şükela:  tümü | bugün
  • sosyal bir insanın asosyal biriyle anlaşması bi dereceye kadar mumkundur..sosyal bir insanın antisosyal biriyle anlaşmasının mümkünatı yoktur...biri diğerini öldürür..
  • antisosyallik genel olarak bilinen bir konu iken, asosyallik hadisesi sosyal fobili olmak durumu ile sıkça karıştırılır.
  • isteyip becerememek ile istememek arasındaki farktır.
    asosyal sosyal insana imrenir, antisosyal ise nefret eder.
  • antisosyal kişilik bozukluğu bir psikolojik rahatsızlıktır, psikopatlık buna bir örnektir. asosyallik ise sosyal olmamaktır, bir kişilik özelliğidir içe dönük olmak gibi fakat sosyal fobi ya da kaygı bozuklugunun temelinde yatan bir kişilik özelliği olabilir.
  • kişilik bozukluklarına ve analitik yaklaşımlara derinlemesine dalmadan denilebilir ki; asosyal, sosyal olmayan; antisosyal, sosyal karşıtıdır.

sosyal olmayan, birtakım derinn sebeplerden dolayı sosyal olamamıştır belki ve evet, bunun sonucu olarak gözünü kendi içine çevirmiştir. olmuyordur, olmuyordur, artık zorlamanın anlamı var mı?

anti-sosyalliği ise asosyalliğin bir üst modeli olarak görenler de var.

sosyal karşıtı , arkadaşları, dostları, sevdikleri olan, insanlarla tanışmakta zorluk çekmeyen, konuya girmekte zorlanmayan birisi de olabilir pekala. ancak bu hep böyle davranacağı anlamına gelmez. otomatiğe mi bağladık kardeşim? makine miyim lan ben? belki canım bugün bitch olmak ve herkese kan kusturmak istiyor. belki keyfim yerinde değil. sana ne. hem nedir senin bu topluluk ruhu ayakların falan! her bir haltı beraber mi yemek zorundayız? ben bugün ayrı takılmak istiyorum. şöyle bir kenarda oturup insanları dikizlemek istiyorum. illa senin kurallarına göre mi oynıycaz oyunu? her fikrimi paylaşmak zorunda mıyım seninle ve grubunla? beni de mi kendinize benzetceksiniz? anlayamadım, beni kendinize benzetemezseniz gruptan ihraç mı edeceksiniz? başlarım 'survival of the fittest' a be! nedir sizden çektiğim... kendim olamıycak mıyım... işte, görüldüğü gibi antisosyallik, sosyal olanın olumsuzluklarına karşı bir koruma, bir nevi bağışıklık kazanma isteği ve çabası da olabiliyor. sosyal karşıtlığı, sosyal olanın içinde eriyip gitmek istemiyorsan, gayet normal bir şey.
  • insanların genelinin salak olduğunu düşünen biri asosyal, tüm salakları öldürmek isteyen birisi ise antisosyaldir. onun haricinde de pek bir farkları yoktur...
  • bu ikisinden biri diğerinden hiç hazetmez öteki ise korkar diğerinden.
  • antisosyal kişilik tehlikelidir. ilişki kurmakta sorun yaşamaz böyle insanlar ilişkileri sürdürmekte ve zarar vermemekte sorun yaşarlar. asosyal kişilik ise içe dönük ve sosyal ilişkilerde sorun yaşayan bir görüntü verir. şöyle özetleyebiliriz, asosyal bir kişiyle iletişim kurmanız gerçekten çok zordur, antisosyal bir kişiyle iletişim kurmanız ise gayet kolay olacaktır. ama asosyal bir vatandaştan zarar görme ihtimaliniz kaçınma nedeniyle sıfırken antisosyal bir vatandaş hayatınızı bile kaydırabilir. antisosyal kişilik tanımının daha da iyi yerleşmesi için için sosyopat ve psikopat başlıklarında yazanları da dikkate almak faydalı olabilir.
  • asosyaller dışarı çıkmazlar. antisosyaller dışarı çıkıp sosyalleri döverler.