şükela:  tümü | bugün
  • kimi askerlikten muaf olmanın yollarını arar kimi bedelli kovalar kimi askerliği ne kadar erteleyebilirimin yolunu arar. internette yazanları okurken bir biz miydik vakti geldiğinde beklemeden askere gidip de vakti dolduğunda dönen diye sormadan edemiyor insan.
  • +1 hakkari'de yaparak bu görevi atlattık.

(bkz: başlık başa kaldı editi)
  • ben bir van kedisi naifliğinde yaptım askerliğimi:)

65.mknz piyade tugayı- pamir kışlası- bakım birliği ord.çvş spaykymoon, 1984-2
    lüleburgaz- kırklareli

edit: imla
  • 6 ay da olsa bizde aslanlar gibi yaptık.
    cezaevi-jandarma
  • oraya "köprülü 4. jandarma sınır tabur komutanlığı çukurca/hakkari" yazmanızı rica edeceğim

şuraya da birliğin fotoğrafını bırakalım en iyisi

"sanki helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirdin" diyen dallamalar için ilave: taburun en uç mevzisi olan kilise mevzisinde (mevzinin altında eski bir kilise bulunur ve zap suyunun hemen yanındadır) tam teçhizat ve mermi tüfeğin ağzında, gözümü dahi kırpmadan günde dokuz saat nöbet tuttum.
  • evimden iki kilometre uzakta, karargah subayı olarak yaptım askerliğimi. orada bir haftada yaptığım işi özel sektörde yarım günde yapıyordum, öyle kebap bir askerlikti, üstelik maaş da aldım.
    lakin hiç de aslan gibi değildim. az daha sürse tüm bildiklerimi, insani olarak bütün biriktirdiklerimi orada bırakıp silik apra gibi ayrılacaktım oradan
  • 1 yıl askerlik sonrasında teğmen rütbesi ile askerlikten terhis oldum. bu süreçte unutamayacağım güzel anılarım ve arkadaşlıklarım oldu.
  • (bkz: buyrun benim)

100 lira borç istesen ağzıyla götü bir olacak adamlar gelmiş burda bedelli askerlere laf ediyorlar.

biz bu devlete para verdik aslanlar para. sizin gibi para vermemek için kendimiz askere gidip izmarit toplama gibi işlere girmedik.

edit: "biz sikildik siz niye sikilmediniz" diye kuduranlar sayfalarca entry döşenmişler. ben daha askere gidip de "iyi ki gittim" diyeni görmedim ama acemiden ustalığa giderken bile "para versem de kalanı yapmasam" diyen çok gördüm. ayrıca siz karı kovalarken, hayatınızı yaşarken ben allahın sktr ettiği ülkelerin allahın daha da siktir ettiği yerlerinde çalıştım. hem kendime hem ülkeme döviz kazandırdım. aslanlar gibi 1095 günü tamamlayıp hep övdüğünüz "2000 yıllık devlet aklının" bana sağladığı imkanla askerlik borcumu ödedim. sıkıntınız varsa tanrılaştırdığınız devletle çözün. alın teriyle para kazanıp bir de askerde skilmemek için bedel ödeyenlere atar yapacağınıza, senin emeğini sömürerek 21 yaşında 5 kasa bmw ile gezen patronun oğlu bedelli asker berkecanlara atar yapın da adam diyelim size. ya da aynı lafları iş yerinizde bir üst kademenizde bedelli askerlik yapanlara karşı da böyle yekten söyleyin. yemedi di mi...
  • asker çocuğuyum ve askerliğimi asteğmen olarak diyarbakır’da yaptım.

övünülecek bir yanı yok bunların, zorunlu askerlik yanlıştır. oğlum olsa bedelli yaptırırım. asteğmen olup muvazzafların yerine nöbet tutması veya er olup araba yıkaması için yetiştirmiyoruz çocukları.
  • "aslanlar gibi" derken, izmarit toplayan, duvar boyayan, en iyi ihtimalle bir subayın çocuğuna özel ders veren falan kast ediliyor herhalde.

yoksa ciddi anlamda ülkeye bir katma değer sağlayan herhalde tüm askeri personelin 1%'i bile değildir.

acı ama, ne yaptığını bilmeden sadece komutanını gösterdiği yöne doğru yürürken mayına basıp ölmenin, şehirler arası yolda otobüsle sevk edilirken, düşmanını bile göremeden eyp ile katledilmenin, bedelli parası verenler ya da askerde harcayacağı zaman yerine, çalışıp vergisini ödeyenler kadar katma değeri olmuyor. şu "bizim sayemizde rahat uyuyorsunuz" geyiğini bırakıp 2 dakika mantıklı düşünün. parayı verme imkanı olmayan da, o bedelliden gelen paralar sayesinde kümesten bozma karakollardan, savunmasız nakil araçlarından, 60 sene öncesinin teçhizatından... kurtuluyor, bilmediği bir bölgeye girerken uydu/iha desteği alabiliyor.

bundan on sene önce falan araştırmıştım, bir uzun dönem erin tsk'ya maliyeti aylık 300tl idi. güncel değer nedir bilemiyorum. şimdi bırakın katkıyı, yüzde kaçınız askerlik yaptığı sürede ülkeye mal olan 300x6 aylık masrafını aslanlar gibi amorti edebildi.