• ego primum tollo nominor quoniam leo sözünün günümüze kadar gelebilen kısmı.
  • kendi aramızda latince konuşurken, "pars leonis" diye fazla uzatmadan şeyttiğimiz hede.
  • biraz önce seyrettiğim belgeselde, bu kavramı açıklayan bir duruma rastladım; üstelik, kullanılış şekli ve yeri itibariyle biraz da komik oldu (mecazi ve gerçek anlamı birarada). şöyle ki: bir aslan, bir yaban domuzunu yakalar ve öldürür. diğer aslanlar da domuzun üstüne çullanıp onu parçalamaya başlarlar. belgesel sunucumuz şu lafı sarf eder:

- erkek aslan, ava katılmadığı hâlde aslan payını alıyor.

fazla söze ne hacet! bir başka "belgeseldeki olaylar sayesinde deyimlerin anlamlarını öğrenmece" entry'sinde görüşmek üzere.
  • bir yaniyla "adalet ve guc" kavramini aciklayan tabir;

aslan, av ortaklarini toplayarak av hesabini bolusturur; "dort kisi oldugumuz icin, kurban dorde bolunacektir. efendi olmam nedeniyle ilk parcanin benim olması cok dogal. ikinci parca da hukuken bana dusuyor. cunku bu 'guclu'nun hakkıdır. ucuncusunu de 'yigitlerin en yenilmez'i oldugum icin ben aliyorum. dorduncu parcaya gelince, ona dokunanı hemen bogarim!

(la fontaine, fables)
  • 2000 yılında atv'de yayınlanan, mehmet aslantuğ'un sunduğu yarışma programı. büyük ödülü eski parayla 1 trilyon tl idi.
  • hisse-i gazanferâne.
hesabın var mı? giriş yap