şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: çilecilik)
  • işin aslı asketizm'i direkt çilecilik olarak tanımlamak yanlıştır. asketizm de kendi içinde bu dünya asketizmi ve ahiret asketizm olarak ayrılabilir. ahiret asketizmini çilecilik olarak adnlandırmakta mahsur yoktur, ancak bu dünya asketizminin çilecilik olarak adlandırılması biraz zorlama bir yaklaşım olmaktadır.

    elbette bu noktada bilinen asketizmin bir tanımını da yapmak gerekir; kısaca tanrı için çabalamak çalışmak, dünyevi bir çok şeyden elini ayağını çekmek. kutsal bir yol uğrunda insanın kendini feda etmesi.

    ancak bu tanım daha çok ahiret asketizmi ile uyuşmaktadır. dünyevi asketizminin de her ne kadar amacı aynı olsa da, bu amaç uğrunda aldığı yol farklıdır. dünyevi asketizmde birey tanırının şanını dünyada sürdürebilmek için daha çok çalışır, dünyevi mallar uzak durulması gereken, kaçılması gereken unsurlar değildir, ki bazı durumlarda tersine insanın belli bir seviyeye kadar lüks bir biçimde yaşayabileceği dahi kabul edilmiştir (tanrının dünyadaki şanını düşürmemek adına). elbette ki mal, bir gösteriş aracı haline gelirse bu durum tehlikelidir, ve böyle bir durumdan her zaman uzak durulmalıdır.

    ki weber'de bir noktada avrupada kapitalist sistemn gelişebilmesini, dünyevi asketizme bağlar. tanrının şianı için çalış, çabala, bir an bile durma, gerektiği kadarı ile ye iç. biriken ile tekradan yeni yatırımlar yap, çalış ve çabala. mükemmel bir kapitalist sistem dayanağı.
  • (bkz: riyazet)