şükela:  tümü | bugün
 • ayar konusunda uzman olan yengeç burcu kadını tarafından oldukça güzel idare edilecek bir ilişkidir; üstelik de keyfinden mırıldanırken aslancık, o * başka ilişkilere yelken açacaktır ve homurtularla uyuyan aslan'ın da ruhu duymayacaktır...
 • benim annemle babamı tanımlayan bir cümle gibi gözüktüğünden gözlemlerimden faydalanarak ekleme yapmak isterim.
  aslan erkeği aslında sevgi doludur yengeç kadınına karşı ama bunu pek belli etmek istemez. isterseniz erkekliğine yediremez diyin, isterseniz odun diyin ama bu böyledir. ama seyrek gösterdiği o zamanlarda da yengeç kadınını sevinçten çıldırtabilir. ettiği o küçücük bir laf bile karşısındakini mutlu eder çünkü az söylenir. yengeç kadını ise tam tersidir. devamlı sevgi gösterilerind ebulunur. belki de bu sebepten aslan erkeği sevgisini göstermeye gerek duymaz. nasılsa karşısındaki bunu yeterince yapıyodur. yengeç kadını sevgisini gösteridği zaman ise buna pek karşılık beklemez çünkü zaten emindir karşısındakinin hislerinden. ya da biliyordur işte bi şekilde.
  aslan erkeği yengeç kadınının sözünü dinler ama kendisininkinin de dinlenmesini bekler. bu iki burç çok ii anlaşır. her zaman için konuşacakları bişeyleri vardır. birbirlerinin düşüncelerine değer verirler ve birbirlerini her zaman sabırla dinlerler.
  şimdilik daha başka bişey gelmiyo aklıma.
 • bizim eski osman abi vardı, kendisi hassas bir yengeç burcu erkeği idi bir dönem, lakin taa o zamanlar şüpheleniyorduk biz onun kahveden kırıta kırıta çıkışından, velhasıl bir gün yine geldi kahveye, biz de tam bezik atıyorduk arkadaslarla, dedi ey ahali içimde varolan kadını ortaya çıkarmaya karar verdim, siz beni dışlayacaksınız biliyorum ama ben sizleri şimdiden affediyorum. çaycı rüstemin gözleri falan sulandı ve bu bizim osman abiyi kahvede son görüşümüz oldu.

  osman abi gerekli operasyonları yaptırmış, hormon tedavisini falan olmuş mahalleye geri döndü bir gün. tek değişen görüntüsü değildi tabi; adını casmin yaptırmış, bu arada resmi işlemleri de halletmiş, en pembesinden yeni nufus kağıdınıda almıştı. üstelik, nufus kağıdına kendi isteği üzerine ameliyat oldugu tarihi yazmışlar doğum tarihi diye zira o, bu tarihten önceki hayatını yaşanmamış sayıyor ve hatırlamak dahi istemiyormuş.

  sonuçta bizim kalender meşrep yengeç burcu osman abimiz gitti, yerine dini bütün, muhafazakar yaradılışlı aslan burcu bir casmin geldi. başında örtüsü namazında niyazında oldugu için mahalleli kendisine alıştı - zaten hepimiz birbirimizin çocukluğunu biliriz - o da yeni hayatından memnun bir süre böyle yaşayıp gittik.

  günlerden bir gün, ağaçların yeni yeni filizlenmeye başladığı bir bahar gündüzü bizim eski yengeç osman yeni aslan casmin abinin evinden bir silah sesi duyulunca tüm mahalleli polis de çağırarak kapısını uçuştular. ben kendisini çok sever ve sayarım o yüzden herkesten önce hamle ettim, bir omuzda zaten eskimiş olan tahta kapıyı kırıp içeri girdim, dökülmekte olan merdivenleri bir koşu çıkıp küçükkten top oynadığımız koridordan osman abinin yatak odasına girdim. gördüğüm manzara çok feciydi; osman abi bir elinde silah, bir elinde mektup, üzerinde sabahlığı ile kanlar içerisinde yerde yatıyordu. biraz kandan ürktüğümden biraz da ne yapacağımı bilemediğimden içgüdüsel olarak mektuba uzandı elim. kendi el yazısı ile yazdıklarını kelimesi kelimesine hatırlıyorum.

  'sevgili dostlarım,

  biliyorsunuz ben bir zamanlar osmandım. kendimi bulduğumu sandım ve casmin oldum. oysa ki benim bir yarım da osman'mış, onun aşkıymış. kendimi bulup da kendi ellerimle kendi aşkımı öldürmüş olmanın acısına daha fazla katlanamayacağım. lütfen beni affedin.

  sizleri çok seven casmin'

  velhasıl i kelam aynı kişi olsalar bile yengeç burcu kadını ile aslan burcu erkeği ilişkisinin sonu hüsrandır.
 • tecrübeler ve kuyruk acısıyla öğrenilmiş olup, aslanı kediye çeviren ilişkidir efendim.

  aslancağız "bu yengeç kabuğunda yaşar aman zarar vermeyeyim, pençelerimle değil de patilerimle seveyim, çok duygusal burçmuş üzmeyeyim" diye diye aslanlığından olur. bütün bunlar olurken de yengeç hanım kariyerini, hayatını bir güzel düzene sokar o ilk görüşte yelelerine, ihtişamına hayran kaldığı aslana şöyle bir bakar ve kediye döndüğünü görünce de bütün ilgisini kaybedip çeker gider.

  ha gerçekten elde etmek istiyorsanız ve dürüstlük yerine oyunlar oynamaya tahammülünüz varsa yapmanız gereken tek şey aslan kalmaktır. umursamadıkça peşiniz sıra gelecek, siz kaçtıkça yampiri yampiri kovalayacaktır yengeç.
 • orhan gencebay'ın ayrılık nikahı şarkısında pek de iyi olmadığı iddia edilen ilişkidir.

  "seninle burcumuz tutsaydi keske
  aslanlar bir baska yengec bir baska
  yarini olmayan hayirsiz aska
  ayrilik nikahi kiyalim gitsin "

  güfte: cemal safi
 • iki tip aslan erkegi oldugu gercegiyle iki yone de sapabilecek iliski.

  oncelikle anladigim kadariyla aslan burcu erkegi essegin siki gibi bir sebepten yengec burcu kadinina pesinden kosulacak, sahip olunmasi gereken, illa da lazim bir erkek gibi gorunmektedir. yengec kadini aslan erkegini onlarca adamin arasindan cot diye bulur, bi de ondan hoslanir, ustune asik bile olur. bi kere bu isin sirrini cozemedim. ego seviyoruz tamam ama bir suru adam var be kadin, neden yani.

  ve fakat, dedigim gibi iki cesit aslan burcu erkegi var. birinci kismi duygularini belli etmeyen, askindan oluyor olsa (ki asik olabildiklerinden cok emin degiliz) bunu belli edebilmekten aciz, uzaktayken (yani sevgilisinin gorus alani icinde degilken) sevgililik mevzusunda yengecle ortak kumesi bulunamayan, duygusal derinligi ne olursa olsun yengec kadinina derinligi yaklasik bir santim gorunen kisim. uzgunum yengec kadinlari, bu erkegi sevdiyseniz adami omuzlarindan sarsip 'beni sev nolur sev' deme noktasina gelecek ama bir sonuc alamayacaksiniz. 'neden sevmiyorsun' diye sorarsaniz da 'aa neden sevmeyeyim' cevabini almaniz normal. cunku bu erkek 'senin icin bunlari yapiyorum, demek ki seni seviyorum, di mi ama' mantigiyla hareket eder ve yengec kadininin bilmekten cok hissetmeye ihtiyaci oldugunu kavramanin yanina bile yaklasamaz. siz 'git' dediginizde alt metnin ne oldugunu sorgulamaz ve gider. geri de gelmez. geri gelmek ister mi istemez mi bilemiyorum, belli etmiyor ki namussuzlar. muhtemelen kendisinin kopegi olacak, iliski sirasinda, ayrilikta, ve ayriliktan sonra aglamaktan hasat olacaksiniz, gecmis olsun.

  ikinci kisim , duygularini gostermekten kacinmayan, koruyucu, sahiplenici buraya kadar iyi hos ama ekstra darlayici aslan erkegidir. duygu - ilgi konusunda yengec kadini darlamasini gecebilecek tek erkek budur kanimca. yengecler sahiplenilmeye bayilsa da bu iste bir terslik vardir, muhtemelen baslangictaki gereksiz yogunluk, kul kole olmayi, surundurulmeyi seven yengec kadinina ufak da olsa bir sogutma yasatacaktir. hadi diyelim ki oyle olmadi, cok da guzel basladi iliski, a guzel kardesim, o adam seni anlayamaz ki. en az duygusuz aslan erkegi kadar seni anlamadigini fark ettiginde, once onu sonra kendini sorgulayacaksin 'kimim ben, napiyorum' diye. bir kere o ne kadar severse sevsin, uzulurse uzulsun hatta sevinirse sevinsin senin duygu levelinden asagida yasiyor olacaktir ve sen onu algilayabilsen de uzgunum ama o seni algilayamayacaktir.

  bir diger etken de iki tarafin problem cozme yontemlerinin tamamen farkli olmasi. yengec kadini bir mevzuyu gerekirse saatlerce konusup tartismak ama cozume baglamak isterken, aslan erkegi icine atar da atar, ne kadar konusmak istersen o kadar susar. bu durumda iki taraf ta cileden cikmaya egilimli olur.

  yani hayattaki tum beklentisi anlasilmak olan, kendi yarattigi abuk subuk da olsa kendince mantikli dunyasinin kesfedilmesi icin bekleyen yengec kadini icin aslan erkegi bir cesit cin iskencesidir.

  gercekten beceremedigi icin kavrayamadigi yengec kadini tarafindan surekli anlayis ve duygu icin koseye kistirilan aslan erkegi de darlandikca darlanir. of.

  agzima agzima vurmak istediginize emin oldugum sevgili yengec kadinlari, bunlari birinin soylemesi gerekiyordu. biz yine muhtelemen o kalabaligin icindeki aslani cekip cikartacagiz (cunku kocu hemen farkedip bi kenara ayiriyorsun zaten. ondan kesin uzak durulacak diye.) ve cok muhtesem olan ama aslinda hic de olamayan iliskimiz icin miyirdanmaya devam edecegiz.
 • ilk çocukları akrep burcu, ikinci çocukları öküz burcu olur. burçları sikeyim, surlara bir şey olmasın.
 • bu ilişkide bu iki farklı burcun birbirlerini anlayabilmeleri zordur. yengeç burcu, aslanı egoist ve bencil olmakla suçlayabilir. ayrıca yengeç, aslanın para harcayış tarzına anlam veremez. yengeçler biriktirip, evlerine harcamayı tercih ederken, aslan burcu lükse para harcamaktan çekinmez. orta yolu bulmaları için fedakarlık yapmaları gerekir.

  sosyal olmayan bir aslan burcu zümrüdü anka kuşundan daha nadirdir diyebiliriz çünkü aslan burçlarının etrafında onların muhteşem kişiliklerine ve başarılarına şahit olacak bir grupları devamlı etraflarında olmalıdır. yeni kıyafetleriyle nasıl da güzel olduklarını, spor yaparken kuvvetlerini, şarkı söylerken seslerini, plan yaparken akıllarını diğer insanlar takdir etmezse bu bin bir türlü aktivitenin içine girmenin bir nedeni yoktur. aşık olduklarında bile partnerlerini, sayısı milyonları aşan yakın arkadaşlarına, göstermek adına o aktiviteden bu aktiviteye sürükleyebilirler.

  yeni arkadaşlar edinmekten hoşlanırlar ancak onlarla bir geçmiş paylaşan insanların rahatlığını da pek bir şeye değişmezler. yeni bir güzellik dikkatlerini dağıtsa da, gerçek bir ilişkide yılların paylaşımını ve hatırasını kolay kolay bir kenara atamazlar. onlar için en iyisi kendilerini tamamlayacak bir partnerdir. ortak paylaşımlar onlar için çok önemlidir ama karşıdakinden etkilenme listesinin başında güzellik gelir, kendi görüntüleri kadar yanındakinin görüntüsü de önemlidir çünkü sosyalleştiklerinde kollarında arkadaşlarının beğenisini kazanacak biri olmalıdır.

  öte yandan geçmişin detaylarını yengeç burçları kadar hatırlayabilen bulunmaz. belki sırf bu yüzden sevdiklerini kaybetme korkuları vardır, bu kadar hatıra kolay kolay zihinden silinmez. bugünkü en iyi arkadaşları muhtemelen ilk okuldaki en iyi arkadaşlarıdır ve eski arkadaşları ile haberleşmeden her hangi bir haftayı geçirmezler. sevdikleri ile bağlantıyı koparmak onları hayli üzer ve bunu engellemek için ellerinden geleni yaparlar. yeni ilişkiler de oluştukça bu kopmayan ailenin birer ferdi olacaktır. kalplerinde örneğin iş yerinde sevmedikleri insanların bile özel bir yeri vardır çünkü bu insanlarla her iş günü karşılaşarak diğer insanlara oranla yakınlıkları artar. devamlılık yengeçleri rahatlatan bir unsurdur ve bu olgu romantik ilişkileri için de geçerlidir. uzun süreli ilişkileri hedeflerler, ucuz heyecanlar onlara göre değildir. aradıkları romantizmden öte, bir aile ve güvenli bir yuvadır.

  kaynak: (bkz: elle)