şükela:  tümü | bugün
  • yaptığım bir mallığı örnek vereyim;

genç yaşta suça bulaşmış bir genç akraba çocuğu, göz altına alınır ve tüm aile, tahliye edilecek gözüyle bakar olaya.

ben de gencin annesini arayıp kendimi oğlunun avukatı olarak tanımıştım. şöyle bir diyalog gelişti;

ben: iyi günler x kişisinin avukatıyım, siz annesi misiniz?

anne: ( çok heyecanlı) evet benim oğlum çıkacak mı?

ben: üzgünüm oğlunuz 8 sene cezaya mahkum oldu.

anne: ( pat diye ses gelir ve yere düşüp bayıldığı anlaşılır)

evet o zamanlar ( 14-15 sene önce falan ) olayın ciddiyetini bilmiyorum, yada ben o çocuğun gerçekten de 8,5 sene alacağını nerden bilebilirdim ki ?

tabi o genç tahliye oldu evlendi.

kısacası siz siz olun bazı şeyleri şaka malzemesi yapmayın.
  • bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla, genellikle kekoların "şaka" yaptığını sandığı şu üç şey;

1. silah: kurusıkı dahi olsa, asla "şşttt!! skarım haa!" türünden kekoslavakya şakaları yapmayın. boş olduğundan adınız kadar emin dahi olsanız onu şakasına bir canlıya doğrultmayın. kurusıkı da olsa silah silahtır ve silahla şaka olmaz... öldürmek için tasarlanmış bir makinenin ciddiyetinin farkına varın; silahlar şaka yapmazlar.

2. araba: asla esprisine makas atmayın, arkadaşlarınızın ya da yolda gördüğünüz kadınların üzerine sürmeyin; onları korkutmayın. kaçmaya çalışırken ayağı takılıp düşebilir ve siz bırakın tepki vermeyi, farkına bile varamadan arabanın altında kalabilir; an meselesidir.

3. derin su: denizler, göller veya havuzlarda şaka olsun diye arkadaşınızı boğmaya, onu suya batırmaya falan kalkışmayın. hele hele yüksek bir yerden* suya atlamaya cesaret edemeyen arkadaşınızı "nasıl olsa suya düşecek" mantığıyla itmek, "tutmasaydım düşüyordun" diyerek dürtmek gibi mallıkları yapmaktan zinhar kaçının! bu tür şakalara maruz kalıp panikleyen ve suya doğru sıçramakla bir yere tutunmak arasında kalıp kayalığın dibine düşenler, dengesini kaybedip kafasının üzerine kayalıklara çakılanlar ya da hiç "şaka" yapılmasa bile suyun içindeki kayalığı yukarıdan görmeyip üzerine balıklama atlayanlar var. ya atlamayın, ya da illa atlayacaksanız da önce atlayacağınız yeri kontrol edin ve yukarıda uslu durun. bunlar tehlikeli oldukları kadar sinir bozucu "şakalar" ayrıca...

eyyorlamam bu kadar.
  • "bir konuda şaka yapılmaya başlanmışsa, o konu hakkındaki olumsuz düşünceler kimseyi rahatsız etmeyecek seviyeye gelmiş demektir."

demem o ki; gülünüz efenim!
  • insanın bir konu hakkındaki acısı ya da yarası üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun şaka yapmayın, espri kasmayın.**
  • hiçbirşeyin şakasını yapmayın. şaka aşağılamaktır.
  • (bkz: tecavüz)

ben ki her şeyi dalgaya alabilecek kabiliyette bir insanım. bunun şaka konusu olması tüylerimi diken diken etmeye yetiyor.