şükela:  tümü | bugün
 • asosyal kendini daha kabullenmiş bir haldedir. ilginç bir olay gördüğünde durumu izleyip kendi kendine eğlenebilir. yalnız ise ilginç ve eğlenceli bir olay gördüğünde hemen anlatacak bir insan düşünür, bulamaz hevesi kursağında kalır ve durumuna söver.
 • yalnızlık bir seçimse eğer güzeldir. her insanın bilerek yalnızlığı seçtiği dönemleri vardır.

  asosyallik ise öteden beri gelen (default) bir durumdur. bu durumdaki insan içine gömülü olduğu yalnızlıktan çıkmak ister bazen ama o çemberi kırması çok zordur
 • yalnızın durumunun gerekçesi itibariyle ele alınması şarttır.

  yalnız kalmak ama neden? kişisel tercih ya da istemsiz bir zorunluluk olarak mı? bunu bilmek önemlidir.
  nedensel kaynağını bilemediğimiz yalnızlık belirsizlik bağlamında yoruma kapalıdır.

  asosyal ise toplumsal/çevresel faktörlere karşı çekingenlik, kaliteli iletişim kurmaktan yana sıkıntı,
  sosyal uyumsuzluk gibi belirtilerle karakterize psikojenik bir olgudan etkilenen bireyi tanımlayan terimdir.

  bir de, antisosyal(sosyopat)
  ile asosyali aynı kişi zannedenleri de açığa çıkarmış. çok acayip hakikaten.
 • asosyal tercih sebebi ile ortaya çıkan durumdur. yalnız şartlar dolayısıyla. yalnızlık diye de bir şey yoktur. yalnız vardır.
 • şizoid kişilik bozukluğu olan insanlar asosyal tanımına daha çok uyar. yani çevreyle ilişkileri kopuktur ve bundan rahatsızlık duymazlar. kendilerine yarattıkları dünyada mutludurlar ve etrafı önemsemezler.

  çekingen kişilik bozukluğu olan insanlar ise yalnızlığı isteyerek tercih etmezler. toplum içinde küçük düşmekten, rezil olmaktan, kabul görmeme ve dışlanma endişelerinden dolayı insanlarla iletişim kurmakta zorlanırlar ve istemeden yalnız kalırlar.
 • özetle yalnız asosyalin alt kümesidir.
 • asosyal adam osbir çekerken utanmaya meyillidir. yani birden aklına birisi gelir ve tüm konsantrasyon dağılır.

  yalnız adam ise çatır çatır çeker osbirini. peçeteyi de tuvalete uğrayacağı bi ara atmak üzere kenara koyar. duruma göre 1 hafta kadar o peçete orda kalır.
 • yalnızlık başa gelen bir şeydir.
 • yalnızın geçmişinde büyük bir hüzün vardır. asosyalin hayatında pek farklı bir şey olmamıştır.

  yalnız birikimli, eğitimli ve hüzünlüdür. asosyal tembel, özensiz ve dağınıktır.

  yalnız sonunda birini bulabilmek ümidiyle günleri geceleri devirirken, asosyal yarın olsa bir an önce aceleciliği ile biraları devirmektedir.

  yalnız sadece duygusal film izlerken, asosyal komedi, aksiyon, anime her türlü filmleri izler. sabahlara kadar bilgisayar oynar, boş boş tavana bakar ve uykusu gelince geçer yatağa yatar.

  yalnız kendini aşk şiirlerinin en vurucu mısralarında boğarken, asosyal o sırada dışardan sipariş ettiği pizzayı yemektedir.

  yalnız hüznünden dolayı hayat onunla fazla uğraşmaz iken, asosyal şanssızdır. elektrikler kesildiğinde uygunsuz bir halde mesela duş alıyordur. nasıl olsa kimse görmez diye çıkarken ışıklar yanar ve miskin başka bir arkadaşına çıplak yakalanır. ondan kaçmak isterken ayağı takılır düşer ve ayağını çatlatır. o sırada hastaneye yetiştirilirken zoraki evden çıkmak zorunda bırakılır. o sırada 70 gün kadar fizik tedavi verilmesi gerekir. her gün dışarı çıkması gerekir.
 • asosyal kalabalığın içinde yalnızdır,
  yalnız ise etrafında kimse olmadığı için asosyaldir.

  neticede ikisi de aynı kapıya çıkar. kendisi ile yetinmeyi öğrenmek/ yetinmek zorunda kalmak ve dahisi bu biçimde mutlu olmak.
hesabın var mı? giriş yap