şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asp.net'in ilk defa resmi olarak klasik "web formları" yürütme mantığının dışına çıkışı. 3.5 sürümüne eklenti olarak yayımlanacak. söylenene göre seçeneklerden sadece birisi olacak.

  güzel olan, asp.net mvc'nin ara katmanlarda, farklı alt sistemlerle çalışabilmeye imkan vermesi. meselâ view katmanında brail kullanılabilir. model katmanında ise nhibernate. sizi ado.net entity framework veya web formları kullanmaya zorlayan yok.

  öte yandan bir soruya verilen cevapta, klasik web kontrollerinin yanında mvc için de ek kontroller veya kontrol hazırlayıcılar sunacaklarını belirtiyorlar.

  .net dünyası için olumlu bir gelişme olarak not düşüyoruz. (bkz: http://www.evcil.net/tag/asp.net mvc/)
 • asp.net mvc ancak bir şaka olabilir zira asp.net'in başat olanakları ve microsoft'un tavsiye ettiği, bu olanaklar ile üretilmiş çözümler, mvc'nin çok önceleri cevap olduğu katmanları birbirlerinden ayırma meselesine daha iyi ve daha kolay bir çözüm olarak sunulmuştu. ama anlaşıldı ki ne codebehind tasarım ile kodu gerçekten birbirinden ayırıyor ne de typed datasetler veri erişimine ilaç oluyor. yani projelerin kapsamı asp.net'in on dakikalık videolarını aşınca işler karışıyor, programcı bunalıyor. örneğin ruby on rails ile karşılaştırılınca asp.net'in ajax implementasyonu bütünüyle bir fiyaskodur. zira asp.net teknolojisi basit olması gereken yerde karmaşa, rahatlık vermesi gereken yerde sıkıntı yaratıyor.
 • şu aralar pek yeni olsada önümüzdeki günlerde sıklıkla kullanılacağını düşündüğüm mimaridir. framework içinde yamulmuyorsam class isimlerine falan çok bağlı kalınmış. hede isminde bir controllerımız varsa hedecontroller diye bir class ismi vermemizi isteme geyikleri hoş değil. hatta çok ayıp ...
 • sonunda beta versiyonu yayinlanmis guzelliktir. open source olmasi sayesinde robcon gibi abilerimiz ile gelisimi inanilmaz derecede hizlanmistir. microsoftun asp.net webforms faciasindan sonra attigi en guzel adimdir bana gore.

  http://www.microsoft.com/…dde0766&displaylang=en&tm
 • (bkz: phil haack)
 • bugun rc'sinin 2009 ocak ayinda yayinlanacagi (api olarak) duyuruldu.

  otomatik ui scaffolding, viewleri derleme, fileresult ve javascriptresult gibi actionresult'lar, jquery icin intellisense destegi (ki gecen ay jquery'e destek vereceklerini aciklamislardi) gibi ozellikler olacak.

  ms, bu cok esnek yapi ile cok guzel isler yapiyor.
 • ve rc1'i onceden denildigi gibi dun itibariyle duyuruldu.

  detaylar:
  http://weblogs.asp.net/…andidate-now-available.aspx

  beta versiyonlari ile arasinda pek fark gorunmuyor.
 • rc2'sinin kurulması için .net framework 3.5 service pack 1 gerektiren asp net eklentisi.
  (bkz: model-view-controller)
 • ve sonunda ilk versiyonu tum bakkallarda, marketlerde.

  asp.net mvc rtm
  http://www.microsoft.com/…b&displaylang=en#filelist