şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kitap ismi.

  ilk insanlar tek eşli miydi? roma dünyasında kadınlar haber bile vermeden kocalarını nasıl boşuyorlardı? iki cinsi birbirinden ayıran aslında fransız devrimi miydi? cinsellik bütün kötülüklerin anası mıdır? aşk evliliği yeni bir âdet mi? kadınlar koca, erkekler zevk peşinde mi? bir erkek için kadın ya hoppa ya da melek midir? aşkın ömrü ne kadar? aşık olmak aslında bir hastalık mı?... ve bir gün artık aşktan söz etmeyi bırakacak mıyız?

  aşkın en güzel tarihi'nde konusunda yetkin dokuz isim dominique simonnet'nin sorularıyla gizemi binlerce yıldır çözülememiş "aşk"ı, kimyası, fiziği, tarihi ve edebiyatıyla anlatıyor. "yeniden keşfetmemiz gereken aslında aşkın bu karmaşıklığı." diyor uzmanlardan biri. bir diğeri ise fikrini şöyle açılıyor: "aşk, birbirlerini öldürmeden birlikte yaşama yeteneğine sahip iki bireyin arasında varolan şeydir."

  yazarlar: jacques le goff, pascal bruckner, dominique simonnet, paul veyne, jean courtin, jacques sole, mona ozouf, alain corbin, anne-marie sohn, alice ferney.

  serinin diğer kitapları için sırasıyla;

  (bkz: yerkürenin en güzel tarihi)
  (bkz: dünyanın en güzel tarihi)
  (bkz: bitkilerin en güzel tarihi)
  (bkz: hayvanların en güzel tarihi)
  (bkz: insanın en güzel tarihi)
  (bkz: aşkın en güzel tarihi)
  (bkz: inancın en güzel tarihi)
  (bkz: mutluluğun en güzel tarihi)
 • cinsel devrimin, bacak arasından değil, tam tersine dudaktan başladığını öğretmiştir.
  öyle ki, 19 yüzyıl fransız danıştayı, dudaktan öpüşmeyi tecavüzle eş değer tutan bir karar bilem almış.
 • özellikle erkeklerin okumaları gereken kitap.
  bir kadın aşktan ve sevgiden nasıl haz alır, seks onun için ne anlama gelir, hepsi bu kitabın içinde yer alıyor. özellikle kadınları sevişme aracı olarak gören hemcinslerim büyük bir gerçek ile yüzleşecek.
  iş bankası yayınlarının en güzel on kitabı arasında sayabilirim. fiyatı 14 lira.
  az fiyata çok bilgi.
 • uzun zamandır okudugum en ufuk açan kitaplardan biri. ilk insanlardan günümüze; evlilik, cinsellik, kadin-erkek rolleri ve tabii ki aşk ile ilgili güzel bilgiler barindiyor. bazı sayfalarda 'aa hiç bu açıdan düşünmemiştim' demekten kendinizi alamıyorsunuz.

  bu serinin okudugum ilk kitabı, geri kalanları okumak için sabırsızlanıyorum.