şükela:  tümü | bugün
  • üniversite öğrencilerinin ücretsiz yemek yiyebilmesi için tasarlanmış sosyal sorumluluk projesi. umarım ciddi bir destek alırlar, üniversite öğrencileri için gerçekten güzel bir olay.

efendim kendilerine ulaşabilmek için;
    askidanevar.com
    facebook
    twitter
  • ogrenci dedigin bir sekilde surekli para sikintisi cekmeyi basaran insandir. onlarin yüklerini bir nebze azaltacak sosyal sorumluluk projesidir.
    hem dusunsenize , ac doyuruyorsunuz, acayip sevap.
  • çok büyük ihmalkarlıklara sebep olabilecek bir sosyal sorumluluk projesi. sadece öğrenci kimliği ile alınıyorsa, @beleş yemek diye instagram'da hipster tipler görmemize sebep olabilir. dikkat etmek lazım.
  • (bkz: askıda ekmek)
    (bkz: askıda ekmek kampanyası)
    (bkz: askıda kahve)

bu uygulamaların biraz daha gelişmiş hali sanırım. eğer tutarsa çok güzel proje.
  • sosyal sorumluluktan başka hiçbir amaç gütmeden başlatıldığını birebir bildiğim, ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi hariç herkesin hoşuna gidecek, mutlaka tutması gereken proje.
  • hangi öğrenci kimliğiyle gelip yemek yiyecektir bu büyük sorunsaldır. her öğrenci bedavaya yemeğini getirmek ister. cebinde 3 bin dolarla gezen de cebin de 5 lirayla gezen de. kimin bedava yemeğe ihtiyacı olacağını nereden bileceksin. bu durumda tanıdık devreye girecektir. muhtemelen o restoranda çalışan bir öğrenci ev arkadaşı olan öğrenciye "gel kızım, gel oğlum bedava yemek yabancıya gitmesin" düsturuyla hareket edecektir. her türlü hedefini ıskalayacak bir proje.

eğer öğrencilere yardım etmek isteniyorsa bu siteyi yapan kişiler belki parasız eğitimi savunan üniversite öğrencilerinin eylemlerine katılabilirler. ve insanları da gelin, destek olun tarzı yönlendirebilirler. işte o zaman hayra geçerler. ve gerçekten birilerinin samimi olduğunu anlarız. öğrencilere yardım işte bu sayede edilmiş olur.

ya hiç olmadı direkt olarak halktan insanların öğrencilere yaptıkları yemekleri ulaştırabileceği bir sistem bulun. ticarethanelerin bu işten para kazanacağı bir sosyal sorumluluk projesinin amacına ulaşacağını sanmıyorum.
  • gayet iyi niyetle tasarlanmış olduğu ve bir kar amacı gütmediği belli olan bir proje.

osmanlı zamanında beri var olan bir uygulama olan "askıda ekmek" uygulamasını öğrencilerin faydalanabileceği şekle getirmişler. umarım istedikleri sonucu alırlar.

suistimal etme boyutuna gelirsek, askıda bırakılan yemekleri sadece üniversite öğrencilere alabilecek, haliyle üniversite öğrencilerinin de çok büyük bir çoğunluğunun ailesinin desteğiyle geçindiğini biliyoruz. bu noktada tek sorun zengin öğrenci de fakir öğrenci de askıdaki yemeği alabilecek. varsın alsın, ama insanımızın vicdani değerlerini göz önüne aldığımızda cebinde üç bin dolarla gezen bir öğrencinin (nerede var o öğrenciler ben bilmiyorum ama) gidip beş liralık yemeği askıdan alacağını da inanmıyorum.

bir diğer nokta ünviersite okuyan öğrencilerin ekonomik ortalamalarına bile bakılsa zengin denebilecek kısmın diğer orta ve alt kademeye oranla çok küçük bir bölüm olduğu anlaşılabilir.

bu bir gönüllülük projesi ve bu noktada böyle bir hizmet amaçlamış bir topluluğa ket vurmaktansa destek olmak gerekir.
  • sadece belirli yerlere şahsen giderek mi yardım yapıldığını merak ettiğim proje.
  • üniversite öğrencilerine (özellikle bütçe sıkıntısı yaşayanlara) yardımcı olmak adına başlatılmış bir proje.

başlatanların tamamen iyi niyetle bu işe giriştiğine eminim. ama türk milleti olarak uyanık geçindiğimizden, suistimale de bir o kadar açık bir durum, fakat umarım herkes aynı iyi niyetle yaklaşır bu olaya ve amacına ulaşır bu proje. belki siteyi yönetenler bu suistimal tehlikesine karşı bazı önlemler almışlardır, bilmiyorum. ama adamlar ne yaparlarsa yapsınlar, olay sonunda kişinin vicdanına kalıyor maalesef.

özünde çok güzel düşünülmüş bir şey, ne güzel uğraşıp yapmışlar da. umarım onların hayal ettikleri gibi işler, ihtiyacı olan birilerine yardımcı olurlar.
  • fikir babalarından birinin az sonra (saat 9'da) cnn türk'te canlı yayında olacağı proje. çok heyecanlı!