şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle yıllardır dillere pelesenk olan yaşar usta'nın o ünlü tiradını hatırlayalım.

    ----- bak beyim, sana iki çift lafım var.koskoca adamsın.paran var, pulun var, herşeyin var.binlerce kişi çalışıyor emrinde.yakışır mı sana ekmekle oynamak.yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak.ama nasıl yakışmaz.sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören.anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.ama ben boşuna konuşuyorum.sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.hıh.sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey.sen mi büyüksün.hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta.sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç.gözümde pul kadar bile değerin yok.ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın.yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi.çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız.bizler birbirimizi seviyoruz.biz bir aileyiz.biz güzel bir aileyiz.bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun.dokunma artık aileme.dokunma çocuklarıma.dokunma oğluma.dokunma gelinime.eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni.anlıyor musun.vururum ve dönüp arkama bakmam bile. ----

    özellikle şu kısmına dikkat çekmek istiyorum "sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören.anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.ama ben boşuna konuşuyorum.sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum"..

    şimdi kıza bakıyorsun henüz üniversiteye gidiyor. yani ortalama 17-22 yaş aralığında bir kız. yaşı son derece küçük ve yanlış karar vermeye fazlasıyla eğilimli bir dönemde. nitekim, son derece zengin olan kendi ailesini yüzüstü bırakıp, adeta "davulcu"ya kaçıyor, gelip bir gecekonduya yerleşiyor. sorarım şimdi size, küçük yaştaki kızınız size hakaretler edip daha sonra çok pişman olacağı bir karar vererek sefalet dolu bir hayatı seçse, yıllardır tiksinerek izlediğiniz saim beyin yerinde siz olsanız aynı şeyleri yapmaz mıydınız?

    bence yaşar usta hem suçlu hem de zeytinyağı gibi üste çıkıyor.
  • adamın derdi zaten üvey oğlu sayesinde saim bey'in paralarına konmak olduğu için gayet açık ve net olan bir şeydir.