şükela:  tümü | bugün soru sor
  • askeriyenin başladığı yerde mantık biter.
    bu cümleyi çok duymuştum ama işin içine girince aslında herşeyin mantık düzen ve silsile yolu ile olduğunu anlıyorsunuz heleli yönetim kademesindeyseniz.
    buradan askerlik ile ilgili anlamadığı konuları olanları cevaplarım
    ve benzeri konuları.

edit: arkadaşlar sizin saçma bulduğunuz envantere ceza verme olayı kesinlikle askerin sorgulama yapmaması içindir.
    adam tank’a ceza vermiş bize ne yapmaz ki demesi içindir. silsileyi sağlamak sizin saçma diye tabir ettiğiniz şeyler bu ülkeye savaş kazandıran yöntemlerdir işlet ve yürür vaziyettedir.
  • her zaman öyle değildir. birçok konuda evet hiçbir yerde olmayan mantığı görürsünüz, çok güzel ve başarılı işleyen parıl parıl bir sistem vardır. ama bazı meseleler var ki sırf mantık çerçevesi dışında olsun diye düşünülmüş.
  • askerlikle ilgili kuralların hepsi, yüzlerce ergen ve salak erkeği bir arada vukuatsız tutup iş yaptırabilmek için yüzyıllar içinde oluşmuş geleneklere dayanır.

dolayısıyla her kuralın bir arka planı vardır.

ben de zamanında astek olarak komutancılık oynarken, bölük komutanının emriyle askerlere dağ bayır ot yoldurtur, ağaç sulatırdık. ve bu bana çok saçma gelirdi, özellikle ağaç sulama kısmı.

bir gün komutanla çay içerken sordum: "komutanım bu ağaç sulatma işi çok saçma değil mi, yağmur yağıyor zaten, ağacın sulanmaya ihtiyacı yok ki"

komutanın gülümseyerek verdiği yanıt ile aydınlanma yaşamıştım:

"saçma tabi ki, ama askeri boş bırakırsan, vukuat oluyor. boş adam ya sevgilisini düşünüp kendini jiletliyor ya birbiriyle takışıyor. sonra hesabını bizden soruyorlar. askeri boş bırakmayacaksın."

bu açıdan bakıldığında ağaç sulatmanın ne kadar mantıklı olduğunu görmek mümkün.
  • katıldığım önerme. benim birlikte haftasonu yatakhanelere girmek yasaktı ve çarşı iznine çıkmayanlara basit de olsa saçma da olsa nöbeti amir iş verirdi. bir haftasonu boş bıraktılar ve yatakhaneleri de serbest bıraktılar. bir grup uzun dönem asker, sapıklığı ve abazanlığıyla ünlü salak bi askerin (ki köpeklere tecavüz ettiğinedair dedikodu vardı ama basan yoktu) (ben bassam dayaktan gebertirdim)o sapık askerin üstündeki kıyafetileri tamamen parçalamak suretiyle çırılçıplak bırakıp videosunu falan çektiler.ve bunu yaparken hunharca güldüler. sonra çocuğu bıraktılar galiba. gürültü ve sıcaktan rahatsız olup ben yatakhaneden çıkıp boş olan üst kata gittim kitap okumak için. ama o gün anladım askerdeki her kuralın bir mantığı bir alt yapısı var. çam ağacı sulayan zeytin ağacı sulayarak askerliğini geçiren onlarca erkek gördü bu gözler.
  • lakin ki öyle değildir.

bir kaç örnek vermem gerekirse:

- top atışlarında tutukluk yaptı diye obüs'ün bir hafta ceza alması ve garajın dışında tutulması, diğer toplar temizlenirken o topun temizlenmemesi.

- komutanlar arasında yapılan bir halı saha maçında bir uzman ayağını burktu diye futbol oynamanın taburdaki tüm askerlere ikinci bir emre kadar yasaklanması.

- magusa garnizonundan bir asker çarşı izninde lefkoşa'da alkollü olarak esnafla kavga etti diye tüm magusa garnizonundaki askerlere lefkoşa'nın yasaklanması, yasağın bir yıl boyunca devam etmesi