şükela:  tümü | bugün
 • yanlış önermedir.
  aşk seviştikçe değil, tanıdıkça azalır. hatta biter.
 • aşkın doğasında olmayan önerme.

  aşk, ancak ve ancak evcilleştirildiğinde azalmaya başlar; çünkü aşkın doğası vahşidir. insanlar için aşk korku verici, tanımlanamayan, hissettirdiği çok güçlü duygular ile alışkın olmadıkları yeni ve yabancı duygularla kaderi bile değiştiren özelliğe sahiptir. herkesin âşık olamaması da bu durumu kanıtlar. emin olun, hiç âşık olmadan ölen insanlar var. aşk, genelde cesurları, hatta az da olsa kafadan çatlakları, çılgın bir yapıya sahip olanları, libidosu/yaşam enerjisi de yüksek olanları bulur. bu arada zırt pırt âşık olanları aşk kümesine alamayız. insan, hayatta bir kere âşık olur sözü, korkarım ki doğru.

  aşk nasıl evcilleşir? aşk, onu eğitmeye çalıştığınızda evcilleşir. sevgilinizi kısıtladığınızda, sevgilinize ne yapması gerektiğini, nasıl olması gerektiğini söylemeye başladığınızda. sevgilinizin sizi sevmesine izin vermediğinizde. yani, sevgilinizi en az onun kadar seviyorsunuzdur; ancak onun sevgisini göstermesine veya size ilgi göstermesine izin vermiyorsunuzdur. sevgilinizin size olan duygularını hafife alıyorsunuzdur. taktik, oyun, plan gibi amaçlar edindiğinizde, sevgiyi göstermekten/söylemekten kaçındığınızda. bir aşk ve o aşkı hisseden kişi, durum ne ve nasıl olursa olsun yanınızdadır çünkü. siz bunu fark edemediğinizde, aşk, evcilleşmeye başlar ve bir aşka yapılacak en kötü şey, onu sevgiye dönüştürmektir; çünkü o zaman âşık olduğunuz sevgiliniz ve siz de birer arkadaşa veya anne-babaya dönüşeceksinizdir. böyle devam edenler var; etmek istemiyorsanız da aşkı canlandırmak gerekir; çünkü bir aşk bitmez. orada sessizce durur.

  aşk, çok güçlü olsa da çok kırılgan bir yanı da vardır. aşkı evcilleştirdiğinizde, işte o, aşkın kırılgan yanına çalışmış oluyorsunuz.

  sıradan insanlar âşık olamazlar. sırf bu bile aşkın vahşi olduğunu kanıtlar. birtakım cinsel güdüler ve hormon değişimleri aşk zannedilse de aşk, bu güdülerden tamamen bağımsızdır.

  seviştikçe artar.