat oldun mu, sol gözünü kapatabiliyor musun ve en can alıcısı olan komando olmak ister misin sorularını cevapladıktan sonra, görevlinin verdiği belgeleri bir komutan abimize götürüyorsunuz. komutan abi evrakları imzalıyor, sonra tekrar ilk gittiğimiz görevliye evrakları geri götürüyoruz. orada sizlik bir durum yok, birkaç dakika bekledikten sonra görevlinin verdiği belgelerle bu sefer doktor amcanın yanına çıkıyorsunuz. boyunuz ve kilonuz ölçülüyor. doktor amcanın canı sıkıldığı için onunla biraz muhabbet ediyorsunuz, gazını alıyorsunuz falan. gözleriniz bozuksa belirtilip iyi günler diliyorsunuz.

durun daha bitmedi. okunabilirliği artırayım diye paragraf yaptım. doktorun imzaladığı o meşhur evrakları alıp, yine ilk görevlinin yanına dönüyorsunuz. karşınıza imzalamanız gereken bir iki kağıt çıkıyor. imzaladıktan sonra arkadaşlarıyla çay sigara keyfi yapan komutan amcaya tekrar uğramanız gerekmekte. komutan amcamızın keyfi olduktan sonra içeri girip, takriben 4.36 * * saniye süren imza ve damga işleminin evraklarınıza uygulanmasını bekliyorsunuz. durun, daha bitmedi... her işleminizi yapan, salaklıklarınızı görmezden gelen o cefakar görevliyi görmeden mi gideceksiniz? tabii ki hayır. tekrar ilk başladığınız yere geri dönüyorsunuz, son kez önünüze konulan evrakları imzalayıp, belgenin aslını elden aldığınıza dair taahhüt verdikten sonra işinizi sonlandırmış oluyorsunuz. çıkarken kapıda bıraktığınız cep telefonunuzu almayı unutmayın, yokuş iki sefer çıkılmıyor, baya bi yoruyor insanı haberiniz olsun.

2 sene daha kafanız rahat, hayat size güzel, hadi bakalım.
  • benim için şakaya dönmüştür. saolsun askerlik şubesi de bu şakayı resmiyete dökmüş. daha önce geçici mezuniyet belgesiyle tecil ettirmiştim askerliğimi. çat kütüğümün kayıtlı olduğu yerden bir mektup.

"son yoklama esnasında getirmiş olduğunuz "geçici mezuniyet belgesi" altı aylık süreyle geçerli oldundan* "diplomanızın " aslı ve üç adet tıpki* çekimi ile çok ivedi* şubemize müracaat etmeniz veya en yakın askerlik şubesine uğrayarak onaylatıp şubemize göndermenizi rica ederim."

şimdi sorun şu ki kendi askerlik şubemi ilk aradığımda askerliğimin zaten tecilli olduğunu söylediler. mektubun geldiği askerlik şubesini aradığımda ise belgelerde bir karışıklık olduğu, ayın 3'ünde denetleme olduğu, ayın 3'üne kadar diplomamı askerlik şube başkanına onaylatıp göndermem gerektiğini söylediler. tabi ben üstümde pijamalarla otururken askerlik şubesine gidip şube başkanını bekleme işi pek cazip gelmediği için tekrar arayayım dedim. bu sefer telefonu açan memur olayı şube başkanına sordu direk. telefona geri döndüğünde anladım ki şube başkanı biraz dellenmiş. artık memura ne dediği kendi aralarında sır ama memurun bana dediği "açsınlar yönetmeliğe baksınlar. geçici mezuniyet belgesiyle askerliğini tecil ettirmişsin. sen askere gideceğin zaman zaten diplomanı getirmek zorundasın. şimdi bir şey yapmana gerek yok" deyip bir de ilgili maddeyi okudu. mektubu gönderen askerlik şubesi öğle tatiline girdiği için şu an beklemedeyim. 2 gibi tekrar arayacağım.

2 askerlik şubesi arasında haberci güvercin oldum resmen. birini arıyorum onların dediğini diğer şubeye aktarıyorum. hoop gelen cevabı tekrar ilk şubeye söylüyorum. du bakali n'olecak

edit: anladığım kadarıyla kütüğümün bulunduğu şubedeki memurlar bir hata yapmış. tahminime göre benim tecille ilgili belgelerimi ya da geçici mezuniyet belgemin fotokopilerini kaybetmişler ve yakında denetleme olacağı içinde biraz tutuşmuşlar. açık açık söylemedi tabi bunu memur. başka bir şey de olabilir ama en iyi tahminim budur.

arkadaş ben askerlik tecilimi tam 3 günde yaptırabilmişim zaten. bir gün sıra gelmez (ki aldığım ilk sıra kağıdında önümdeki 20 kişi için yaklaşık 600 dakika bekleme süresi öngörmüştü alet), bir gün askeri hastanede toplantı olur muayene olamam. bunların üstüne başka şubedeki memur hata yaptı diye ben gene koşuşturucam askerlik şubesi, kargo, postane... vay bi de telefondaki memur bana "bizde telefonla ısmarlama iş olmaz. sen niye arıyorsun ki ordaki şubeyi? git dediğimi yap yolla bize. bulunduğun şehirden 3 kişi daha vardı. onlar buraya geldi yaptırdı sen niye sorun çıkarıyorsun? olmadı yakınındaki başka şubeye git ordan yaptır. o da olmadı buraya gel burda yaptır." deyip ukalalık etmesin mi? oha. suç, hata bende olsa, ben yapsam bu ukalalığı dakkasına askeri inzibatlar çöker tepeme, vurur dipçiği, alır götürür. inşallah denetimde azarın tillahını yer bu memur da insanlarla nasıl konuşulması gerektiğini öğrenir.
  • iyi bir yere gitmişseniz 3 saat içinde halledebilirsiniz, hallettim. kötü bir yere gitmişseniz günler alır. piyango gibi.
  • bugün ankara askerlik şubesinde 1 saat 23 dk içinde bitirdiğim işlem. galiba rekortmenim sözlük.*