şükela:  tümü | bugün soru sor
  • asm-135 asat, amerikan yapımı, şu an üretimde olmayan, tek havadan ateşlenen anti uydu silahı. başta, 1960'larda b-47 starojet'lerden ateşlenen gam-87 skybolt(yada bold orion) füzesinin modernizasyon programında geliştirilmiş, sonradan tamamen farklı bir amaç için üretilmiştir. 1984 yılında üretilen füzenin platformu f-15'tir. füze üç kademelidir. ilk aşamada, katı yakıt kullanan gm-69 füzesinin motorunun modifiye edilmiş halini kullanır. füze f-15 süpersonik tırmanıştayken ateşlenir. asat, klasik infrared seeker'a sahiptir. thaad, yada exo-atmospheric kill vehicle'deki gibi, patlayıcı bir materyal taşımaz. sadece "çarparak" kinetik enerjisiyle hedefi yok eder. 1960'lardaki nükler başlık eklenmiş, thor ve nike zeus'un yerini alması planlanıyordu. hedefi yok eden kinetik enerji başlığının ismi, miniature homing vehicle idi. ır seeker'la koordineli olarak çalışan zamanlayıcı füzenin geçeceği aşamaları belirliyordu.
    ilk testi 21 ocak 1984 sonucusu da, 29 eylül 1986'da olmak üzere 5 test yapıldı.
    füzeye ayrılan fon değil, programın maliyeti tahminen 500 milyon dolar olarak belirlenmiş, 5.3 milyar dolara mal olması sonrası 1988'de iptal edilmiştir.
    günümüzde herhangi bir ülkenin evnaterinde havadan ateşlenen bir exo-atmosferik bir silah yoktur. ama çin, israil, rusya ve amerika, hem kara, hem de naval bazlı, icbm ve uyduları vurma kapasitesi olan silahlara sahiptir.