• pek basarili, cok guzel bir klibi olan, gitarli kemanli guzel sertab erener sarkisi. sertab gibi albumunde.
  • sözlerini yazmak gerekirse;

"...
    susma konuşalım
    dersen ona da evet
    ister savaşalım
    ister barışalım

daha çok yolumuz var
    muhtelif konumuz var
    önce durulmalı sonra kibar kibar

gidiyorum bu defa bitti
    derken

bir adım geriye uzlaştık
    çünkü ortalama bir aşktık
    şiddeti vasatın altında
    zora gelince kaçtık

ne sen canım ne ben
    göze alamazdık
    aşk bu ölüme eştir biz de sıradandık
    ..."
  • sertabın hayatında ılk ve son kez parıldadıgı doneme aiit, sozlerınde aska felsefi yaklashımlar olan, ezgısınde goruntusunde super sarkı
  • sözlerindeki felsefi yaklaşım ünlü filozof hatun kişi minik serçeyi hatırlatır. hatırlatmalıdır da. yüz metre, bin metre, milyon metre öteden sezen kelamı olduğu anlaşılan şarkılardan biri daha. "şiddeti vasatın altındaydı, zora gelince kaçtık" ise müthiş bir itiraf. hep kaçarız. kaçarlar. kaçmışlardır. kendinden bile kaçaktırlar. bu konuda bir de keskin bıçak hadisesi incelenmelidir. kaçmak kaçmak kaçmak... (bkz: kaçmak)
    öte yandan "önce durulmalı sonra kibar kibar" cümlesinin sonundaki sıra noktalar insana orotik mevzuatı hatırlatır ki, söz yazarı (yani güftekar) hanımefendi kibar bir azıntılık örneği göstermiştir burda.
  • bu sarkinin klibi ingiltere'de, turkiye'de o zaman olmayan kamera teknikleriyle cekilmistir. ustelik sertab erener'in anlattigina gore gayet de makul bir fiyata mal olmus, yetenek fakiri yonetmenlere dunyanin parasini odeyen i$bilmez yapimcilari resmen salak yerine koymustur.
  • sertab'ın en güzel şarkılarından... sesi sonuna kadar açılıp bağırarak eşlik edilesice... sertab erener'in nezlemsi sesine de pek bi uygun.*
  • gücünü gerçek bir aşktan alan**, bu sebepten klibindeki, sertabın sesindeki, sözlerindeki, müziğindeki ve hatta düzenlemesindeki enrjisiyle insanın içini açması muhtemel bir şarkıdır.

ha, bir de hayatta bazıları için gerçekten de "aslolan aşktır".
  • cenk ve erdem beyler tarafından ;
    bir adım geriye zıplaştık
    sonra ortalarda dolaştık
    titredik masanın altında
    zorro gelince kaçtık

şeklinde yorumlanan, sesli gülümlere ve şen kahkahalara yol açan güzide eser.
  • sertab erener'in en en iyi albümünün* en en iyi şarkısı..
  • zora gelince biten, yani ki hiç olmamış, var sanılmış aşklara söylenmiş şarkı;

"bir adım geriye uzlaştık
    çünkü ortalama bir aşktık
    şiddeti vasatın altında
    zora gelince kaçtık"
hesabın var mı? giriş yap