şükela:  tümü | bugün
 • reklamını yapabilsin diye program program gezen*, kafasına göre, yayında kendisinden analiz talep etmeyen insanlara teşhis koyup 'narsist, yaşlılık bunalımında' gibi şeyler söyleyen, sözde uzman psikolog. orada burada isminin başına dr. ifadesi ekleniyor ama doktora yapmış olma ihtimali sıfır.

  (bkz: etik)
 • şimdi de bu şekilde saçmalamış transfobi
 • basına ve kamuoyuna

  haber türk kanalında 26 kasım 2017 tarihinde oylum talu’nun sunuculuğunu yaptığı burası haftasonu adlı programda “uzman” psikolog konuk olarak çıkarılan aslı karasaç özkaya adlı şahıs, çocukların cinsel kimliklerini oluşturmaları konusunda ebeveynlere tavsiye verdiği iddiasıyla lgbti+ fobik söylemlerde bulunmuştur. çocukların cinsiyet kimliklerinin ailenin yönlendirmesiyle değişebileceğini iddia eden özkaya, ebeveynlere çocukların atanmış cinsiyetlerine uygun olarak giyinmeye zorlamayı, onları ödüllerle yönlendirerek “düzeltmenin” mümkün olacağını söyleyerek trans/ interseks çocuklara fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamayı olumlamıştır.

  aslı karasaç özkaya program sırasında “norm dışında” kalan cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine yönelik ayrımcı söylemlerde bulunmuş ve bu kişilere yönelik nefreti desteklemiştir. program sunucusu oylum talu konuğunun nefret içerikli söylemlerine engel olmadığı gibi kendisi de bu söylemleri desteklemiştir.

  uzman psikolog sıfatıyla programa konuk olan şahsın verdiği “bilgiler” bilimsellikten uzak, heteronormatif ve cisseksist yargılardan oluşan ifadelerden ibarettir. programda konuşulan konular modern psikolojik yaklaşımlardan uzak olduğu gibi halkı bilgilendirmeyi amaçlayan bir programın yanlış ve basmakalıp bilgilerle dolu oluşu yayıncılık ilkeleriyle de bağdaşmamaktadır.

  aslı karasaç özkaya’nın psikolog kimliğiyle televizyon kanalına çıkarılması, onu toplum nezdinde sözü dinlenebilir bir kişi yapmıştır. dolayısıyla söylediği bu cinsiyetçi, transfobik, interfobik sözlerle başta ebeveynleri ve nihayetinde toplumu çocuk şiddetine yönlendirmiştir. son yıllarda hızla artan kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı mücadele eden bizler, özkaya ve benzer zihniyetteki insanların bu tarz programlarda söz sahibi olmasının bu nefreti körüklediğini biliyoruz. yapılan lgbti+ fobik bu yayından dolayı haber türk kanalından, programın sunucusu oylum talu’dan ve konuğu aslı karasaç özkaya’dan gerekli açıklamayı yapmalarını ve kamuoyundan özür dilemelerini bekliyoruz.

  program için: https://www.youtube.com/watch?v=jz-ay14wkku