şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yunan mitolojisinde apollon'un oğlu, sağlık ve hekimlik tanrısı. ölecek olan hastaları iyi edip tanrılara karşı geldiği için zeus tarafından öldürülmüştür. latince adı esculope'dur.
 • (bkz: asklepion)(bkz: bergama)
 • adina horoz kurban edilen tanri.
  en unlu tapinagi epiduros'ta idi. asklepios kultu, roma'ya i.o 293 yilinda girdi.
 • ayrıca dördüncü nesil yazardır kendileri.
 • latince karşılığı aesculapius olmuştur. (bkz: yılancı)
 • bu tanrı adına yaptırılan en büyük mabed günümüzde bergamadadır. aslında mabed tapınaktan cok bir hastanedir. icinde su ile tadavide kullanılan kuvetler, hastaların banyo sonrası yeryuzune cıkmadan kaldıkları odalara gidebilecekleri bir yer altı tuneli, hamamlar, tiyatro ve hastaların kaldıkları yapılar vardır. günümüzde tıbbı temsil eden yılanın bulundugu bir kalıntı da asklepios girisindedir.
 • hekimlik ve şifa tanrısı.istanbul arkeoloji müzesinde asklepios heykeli adı altında sergilenmektedir
 • tıp kültürü dergisi. ebatları oldukça büyük, sayfa kalitesi birinci sınıf ve o kadar güzel resimler, illustrasyonlar vs. basıyorlar ki, insanın kesip çerçeveleyip duvarına asası geliyor.
 • doktordur, cocuktur, cocuk doktorudur; cok hasta olan cocuklarin basinda agladigini duymustum bir ara... sonra cok kitap okur, cok guzel kitaplar okur; okudugu kitaplarin gaziyla arkadaslariyla dunyayi degistirmeye calistigina sahit olmustum bir ara.... agzinin tadina duskundur, guzel yemekler, tatlilar yapar; salca yaptigina bile sahit olmustum bir ara. guzel, zeki ve yasami gozlerinde tasiyan kadinlari sever; en yakin dostum onun sevgilisiydi bir ara... kaliteli muzikler dinler ama felaket gitar calar; karsina gecip elimde gitariyla taklidini yaparak cok guldurmustum onu bir ara. dil yetenegi acayip gelismistir, almanca, ingilizce bilir, kendi kendine ispanyolca calismaktadir su siralar; kuba'ya gidecegini soylemisti bir ara. sasirticidir, eglencelidir, yakisikli ve sempatiktir, abidir, dahasi insandir; onu cok sevdigimi soylemem gerek bir ara...
 • asklepios, sağlık tanrısı özelliği de olan apollon'un oğludur. sağlık ve hekimlik tanrısıdır. yunan mitolojisinde olduğu kadar roma tarafından da çok benimsenmiştir. oldukça ilginç bir öyküsü vardır; apollon, teselya kralı phlegyas'ın kızı koronis'e aşık olur, kız apollon'dan hamile kalır ancak bir süre sonra arkadya'dan gelen bir adamla daha sevişir. bu olayı izleyen bir kuzgun ya da karga durumu apollon'a bildirir. çok kızan apollon onu diri diri yanmakla cezalandırır. koronis tam ölmek üzereyken apollon onun karnındaki çocuğu kurtarır ve büyütmesi için kentavris kherion'a verir. asklepios, doğanın içinde büyüyüp onun sırlarını öğrenir hatta ölüleri diriltebilecek kadar ustalaşır ancak zeus doğal düzeni bozan ve kendi gücünü aşan asklepios'dan çekinmeye başlar ve onu yıldırımlarıyla öldürür. apollon'da bu olayı cezasız bırakmaz ve zeus'a yıldırımı bağışlayan cykloplar'ı öldürür. asklepios'un cansız bedenini de gökyüzüne yıldızların arasına yerleştirir.

  asklepios'un tapınaklarına asklepion denir, buralar aynı zamanda ilk çağın hastaneleridir. en büyüğü ve en ünlüsü bergama'da olanıdır.

  asklepios efsanesine anadolu'da yapılan bir katkı da şudur(aynı hikaye lokman hekim içinde anlatılır);zeus asklepios'u yıldırımıyla öldürünce bu sırada hekimin yazmakta olduğu reçete oradaki bir otun üzerine düşmüş, yağan yağmurla kağıttaki yazı toprağa karışarak her derde deva sarımsak meydana gelmiştir.

  asklepios, yunan tanrıları içinde ününü en uzun süre sürdürenlerden biridir. ortaçağ'a kadar karşımıza çıkar. hekimler asklepeides adında bir lonca etrafında bir araya gelirler. kos (istanköy) adasında yaşayan hippokrat da bu geleneğe bağlıdır. asklepios'un yılanlarla sarılmış asası bugün de hekimliğin simgesidir.