şükela:  tümü | bugün
  • sıçılamayan gecedir.
  • zordur. hele ki aileden fazla uzak kalmadıysan.
  • odada ikinci bir kişi varsa uyuyamayan birisi olarak, 50 kişinin içinde, yatağa girdikten 3-5 dakika sonra uykuya daldığım gecedir. çünkü hayvan gibi yorgundum.

geceden ziyade, bence asıl konuşulması gereken, uyanılan ilk sabah.

"neredeyim ben amınakoyim? bu ne saçmalık lan?" hissiyatı gitmiyor kafandan saatlerce. gürültü patırtıyla uyanıyorsun sabahın sikinde. ortalık zifiri karanlık. bir de kışın ankara ayazında askerlik yaptığım için, ortalık buz gibi. kalk sıcacık yataktan, traş olmaya git falan...

dünyan değişiyor bir anda.
  • 30 yaşında meslek kurası ile askere gitmiştim. benim gibi dede yaşındaki tüm askerleri toplamışlar. bir doçent vardı yatakhanede, hakim, savcı, kaymakam, bir sürü doktoralı akademisyen, üst mertebelerden bürokrat, kendi yazılım firması olan bilişimci, yayınlanmış bir kaç kitabı olan sosyolog acayip bir dönemdi. henüz paralı askerlik yoktu o zamanlar. ilk gece hepimiz birbirimizin özgeçmişini dinleyip nasıl bir yere geldiğimize şaşakalmıştık. bazı geceler kurmay olan nöbetçi binbaşılar, yarbaylar odaya gelip memleket meseleleri tarih, hukuk gibi konularda bizlerle sohbet ederlerdi. yüksek lisans yapan bir yüzbaşı vardı fikir almak için sık sık odaya gelirdi. hayatımda aynı yerde toplanmış bu kadar kalifiye adamı bir arada görmemiştim. ufkumu açan sohbetler olmuştu. komutanlar özgeçmişlerimizi biliyor olsa gerek çok medeni ve saygı ile davranırlardı bize. bu türden adamların sırtında yükseliyor memleket aslında. onları tanımak beni çok gururlandırmıştı. şimdi kim bilir nerelerdedirler. inşallah memleketten umudu kesip gitmemişlerdir.
  • ilk gece işlemler tabiki bitmemişti sabaha karşı 04.00 de yatıp 05.30 da kalmıştık.
  • liseyi yatılı okulda okumuşlara diğerlerine nispeten kolay gelen ilk gecedir zira lise döneminin ilk gecesi daha zordur. ilkokulu ortaokulu yatılı okumak zorunda kalanlara burdan hürmetlerimi sunuyorum.
  • (bkz: #3610109)

bu bildiğin hogwarts sldkdjdjdhxh
  • temiz fanilanın yastığa kılıf yapıldığı gecedir.
  • askerlik hakkında tüyolarınızla mesaj kutumu yeşillendirebilirsiniz henüz gitmedim ve kararsızım bedelli mi gitsem diye düşünüyorum.
  • ılk gece sikinti degil. ılk sabah sikintiydi. bi uyandik -15 derece iclikleri giydik. mal gibi sabah 5:30 da sag sol hazir ol rahat mal gibi yuruduk. mazi kalbimde yaradir.