şükela:  tümü | bugün
 • asme boiler and pressure vessel code. kendinize banyo kazanı yapacaksanız açıp okumak çok anlamlı değil
 • basincli kap ve kazan uretiminin kutsal kitabi. kisaca "section viii" olarak da bilinir. ayni zamanda pek cok ulkenin milli kodlarinda refere edilir ya da o kodun yerine kullanilmasina izin verilir.

  kendi altinda div 1 ve div 2 olarak ayrilan bu kodun her bir kismi 800 civarinda sayfaya ve ek olarak 700 kusur sayfalik ek yorum dokumanlarina sahip.

  temel kurallarini cokca esnetebilmek mumkun olsa da tecrubesiz muhendislerin risk almamasi tavsiye edilir.

  hani bu ise hayatini adamamissaniz satir satir bilmeniz zor. allahtan pdf ve "find" kutusu var. bir de olay kodu bilmekten cok onu yorumlayabilmekte, cunku her bir maddesinin onlarca alternatif uygulamasi olabiliyor.

  iyidir, guzeldir, allah ugrasip yazanlardan razi olsundur.

  en yakin dostu "section ii" kullanilacak malzemler konusunda bu koda rehberlik yapar.
 • viii div 1 genelde hesaba kitaba dayali tank imalati olarak
  viii div 2 div.1 e ek olarak experimental olarak adlandirilan tecrubeye dayali malzeme secimi yapilmasina izin vermektedir.
 • asme kodlarının en güzel yani vertical olmalaridir. buradan maksat dikine ilerleyerek asme ii malzemeler asme v non destructive exam gibi bir cok seyi ayni kod ile cozebiliyorsunuz.

  avrupa muadili en 13445 ise yatay standarttır horizontal. buradaki kasıt birçok dis standarda atif yapmasi referans almasidir.
 • asme bpvc sadece section vııı div.1 ve div.2'yi ihtiva etmez.
  section ı güç kazanları, sec.ıv ısıtma kazanları, sec.x reinforced plastics, sec.xıı transport tankları gibi non-nükleer ve sec.ııı başlığı içindeki nükleer code of construction (dizayn standartları) ,malzeme,kaynak dokümantasyonu, tahribatsız muayene için kullanılan referans kodları ( sec.ıı, sec.ıx, sec.v) ve bunun yanında sec.xı gibi nükleer ekipmanların in-service kontollerini içeren kodları da içinde bulundurur.

  aslına bakarsak, section vııı sadece basınçlı kap dizayn ve imalat kodlarıdır. o da kendi içinde 3 ayrı kodu ihtiva eder.
  div.1 ve div.2'nin yanında bir de div.3 söz konusudur..