şükela:  tümü | bugün
  • kpss'den hatrı sayılır bir puan alıp 1 yıl fiili olarak çalıştıktan ve okul müdürleri,müfettişler tarafından performans değerlendirmesi sonucu başarılı sayılan aday öğretmenlere meb tarafından 50 tl karşılığında bahşedilen sınav. başarılı olursanız öğretmen oluyorsunuz. başarısız olursanız 1 yıl daha adaylığınız devam ediyor ve tekrar sınava giriyorsunuz. ikinci seferde başarısız olursanız öğretmenlik hayatınız son buluyor. yani meb diyor ki bu ülkenin ne eğitim fakültelerine güveniyorum ne de neyi ölçtüğü belli olmayan kpss rezilliğine.bugüne kadar yaptığı hiçbir şeyde dikiş tutturamayan meb diyor bunları.

sınavın yarısı öğretmenlerin zaten atanmak için girdikleri eğitim bilimleri sınavından oluşuyor. diğer yarısı mevzuattan ibaret.
  • harika bir prosedür, ne kadar iyi bir öğretmen olduğumuzu anlamak için madde madde tüzük soracaklar. bu yıl bitmeden kaldırılırsa şaşırmayacağım uygulama.
  • öğretmenliğin eğitim bilimleri ve mevzuattan ibaret olduğunu savunan mebin işi. eğitim bilimleri ki kpss de sorulmaktadır. öğretmenler zaten kpss de bu bölümü yaparak işe başlarlar. sonrasında ben sınava güvenmiyorum bir de ben soracağım demektir bu kısım. mevzuatı zaten bir önceki adaylık kaldırma sisteminde öğretiyorlardı. bu konuda değişen bir şey olduğunu sanmıyorum.
  • kendimi son kertede füze gibi hissetmeme neden olan, mebin son buluşu. bundan sonra ay'a *erişmemiz için başka bir modüle ihtiyaç duyulur mu, bilmiyorum.
  • sonuçlar bugün, pardon dün açıklandı. geçer not 60. sınav gereksiz. saçma sapan hiçbir şey ölçmeyen - değerlendirmeyen bir sınav. az önce denk geldim facebook'ta bir sayfada "en yüksek alanlar yazsın" diye bir paylaşım. bu vahim. altına cevap döşemiş biri gururla, göğsünü gere gere: benim 98. bu daha da vahim. herif yememiş içmemiş bu sınava çalışmış. overtime yapmış bu sınav için falan. namus meselesi olmuş, belli. ben de dedim ki "amaç ne?". henüz cevap yok. evet, bazı insanlar sınav olmayı - sınavı en yüksekle geçmeyi spor bellemiş.
  • 2015 şubat'ında atanan aday öğretmenlerin 19 mart cumartesi saat 10:00'da gireceği yazılı sınav ve ardından 21 mart - 15 nisan arası gireceği sözlü sınavdan alacağı puanların aritmetik ortalaması alınarak başarılı/başarısız sayılacağı, geçme notunun altmış olduğu, insanda çalışma isteği uyandırmayan mevzuatları içeren sınavdır.
  • youtube'da bu sınava hazırlanan bir öğretmen gayet güzel, kısa, öz konu anlatım ve soru çözüm videoları hazırlıyor. kurslardan ve kitaptan çalıştıktan sonra oldukça güzel ve pratik tekrar imkanı oluyor benim için. henüz eğitim bilimleri konularına hiç girmedi ama mevzuat konusunu gayet güzel anlatıyor.

video hazırlama konusunda epey acemi ama kısıtlı vakti dahilinde bence gayet güzel bir iş yapıyor. bu sınava girecek arkadaşların incelemesi yararlı olacaktır.

https://www.youtube.com/…pnlvymcr5h8ntokh7jkqihvyyn

bu arada hatırlatalım, eylül 2015 atamalarının katılacağı asli öğretmenliğe geçiş sınavı 18 aralık 2016'da yapılacak.