şükela:  tümü | bugün
  • aşksız olan. aşka hasret olan. aşka âşık. aşksız yaşayamayan. aşkın peşinde olan insana denir.
  • bu hafta sonu girdiğim bir d&r mağazasında karşıma çıkan bir kitap. yazarı selim küçükbingöl isminde biri. daha önce hiç duymadığım bir isim ancak kitabın içindeki kısa hikayelerden birkaç tanesini okuyunca kitabı alayım dedim. hikayelerinin derinliği beni çok etkiledi. şu an kitabın başlarındayım. kitap hakkındaki son yorumu bitince yapacağım.

” evet, ben geldim. biraz geç oldu ancak yaşanılanları seyrettikten sonra bu hikâyede, benim de anlatacaklarımın var olduğunu düşündüm. ben gecenin karanlığı. güneş yavaş yavaş
    batarken, ışıklarını da alıp götürür. hava karardıktan sonra insanın gözü görmez. bütün katiller, hırsızlar, kumarbazlar, ka-
    çakçılar, baskın yapan kalleşler, bedenlerini satan fahişeler, pezevenklik yapan kırmızı ceketli müptezeller, benim karanlığımdan korkmadığını söyleyen ahmaklar... hepsi ben yeryüzüne
    hâkimken ortaya çıkarlar."
  • evet, kitabı yoğun geçen haftaya rağmen vakit ayırıp bitirdim. yazarı tanımadığım için kitabı tereddüt içerisinde kalarak almıştım. kitap son zamanlarda okuduğum en iyi yerli eserlerden bir tanesi diyebilirim. ben açıkçası böyle bir eser beklemiyordum. hikayelerdeki derinlik, insan tasvirleri ve cansız varlıkların konuşturulması beni benden aldı.
    kitap ismini içindeki en uzun hikaye olan aşksız hikayesinden alıyor. bana sorarsanız bu yazarda iş var. şans verilmesi gereken bir yazar diye düşünüyorum.

"dediğim gibi: ben bu anıyı unutmak üzereydim. aslında öyle birkaç saatte yaşanıp biten bir anı değil bu anlatacaklarım. bir insanın ona önem veren insanlar tarafından su gibi geçen
    yıllara meydan okuyamayıp, yavaş yavaş nasıl önemsiz hale geldiğini, bir evin içerisinde nasıl da yaşayan hayalete döndüğünü anlatacağım. onu kimse hatırlamayacak, kimse görmeyecek.
    herkes onu görmemeye alışacak ve tam da bu sırada o gerçek bir hayalete dönüşüp, bedenini kendini görmeyen ev sakinlerine bırakıp gidecek."