şükela:  tümü | bugün
  • tsk'da onbaşıdan başlayıp genelkurmay başkanı orgeneral ve hatta cumhurbaşkanına kadar gidecek listedir. çoğunluk askerliğinde bölük astsubayı kıdemli başçavuş ya da bölük komutanı yüzbaşıdan işitir en yüksek rütbeli azarını. bense biraz abartarak kolordu komutanı korgeneralden azar işitmeye kadar götürdüm işi...

komutan nizamiyesinde çalışıyordum, mesai uzun ama nöbet tutmadığımdan rahatım. bi' hafta sonu, gelen giden yokken telefon çaldı; kolordu komutanının giriş yapacağını bildirdiler. zamansız ziyaret olduğundan adamın kaç dakikaya ya da saate geleceği meçhul; apar topar geçirdik kompozit başlıkları ve çift taraflı çelik yelekleri; fırladık kapıya. bekle allah bekle... neden sonra sivil bir araç geldi, içinde de sivil giyimli kolordu komutanı. selamı çakıp adamın geçmesini beklerken araç tam önümüzde durdu ve adam parmağıyla beni gösterdi; "o sarkanı içeri sok!" meğer gece vardiyası için görevlendirilen uzman çavuş olacak yobazın titizliği tutmuş; kompozit başlığın içini kağıt havluyla doldurmuş pezevenk. ben de telaştan alnıma sarkan kağıt havluyu farketmemişim. gençler; bir zamanlar gerçekten kuyruğumuz varmış, inanın; korkudan uyluğum bacaklarımın arasına girmişti...

hadi bizim yediğimiz haybeye azar. aynı kışlada bölükten tertibim gene bir hafta sonu tugay komutanı tuğgeneral tarafından çarpılmayı ciddi ciddi becermişti. bu keko çarşı dönüşü, sivil giyimliyken ve başında şapka bile yokken tugay komutanının aracını görüp dikkat çeker, bir de üzerine sol elle selam verir. tugay komutanının aracı durur, geri geri gelir ve cam açılır; "ne yaptığının farkında mısın?" yarrağı yediğine anca uyanan mal "başıma bere var zannediyordum, kışlada olduğumuzdan şartlanmışım komutanım" der. tugay komutanı "eğitim elbisesi* giyerken selamı da sol elle mi veriyorsun?" der ve bu salağın adını ve birliğini not aldırır. neyse ki ceza emri grup komutanı* yerine grup komutanı vekiline* varır da bölük komutanı* sicile işlemeksizin sözde ceza ile geçiştirir.

ne diyeyim, yarbaylara bile kolay kolay nasip olmayan paşadan azar işitme eylemini alnımızın akıyla yerine getirmişiz. merak ediyorum, şöyle kuvvette falan orgeneralden azar işitmeyi beceren über erler, onbaşılar var mıdır?
  • bir kere albayın biri niye markete gittim diye kızmıştı.

çünkü canımız dondurma çekemez. kendi iktisat mezunu adamı market kasasına oturtup bedava hizmet alırken iyi.
  • (bkz: alay komutanı)
    (bkz: #66890304)
  • (bkz: maraşel)
  • dönemin jandarma okullar komutan tümgenerale çarpilmiştim. severim ama ali paşayi.
  • (bkz: albay)
    kısa dönem askerim. yediğim yemeklerden olsa gerek midem felaket yanıyor. dayanılacak gibi değil. revire çıktım doktor hastaneye sevk etti. gittim derdimi anlattım. doktor bi tomar ilaç verdi. bir haftada yatak istirahati yazdı rapora. bölüğe geldim çektim eşofmanları yatıyorum. yarım saat sonra albayın koğuşları denetleyeceği tuttu. yanında yüzbaşı. dikildi başıma.
    - senin neyin var asker.
    + gastrit komutanım. hastaneden rapor verdiler.
    - gastrite rapormu verilirmiş. sana o raporu yazan doktorun hocasını sikeyim .
    + emredersin komutanım.
    - cık, cık ,cık boku çıktı askeriyenin yıkıl karşımdan.
    + emredersin komutanım.
  • alayda askerlik yaptığım için üst çavuşundan albayına kadar her rütbeden azar yedim amk.
    ha bir de askerde hangi rütbeden değil hangi azarı yediğin daha önemli.
    not: kısadönemspor
  • tabur komutanı binbaşı

cem yılmaz'ın dediği gibi içeri doğru sıçtım mı? sıçtım. dediğini yaptım mı? yapmadım
  • azar değil yalnız korgeneral ile sohbet etmişliğim vardır.