şükela:  tümü | bugün
  • sen de haklısın dedirten kitap adıdır.
  • aslında herkes haklı. herkes haklı çünkü herkes kendi bakışının peşinde. o bakışa göre yorumlar olayları, ona göre düşer sonuçların peşine. bakış açısına ne doğru geliyorsa oradan sorgular, oradan geneller. tam oradan yapıştırır etiketi dan diye. ama düşünmez hayır asla düşünmez kendisinin yanlış olabilme ihtimalini düşünmez.
  • haklısın boşver
  • herkes haklı bi ben haksızım amk.
  • (bkz: çift yarık deneyi)

bir parçacığın kuantum durumunun aynı anda farklı durumlarda olabilmesi anlamına geliyor. aynı anda birden fazla gerçeklik fikri kafaya yatmasa da klasik durumda (mesela bir bit) sadece iki durumdan birini (0 veya 1, açık veya kapalı) alabilirken, kuantum bit (kubit) aynı anda hem 0 hem de 1 durumunda olabiliyor. buradan yola çıkarak aynı anda birden fazla insanın birbirine zıt fikirlerle haklı olabilmesi de mümkün. bunu ben demiyorum fizik diyor. bir şey aynı anda hem et hem de balık olabilir ve ikisini de en iyi şekilde olabilir diyor ve bu mümkün.
    gerçek dediğiniz şey gerçeğin görüngülerinden başka bir şey olmayabilir. çoğu zaman nereden baktığına bağlı olarak değişir gerçek.

neyse nasreddin hoca yıllar önce çözmüş meseleyi;
    nasreddin hoca, kadılık yaparken bir gün bir ahbabı burnundan soluyarak gelmiş. hasmı için söylemediğini bırakmamış. sonra:

– hocam, allah aşkına söyle, demiş, haklı değil miyim?

hoca ne yapsın?

– haklısın, demiş.

ahbabı sinirleri yatışmış olarak gitmiş. onun hemen arkasından hasmı gelmiş. bu defa da o başlamış atıp tutmaya, yok bana şöyle, yok böyle yaptı demeye. o da hoca’ya sormuş:

– haklı değil miyim?

hoca:

– vallahi çok haklısın, demiş.

adam da sakinleşerek gitmiş. tüm bunlara tanık olan hoca’nın karısı bile bu işe şaşırmış kalmış.

– senin kadılığında bir garip hoca efendi. ikisine de sen haklısın dedin. hiç öyle şey olur mu?

nasreddin hoca hanımının yüzüne bakıp:

– hatun, demiş, sen de haklısın!
  • herkes haklıdır ya da haklı olduğunu söyler buna ek olarak hegel gerçeği "ussal olan ayakta kalır." şeklinde tanımlamıştır yani gerçekleri "ben haklıyım" deyip kestirip atmalar değil sadece ve sadece zamanın kendisi belirler.

ayrıca, spinoza bu konu için "insan kendi varlığını azimle korumaya meyillidir." der. bu açıdan bakılırsa "insan kendini haksız görse ölürmüş" denebilir. sadece insanların "keşkeleri" vardır fakat genelde ise kendilerini kandırmışlıkları.

(bkz: aklileştirme)
  • eğer herkes haklıysa "herkes haksız." diyen adam da mı haklı? eğer o haklıysa sen haksız oluyorsun, sen haklıysan o haksız oluyor. peki, kuantum fiziğindeki gibi herkes hem haklı hem haksız diye bir cevap veren bir adam olursa ne olur. bu da haklı olmak zorunda o zaman
    iki kişi haksız oluyor. paradoks oluştu.
  • ali lidar'ın kitabı. içerisinde bulunan duruma uygun bir ayet şiiriyle güzel bir tat bırakmıştır.