şükela:  tümü | bugün
 • maskeyi kaldırmaktan ziyade double-patterning denen tekniği geliştiren ve bu işlemde kullanılan litografi makinelerini satmaya başlayan firma. mikroçip üretiminde boyutları küçültmeden daha başka tekniklerle transistör yoğunluğunu arttırmayı amaçlayan bu çalışmaların ciddi dezavantajları olsa da firma karmaşık ve pahalı makinelerini satabilmek için bu tekniklerin üzerine gitmektedir.

  (bkz: lele)
  (bkz: lfle)
 • intel'in 2011'de ar-ge gelistirmelerini desteklemek amaciyla %10'u icin 2,1 milyar us dollars ödedigi sirketmis. dünyanin en büyük (pazarin %67'sine sahiplermis), cip üreten baski makinelerini imal eden firmasi sonucta; intel desteklemeyip de ne yapsin.
 • 3 aydır bünyesinde çalıştığım güzel firma.

  edit: 15 aylık çalışma sonrasında thermofisher scientific'e geçiş yaptım.

  edit2: 3 yıl sonrasında tekrar geri döndüm. =)
 • discovery belgeselinde gördükten sonra nutkumun tutulmasına neden olan hollandalı şirket.

  resmen dünya yarıiletken endüstrisinin bel kemiği. ürettikleri yonga litografi makinelerinin tanesi 50 milyon dolar. küresel pazarda %60 paya sahip. rakipleri canon ve nikon.

  gelişmiş ultraviyole yani euv litografi makinelerinin ise tek üreticisiymiş. 2016 yılında bu makineden tanesi 110 milyon dolar olmak üzere toplam 4 adet satmışlar. şirketin altta bahsettiğim 4 büyük müşterisi, asml'nin euv makinesini geliştirebilmesi için milyarlarca dolar ödenek sağlamışlar.

  çünkü euv teknolojisi ile 7 nanometre yonga üretimi mümkün hale geliyormuş.

  satılan bu dev makineler dünya üzerindeki en komplike ve gelişmiş teknolojiler.

  nano boyutlarda kusursuz üretim için yaptıkları ar-ge ve testler oldukça ayrıntılı. zaman içinde kendi şirket kültürlerini ve bilgi sermayesini başarıyla oluşturmuşlar. kendileriyle yarışıyorlar.

  bu şirket know-how denilen şeyin resmen kelime anlamı. silikonu düzgün kesmek için kendi yöntemlerini falan geliştirmişler, suyun içinde falan kesiyorlardı belgeselden hatırladığım kadarıyla.

  şirketin yıllık 2.1 milyar euro net karı var. piyasa değeri 87 milyar dolar. koskoca nxp semiconductors'un 2 katından fazla piyasa değeri var. yıllık ar-ge harcaması 1.2 milyar euro.

  intel 2012 yılında 4.1 milyar dolar ödeyerek asml'nin %15 hissesini satın alarak çok akıllı bir yatırım yapmış. demek ki o dönem piyasa değeri 30 milyar civarındaymış. daha sonra bu hisselerin yarısını 3 milyar dolara satmış ve payını %7.5'e çekmiş. diğer 3 şirkette yatırım yapmışlar. şirkette tsmc'nin %5 , samsung'un %3 hissesi var.

  en önemli 4 müşterisi aynı zamanda yarıiletken'in 4 devi olan intel, samsung, tsmc ve globalfoundries.

  asml resmen bu 4 dev şirketin ortak ar-ge birimi gibi çalışıyor. yonga üretim teknolojisinin tek haneli nanometre'lere inmesi ve gelişimin devamı büyük ölçüde bu şirkete bağlı.
 • gitmek istediğimiz yerlerden.
 • aselsan mühendislerinin deliler gibi kaçtığı firma.
 • merkezi eindhoven'a yakin veldhoven sehrinde. eindhoven ve cevresinde, high tech campus dahil birkac yerde daha binasi var. eleman alimlarini son donemde ciddi oranda artirdi.
 • bahsedilen meşhur belgeselini buradan izleyebilirsiniz. muhtemelen üniversitelerimiz bu firmadan makineyi sipariş etmiş olabilirler. geçen yıllar dünyanın en küçük türk bayrağını işlemişlerdi. yeniden sipariş vererek bu rekoru tazelerler ve yüceltiliriz. tüm dünya işlemci makinesinde türk bayrağı işlediğimizi hayretle haber ederler.
 • teknik açıklamalardan anlamayanlar için,

  hani senin şu gtx 1080 veya rx vega 64 über ekran kartın varya,
  onun çiplerini nvidia ya da amd, tsmc'ye ürettiriyor taiwan'da.
  tsmc de makineleri asml'den alıyor...

  ve asml de nereden alıyor diye sorulacak klasik bir türk sorusunun cevabı ise, hiç bir yerden, kendi tasarladıkları yöntemlerle üretiyorlar. e optik camları da zeiss'ten alsınlar o kadar da değil. edit: zeiss'in büyük hisselerine de zaten sahiplermiş. @muto'ya teşekkürler.

  çipleri o kadar küçültmeyi hedefliyorlar ki, kuantum yasalarını işe dahil ediyorlar.

  alakasız*:
  türkiye hollanda ilişkileri bi ara - portakal sıkma falan filan çok ayıp - kötüleşmişti. şimdi tekrar ilişkileri düzeltme kararı alındı, büyükelçiler tekrar gönderildi falan. neden mi düzeldi şimdi, ne mi oldu? iki ülkede de seçimler bitti...