şükela:  tümü | bugün
 • cenk ve erdem beyler tarafından ;
  bir adım geriye zıplaştık
  sonra ortalarda dolaştık
  titredik masanın altında
  zorro gelince kaçtık

  şeklinde yorumlanan, sesli gülümlere ve şen kahkahalara yol açan güzide eser.
 • ota boka aşk diyenlere güzel bir ayar şarkısı. aşkın ne olmadığı da anlatılınca, ne olduğu kabak gibi çıkmış.

  dedikleri gibi, işin özü de şudur zaten;

  bir adım geriye uzlaştık
  çünkü ortalama bir aşktık
  şiddeti vasatın altında
  zora gelince kaçtık

  ne sen canım ne ben
  göze alamazdık
  aşk bu ölüme eştir
  bizse sıradandık.
 • sertab erener' in bugüne kadar yaptığı ve yapacağı işler içinde hep en iyiler arasında yer alır bence. sözler ayrı güzel , müzik ayrı güzel, sertab' ın şarkıda billur gibi akıp giden sesi ayrı güzel, özellikle o son kısım . her dinlediğimde ilk kez dinliyormuşum hissini veren o güzel şarkılardan.
 • bu sarkinin klibi ingiltere'de, turkiye'de o zaman olmayan kamera teknikleriyle cekilmistir. ustelik sertab erener'in anlattigina gore gayet de makul bir fiyata mal olmus, yetenek fakiri yonetmenlere dunyanin parasini odeyen i$bilmez yapimcilari resmen salak yerine koymustur.
 • sözlerindeki felsefi yaklaşım ünlü filozof hatun kişi minik serçeyi hatırlatır. hatırlatmalıdır da. yüz metre, bin metre, milyon metre öteden sezen kelamı olduğu anlaşılan şarkılardan biri daha. "şiddeti vasatın altındaydı, zora gelince kaçtık" ise müthiş bir itiraf. hep kaçarız. kaçarlar. kaçmışlardır. kendinden bile kaçaktırlar. bu konuda bir de keskin bıçak hadisesi incelenmelidir. kaçmak kaçmak kaçmak... (bkz: kaçmak)
  öte yandan "önce durulmalı sonra kibar kibar" cümlesinin sonundaki sıra noktalar insana orotik mevzuatı hatırlatır ki, söz yazarı (yani güftekar) hanımefendi kibar bir azıntılık örneği göstermiştir burda.
 • "ne sen canım ne ben
  göze alamazdık"

  dizelerinde ne ne bağlacının hatalı kullanılması'na rastlıyoruz, ne yazık ki.
 • (bkz: ortalama aşk)
  (bkz: zora gelince kaçmak)
  (bkz: bir adım geriye uzlaşmak)

  ilişki diyaloglarına mükemmel klişeler ve sözlük camiasına yeni ukteler kazandırmış, derinlere dalıp ilişkiyi tartma şarkısı... sertab erener'in en duru ve güçlü yorumlarından biridir.

  edit: bu şarkı da dahil albümün kayıtlarının londra'da yapıldığı gibi bir bilgi kalmış aklımda. ne kadar doğrudur bilemiyorum. ama kalitesini düşününce çok da uzak bir ihtimal gibi durmuyor.
 • sertab'ın yaptığı en iyi şarkılardandır. insanın kafasında dönmeye başladı mı bırakmaz..
  "aşk bu ölüme eştir
  bizse sıradandık."
 • bugün tv izlerken karşıma çıkan, sertab erener'in son dönem hitlerinden açık adres'i dinlerken aklıma düşüveren şarkıdır. geçtim bilgisayar başına, açtım, dinledim. sonra yanarım geldi aklıma, onu dinledim. sonra incelikler yüzünden ve bir kaç şarkı daha geldi aklıma da onları dinlemedim artık iyice abartmayayım diye. sonra düşündüm, "o zamanlar soner sarıkabadayı yoktu tabi. aysel gürel vardı, sezen aksu oralardaydı."
 • telefonuma melodi* yaptım bu şarkıyı..telefonu açasım gelmiyor artık.