şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sabahın kör karanlığında aklıma gelen durum. "kayserili abdullah'ın cumhurbaşkanı olabilmesi" romantizmini bir kenara bırakırsak, buz gibi bir kast sistemiyle örülü etrafımız. gidebileceğimiz, kendi tabirimizle "yükselebileceğimiz" sınırlar belli, çizilmiş. ama ben "stanford'da doktora yaptım" falan bir kast yükselerek orta sınıfın üstüne çıkarsın en fazla. inanın kaynamakta olan suyun içerisindeki kurbağadan farkımız yok.
 • yalan konuşmayın efendim, gizli felan değildir.birisi sana "bu pazar mesaiye gel diyorsa" bu düpedüz kasttır, diktalıktır, şerefsizlik ve ipneliktir.
 • nası yağni? vergi kutsal diyil mi diyosunnn?

  edit: sanırım "gizli" derken "ilan edilmemiş" kastedilmekte olan şey
 • sadece türkiye değil dünya geneli için doğru bir iddia bence.

  hatta bence kast önce üst sıralamada şöyle ayrılıyor;

  yahudiler
  amerika - ingiltere - almanya - israil
  diğer 1. dünya ülkeleri
  2. dünya ülkeleri
  3. dünya ülkeleri
  afrika ülkeleri
  okyanus ada ülkeleri

  sonrasında bu kastta bizim olduğumuz alana bakalım yani 3. dünya ülkelerinin içindeki gizli kast;

  soylu/geçmişten beri zengin aileler
  sonradan iktidarsal yollarla zenginlikleri artırılmış aileler
  hükümet üyeleri
  hükümet üyeleri çevresi
  rütbeli askerler
  kendi yetenek / bilgi / birikimiyle yukarı kendini yukarı taşımı sıradan halk bireyleri
  sıradan halk
  ikincil sıradan halk (kürt, ermeni, rum)
  çingeneler
  mülteciler
 • sabah sabah 10dk hicbirsey yapmadan dusunmemi saglamis olan basliktir.

  sahiden de aslinda bu olanlarin hepsi bir senaryo ve bizde oynayan figuranlar miydik?
  sirasi gelince kimisi kahraman olarak karsimiza cikiyor, kimisi kotu adam rolunde, kimisi etliye sutluye karismayan ana sahnede saga sola yuruyen vatandaslar miydi?

  basroller niye baskalarindaydi peki?

  peki ya herkes aslinda basrol oyuncusu ama sadece kendi filmin de basrol oyuncusu ise? kiminin filmi aksiyon, kiminki romantik komedi, kiminin ki drama.

  diyeceksiniz ki herkes başrol ise kim figuran, tabi ki ben, sen,o.
  şöyle ki; ben kendi filmimin basroluyum, ama senin filmine figuran olarak giriyorum, yada yardimci oyuncu.

  son bir tespit; filminize girecek figuran yada diger oyunculari basrol oyuncusu olarak siz belirlemiyorsunuz, yapimci belirliyor.
  tavsiyem; filminizde yer alacak diger oyunculari sevin, sayin. unutmayin burada figuran olabilirler ama kendi filmlerinde basrol onlarin.

  sevgiyle.
 • (bkz: favela sendromu)

  bildiğin burda anlatılan konu. fakir halk kitlelerine umut vermeyin. umut verirseniz isyan eder. tamamen umutsuzluk içerisinde de bırakmayın. yine isyan eder. umudun umudunu verin ki size bağlılığı devam etsin ve asla isyan etmesin.
 • hayattaki tek tutar dalı bir okul kazanmak ve onu bitirmek olanların, "bu yaptığım şeyin çok büyük bir anlamı olmalı, hadi ama bu kadar okulları bitirdim, ne zaman büyük adam olacağım.." ezikliğinden doğmuş teori..

  hayat öyle birşey değil arkadaş, okul bitirmenin senden başka kimseye faydası yok. sen güç ve etki sahibi bir insan olup büyük paralara hükmetmek istiyorsan başka özelliklere sahip olman gerekiyor, bunun da temelinde insan ilişkileri yatıyor. insanlara temas etmeden, kendi fildişi kulende okullar bitirerek, bir anda tüm dünyanın itibar ettiği bir insana dönüşeceğini sanıyorsan çok yanılıyorsun.
  belki bir bilim nobeli alarak istisna yaratabilirsin ama emin ol, bilimsel çalışma yapmak için bile akademik çevrelerde sosyal ilişkilerde başarılı olman lazım..

  tabi ki zengin çocuklarının daha iyi okullarda okuyup daha nüfuzlu kişiler ile tanışması gibi büyük bir avantajları var, ve bu bir bakıma kast sistemi olarak düşünülebilir. ancak tersi yönde istisnalar o kadar çok ki teoriyi geçersiz kılıyor. belki birilerinin maşası olmadan, birilerine hizmet etmeden yükselinemiyor ama birşekilde sistem çobandan cumhurbaşkanı, zenci amerikalı'dan başkan, sokaklarda su satan çarıksızdan bir sanayi devi doğmasına imkan veriyorsa, burada başka şeyler aramak lazım. sende bunları yapacak mizac yok diye sistem eleştirisi yapmak pek anlamlı değil..