şükela:  tümü | bugün
  • weble ilk tanıştığım 1998 yıllarında içeriğinin adı gibi olmadığını varsayarak okuduğum sitedir. yazarını hatırlayamadığım* bir makalede web dersleri verilmekteydi. makalede gördüğüm <eyctiemel> <teybıl></teybıl> </eyctiemel> gibi kodlar ile saatlerce tırmadığımı hatırlarım "niye olmuyor?" diye. her tasarım yenilediklerinde "nasıl yapıyorlar bunu?" diyerekten asparagaz'ın o zamanki halini arşivlemiştim. mart 1999 da kaydettiğim, asparagaz'ın biz bölümü* :

kaleid, bahtiyar, mod, bear, özlem, cooper, ravel, detay, selin, emre, ssg, heat, zero
    http://i.imgur.com/rslaj.jpg

edit: uçan diskin recoverysinde uzun aramalar sonucusunda makaleyi buldum. yazar: ed, makale: asp öğreniyorum.
    http://i.imgur.com/w2zbm.jpg
  • temmuz 1998'de kafayi cizmi$ insanlarin olu$turduklari bir ekiple yapmaya ba$ladigi asparagas haber icerikli turkce mizah sitesi.
  • zorlama esprilerden mürekkep site.
    gayri samimi.yalvaç ural formatinda.
    nenesini, eltisini nasreddin hoca fikrasiyla güldüren insanlarin aldigi gaz ile kurdugu olusum.
  • detay arsivi tekrar acmis. bir daha kapamamasi icin kendisine mesaj, email, masaj yoluyla telkin yapiniz. bunda hayir vardir.
  • sonunda açtık. :)
  • dilim dondugunce anlatmak istiyorum, benim gozumde asparagaz.

1998 senesinde cok sevdigim insanlarla birlikte ortaya koydugumuz, benim amator olarak i$tirakim olan ilk web projem. sayisiz emekler harcanmi$, yapiminda e$i benzeri bulunmaz eglenceli vakit gecirmi$ligimiz vardir. kucuk yazar kadrosu zamanla geli$mi$, ve o gunlerde payla$ilanlar bircok koklu arkada$liga ayrica vesile olmu$tur. bugun bana hala "editoruuum" diye hitab eden farmi gibi mesela.

hatirliyorum ilk ciktigi zaman cok fazla turkce icerik de yoktu. bugun hala "mp3, sms, ekart gonder king oyna" yapisinda siteler cirit atarken o ne idugu belirsiz kalabalikta siyrilmi$ sira di$i bir olu$umdur benim gozumde asparagaz.

mutlaka yapanlarin mizah anlayi$ini yansitmaktadir site. icerik de cogunlukla ona keza insanlarin kendilerince, veya yazarlar arasinda muhabbetlerde guldugu ettigi $eylerden ortaya cikmi$, iyi kotu bir $ekilde insanlari az da olsa guldurebilen bir arac olarak bugunlere gelmi$tir. bir iddiasi olmadigi gibi , aslinda cogunlukla kendi halinde bir mizaci vardir. nedense buna ragmen bir du$man , bir rakip, saldirilasi bir$ey olarak algilanmi$, samimiyetten uzak bulundugu da olmu$tur, zamaninda hack de edilmi$tir tasarimlari da calinmi$tir, ismine kadar taklit de edilmi$tir ba$ina gelmedik kalmami$tir.

kabul etmek gerekir ki ya$amin degi$meyen "$eyi" degi$im , bu kucuk siteyi yapan insanlarin mizah anlayi$i icin de gecerlidir. bugun bircok yaziya bakarak "hmm evet bunlar artik cok da komik degil" dedirtebilmesine ragmen nedir, emegimize ugra$imiza 6 senedir adini sirtinda ta$idigimiz bu hur i$tirake saygidan bugun yazilar ar$ivdeki yerini korumaktadir.

bircok insanin kalayli bok attigi da sitedir. sevmeme hakki kar$isinda boynumuz kildan incedir muhakkak. ama bik bik otenlere de "cebinden parani mi aldik, adam mi kestik. kendimizce yazi yapip webe koyduk. peki sen ne yaptin karde$im bugune kadar, konu$maktan ba$ka?" diye sormak da bizim hakkimizdir, sorariz. begenmeme hakkini sonuna kadar kullanan insanlarin neden emege saygi faktorunu es gectiklerini bir turlu anlayamadik, anlayamayiz.

velhasil kelam, ilk goz agrimizdir. tasarimi dertlidir, hep bir yeni tasarim, bir yeni altyapi i$tahlarim yuzunden donem donem kapali kalmi$tir. ama $u da vardir ki bu yogurulma donemleri bana ki$isel olarak bircok imkanlar tanimi$, kapilar da acmi$tir. kendimi mesleki yonden geli$tirmeme on ayak olmu$ ilk ve yegane projedir. sirf bu sifat bile ugruna her tur fedakarligi gostermeme, kendisini hayatta tutma konusunda bireysel cabami esirgemememi hakeder, vefa borcumdur.

sitenin acili$indan bu yana insanlardan gelen te$ekkur ve takdir mailleri tum ekibe gurur vesilesi olmaktadir. i$te benim gozumde asparagaz budur. iyi ki varsin asparagaz.
  • ftuffin dollendigi ana rahmi. rivayet odur ki ftuff ilk hali eski asparagaz'daki gaz odasi isimli bolummus.
  • eksisözlügün kurucularının köse sahibi oldugu süper bir site..
    hatta orada ssg,clairvoyant,detay,replay ve x daemon gibi sözlük yazarlarınında resimlerini görmek mümkün..
  • kendisinden kalan hevesimizi zaytungla kursaktan tüketiyoruz.
  • açık görünce "yok canım asparagazdır bu" dedirten site.