şükela:  tümü | bugün
 • eski yunan ve romada tıp tanrisi asklepios adina yapilan tapinak. icinde cesitli tedavi kurumlarini da icerir.
 • bu yapılar hastane işlerini görmekteydi: bergama asklepiyonu bunların en ünlülerinden biridir.
 • bergama'da bulunan, asklepios'a adanmis saglik merkezi.
 • eski yunanda "olumun yasaklandigi ve vasiyetnamelerin acilmadigi yer" olarak da bilinirdi. o zamanlarin* dünyanın mayo clinic benzeri en buyuk tıp merkezlerinden biriydi. 25 km otesindeki allianoi nin aksine burada psikoterapi yontemleri uygulanir, hastalar tedaviden once uyutulurdu.
 • asklepionlar dunyanin bilinen ilk hastaneleridir. en buyugu bergama'dakidir. asklepionlarda tedaviler soyle oluyordu; asklepiona inanarak, buraya sifa bulmaya gelen hastaların tedavisi, her seyden once temizlenerek, iyilesme amacı ile tanrıya dua edip, adak adadıktan sonra, uykuya yatıp, uykuda gorulen ruyanın yorumlanması ve telkin esasına dayanıyordu. sifalı kutsal su, gunes ve camur banyoları, yararlı otlardan yapılan ilacların yanısıra muzik, duzenlenen torenler, tiyatrolar tedavi yontemleri olarak kullanılmıştır.
  bu tedavi yontemleri ve metotları, ozellikle ruya ile ilgili bilgilerin cogu, kazılar sonucu ele gecen adak tasları ve yazıtların okunması sonucu ogrenilmistir. iyilesmeyecek agır hastalar asla iceriye alınmazdı. uzak yerlerden bitkin ve yorgun gelen hastalar ''propylon avlusu'' na alınır, muayene edilir, teshis konur, iyi olacak gibiyse asklepiona girmesine izin verilirdi. hekimler hastaya "yat, uyuyuncaya kadar dua et, tanrı senin derdinin devasını sana bildirecektir. ne gorursen, ne duyarsan bize anlat" diye telkin ederlerdi. bunun icin ozel olarak hazirlanmis uyku odalari vardi.
 • akslepion da kutsal kaynak hala akmaktadir. bunun kutsal bir su olduguna inanilir. kutsal kaynakla , tedavi olunan ve yeraltindan cikan sifali sularla yikanilan yapi arasinda 80 metre uzunlugunda ve yer altinda bir gecit vardir. gecitin ozelligi insan gozunun farkedemedigi bir oranda daralarak diger binaya baglanti yapmasidir. bu mekanin akustigini arttirmaktadir. ayrica gecite inen merdivenlerden kutsal su akmaktadir. her merdiven basamagina oyulan ve kutsal suyun aktigi oyuk farkli bicimdedir. yani her merdivenden akan su bir digerinden farkli ses cikartmaktadir. dehliz de bulunan hastalar suyun yapmis oldugu bu muzikle telkin edilirlermis.
 • en bilineni -ne yazik ki- istankoy'de olanidir. sehir merkezine yaklasik dort kilometre uzakliktaki ormanlar icindeki bir tepede kuruludur. kos merkezden duzenlenen turlarla ulasim mumkun oldugu gibi; daha tavsiyeye sayan olan ulasim yontemi; merkezden platani ya da turkce ozgun ismiyle germe koyune giden otobuse atlayip koyden asklepion'a dek yurumektir. istankoylu olan hipokrat'in anisina; olumunden sonra insa edilmistir;halen akmakta olan kutsal suyu ve gunumuze pek birsey kalmamis kalintilarindan ziyade; harikulade istankoy ve akyarlar manzarasi ile insani buyuler.
 • aslında görülecek hiçbirşey kalmamış olmasına rağmen tarihte burada neler yapılmışı bilerek ya da bunu doğru düzgün anlatacak biriyle gidilirse etkilenmemek elde olmayan mekan. (bkz: nes travel'la gidilmemesi gereken yerler)
 • uluslararası grup psikoterapileri kongresi'ne yıllardır evsahipliği yapan mekan.
 • bergama yakınlarında bulunan antik yunan medeniyetine ait sağlık kenti. o dönemde dünya'da kabul edilen en büyük 3 sağlık merkezinden biridir.

  binlerce yıl öncesinde böyle bir merkez kurulduğunu görünce, tarihle şunla bunla alakası olmayan benim gibi bir odun bile hayranlığını gizleyemez.